Jak wybrać imię dla dziecka - 5 rad jak dobrze nazwać dziecko

2020-06-03 12:52

Wybór imienia to temat który wszyscy rodzice przerabiają na długo przed pojawieniem się niemowlaka. Imię dla dziecka może być inspirowane wpisem z starego kalendarza lub słownika imion. Czasem ulegamy panującej "modzie", albo po prostu presji ze strony rodziny. Sprawdź, jakimi zasadami kierować się przy wyborze imienia.

Jak wybrać imię dla dziecka?
Autor: Getty Images

Zastanawiacie się jakie imię dla dziecka wybrać? Najważniejsze żebyście podejmowali decyzję na ten temat nie poddając się presji otoczenia - znajomych i rodziny. Za kilka lat imię będzie miało ogromne znaczenia dla jego samopoczucia i komfortu psychicznego - nie wybierajcie imion pod wpływem emocji czy przemijającej mody. Podajemy 5 zasad, o których dobrze pamiętać podczas wybierania imienia dla dziecka.

Spis treści

  1. 1.Wybierając imię dla dziecka nie kieruj się językami obcymi
  2. 2. Dopasuj imię do nazwiska
  3. 3. Uważaj na modę
  4. 4. Wybierz imię, które można zdrobnić
  5. 5. Nie ulegaj presji rodziny

1.Wybierając imię dla dziecka nie kieruj się językami obcymi

Imiona dla dziecka z języka obcego rażąco nie pasują do typowo polskiego nazwiska, zwłaszcza zaczerpniętych z modnych filmów czy seriali.

Takie pomysły naprawdę rzadko się sprawdzają, zwykle efekt jest dziwaczny, a nawet śmieszny, np. gdy imię jest bardzo wymyślne, a nazwisko polskie i w dodatku znaczące (np. Esmeralda Łoś).  W dodatku po latach łatwo będzie można rozpoznać po takim imieniu wiek noszącej je osoby – a może ona tego nie chcieć, zwłaszcza gdy jest kobietą.

Efekt mody na Izaurę był taki, że wiele kobiet o tym imieniu zmieniło je sobie, gdy tylko stały się dorosłe.

2. Dopasuj imię do nazwiska

To wbrew pozorom nie takie proste, nawet gdy wybierzesz polskie imię. Ważna jest też jego odpowiednia długość, brzmienie oraz rytm, w jakim będzie się je wypowiadało łącznie z nazwiskiem. Nie najlepiej na przykład brzmi takie zestawienie, w którym imię jest bardzo długie, czterosylabowe, a nazwisko krótkie. Ale nie jest też dobrze, gdy i imię, i nazwisko są bardzo długie – to może przysporzyć ich właścicielowi także praktycznych problemów, gdy np. nie starczy miejsca w formularzach czy dokumentach.

3. Uważaj na modę

Nawet gdy imię jest bardzo ładne, ale szalenie popularne – dobrze się zastanów, zanim tak nazwiesz dziecko. Aleksandra i Julia to piękne imiona ale od paru lat tak często nadawane, że znaleźć dziś klasę czy grupę w przedszkolu bez Oli czy Julki jest prawie niemożliwe.

Może lepiej nazwać córkę inaczej, by oszczędzić jej tego, że będzie jedną z kilku dziewczynek w klasie o tym imieniu?

Czytaj: 

4. Wybierz imię, które można zdrobnić

Niby nie jest to konieczne, ale naprawdę ułatwia życie. Gdy dziecko jest jeszcze małe, dobrze jest zwracać się do niego pieszczotliwie, w formie zdrobniałej, a w przypadku niektórych imion, nawet bardzo ładnych – jest to trudne. Najlepiej, gdy imię ma kilka form – wtedy  zawsze można wybrać odpowiednią do wieku czy upodobań.

5. Nie ulegaj presji rodziny

To twoje dziecko, a także twojego męża czy partnera. I to wy macie wybrać mu imię – takie, jakie się podoba wam, a nie teściom, babci itd. Owszem, możecie wysłuchać ich sugestii  – idealnie byłoby, gdyby wybrane przez was imię podobało się całej rodzinie  – i wam, i starszemu pokoleniu, ale ostateczną decyzję musicie podjąć wy, rodzice dziecka.

Jeśli np. teściowa forsuje imię, które ci się  nie podoba, ale chcesz ją zadowolić i ulegasz namowom – na pewno będziesz tego w przyszłości żałować. Absolutnie więc tego nie rób!

Sprawdź , jakie znaczenie mają poszczególne imiona

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza