1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

36 tydzień ciąży - waga i ruchy dziecka w 36 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
36 tydzień ciąży

W 36 tygodniu ciąży waga dziecka zbliża się do 3 kg. Ruchy dziecka w 36 tygodniu ciąży mogą być bolesne, a dolegliwości się nasilają. Częstsze korzystanie z toalety czy problemy z poruszaniem się to tylko nieliczne z nich. Pocieszający jest fakt, że już za ok. 4 tygodnie zobaczysz swoje dziecko w pełnej okazałości. 36 tydzień ciąży to początek 9 miesiąca ciąży i 3 trymestr ciąży.

36 tydzień ciąży: który to miesiąc?

36 tydzień ciąży to początek 9 miesiąca ciąży i 3 trymestr ciąży.

Ciąża - 36 tydzień

W 36 tygodniu ciąży brzuch jest coraz większy i niestety przeszkadza w codziennych czynnościach. Twoja macica jest 1000 razy większa niż przed ciążą. Czy zauważyłaś już zmianę jej kształtu i położenia? Objętość płynu owodniowego maleje i macica obniża się. Nie jest jednak powiedziane, że zaraz urodzisz – obniżenie się brzucha może nastąpić nawet miesiąc przed porodem. Dno macicy, które dotąd stale przesuwało się ku górze, kilka tygodni przed porodem obniża się, gdy główka dziecka ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego, dzięki temu łatwiej ci się teraz oddycha.

36 tydzień ciąży: dolegliwości w ciąży

W 36 tygodniu ciąży mogą pojawić się dolegliwości: częstsze oddawanie moczu, trudności z poruszaniem, ból okolicy krocza. By ograniczyć liczbę wizyt w toalecie, warto unikać napojów moczopędnych (np. kawa i herbata). Nie jest jednak wskazane picie mniejszych ilości innych płynów. Na pozostałe dolegliwości pomagą odpoczynek i świadomość, że to już niedługo.

Zapewne w 36 tygodniu ciąży dokuczają ci też inne dolegliwości – bóle pleców, zadyszka, zgaga, kłopoty ze snem, może też żylaki.

Wcześniak - 36 tydzień

36 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko może już zostać sprowadzone na świat bezpiecznie, jeśli są do tego wskazania, a dalsze trwanie ciąży mogłoby być niewskazane dla jego zdrowia. Poinformuj lekarza o wszystkich nietypowych i niepokojących objawach. Nie można ich lekceważyć. W 36 tygodniu ciąży twoje dziecko jest już właściwie w pełni dojrzałe i gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza twoim organizmem. Czy Ty też jesteś gotowa?

36 tydzień ciąży - waga dziecka

Dziecko waży ok. 2800 g, od ciemienia do siedzenia ma 34 cm (w całości ok. 50 cm). W 36 tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni rozwinięte, w jego organizmie nie zachodzą już żadne poważne zmiany. Wytwarza się głównie tkanka tłuszczowa, która zapewni mu odpowiednią ciepłotę ciała, gdy opuści macicę. Dziecko nabiera też zdolności oddechowych, aby móc po raz pierwszy zaczerpnąć powietrza po narodzinach.

W 36 tygodniu ciąży powoli zanika maź płodowa (jeszcze tylko trochę jej zostaje w fałdach skóry i na plecach), meszek jest śladowy. Dziecko połyka zrzucony meszek i martwe komórki mazi, które osadzą się w jelitach i zostaną wydalone w postaci smółki.

Ruchy dziecka w 36 tygodniu ciąży

Pod koniec 36. tygodnia objętość wód płodowych zmalała prawie o połowę. Dziecko robi się coraz okrąglejsze i coraz trudniej mu znaleźć wygodną pozycję. W tym czasie możesz czuć coraz bardziej bolesne ruchy dziecka, które samoistnie próbuje sobie wydzielić więcej miejsca.

Polecamy wideo: 36 tydzień ciąży

Sprawdź, co wiesz o połogu!
Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.