Sport w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Sport w ciąży może przynieść przyszłym mamom sporo satysfakcji i zapewnić dużą dozę rozrywki. Na pewno słyszałaś o tym, że aktywność fizyczna w ciąży jest przez lekarzy zalecana. Jednak dyscyplinę oraz intensywność ćwiczeń należy podczas ciąży dobierać rozsądnie i z pewną dozą ostrożności, tak aby nie zaszkodziła mamie i jej dziecku.
Sport w ciąży ma same zalety
Sport w ciąży ma wiele zalet. Nie tylko dlatego, że odpowiednie ćwiczenia w ciąży ułatwiają poród. Udowodniono też, że ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu lub chociaż przy otwartym oknie, poprawia krążenie, ogólne samopoczucie, nastrój, kondycję. Regulując funkcje organizmu, zapobiega wielu typowym dolegliwościom ciążowym, np. bólowi kręgosłupa, problemom z oddychaniem, spowodowanym uciskiem na przeponę, a nawet nadciśnieniu i obrzękom. Dotleniona i fizycznie sprawna łatwiej poradzisz sobie z bólami porodowymi i szybciej urodzisz. Weź jednak pod uwagę, że inna jest twoja kondycja w pierwszych miesiącach, inna zaś tuż przed porodem. Na bardziej intensywny wysiłek może pozwolić sobie ta przyszła mama, która systematycznie uprawiała sport przed ciążą, niż ciężarna, która dotąd ograniczała swoją aktywność do zmiany kanałów w telewizorze za pomocą pilota. Zasadnicze znaczenie ma jednak twoje zdrowie i przebieg ciąży. Nie rezygnuj sama z ćwiczeń fizycznych „tak na wszelki wypadek”. Jeśli jednak lekarz wyraźnie zabroni ci przez jakiś czas ruchu czy też uprawiania konkretnych dyscyplin, musisz bezwzględnie zastosować się do jego zaleceń. Jeśli podczas jakichkolwiek ćwiczeń poczujesz się gorzej, będziesz zmęczona lub osłabiona, zrób przerwę. Nic na siłę. Relaks i dobre samopoczucie ma ci towarzyszyć zawsze, gdy jest to możliwe.
Polecamy również: jazda na rowerze w ciąży
Aktywność fizyczna i ćwiczenia zalecane w ciąży:
- Spacery w ciąży. Pozwalają się dotlenić i odprężyć. Idealne nawet dla najmniej aktywnej ciężarnej. Nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że pogoda nie jest idealna. Odpowiednio dobrany strój, chroniący przed chłodem lub przegrzaniem, przewiewny i luźny, pozwala spacerować niezależnie od aury i zaawansowania ciąży.
- Pływanie w ciąży. To doskonały trening dla układu naczyniowego. Odciąża zmęczony kręgosłup i pozwala zwiększyć wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku. Chroni stawy, które w ciąży są bardziej narażone na kontuzje. W pierwszych miesiącach ciąży najlepiej sprawdza się pływanie żabką, później najwygodniej jest na plecach. Uwaga! Kobiety zagrożone w szczególny sposób infekcjami dróg moczowych nie powinny korzystać z publicznych pływalni i innych zbiorników wodnych.
Dowiedz się dlaczego warto ćwiczyć w ciąży
Dowiedz się także jak wygląda seks w ciąży i jakie są techniki zastępujące stosunek seksualny
Dopuszczalne ćwiczenia w ciąży:
- Joga w ciąży. Wskazana przede wszystkim dla kobiet, które próbowały jogi już przed ciążą. Uwaga: należy podjąć trening pod okiem instruktora świadomego twojego stanu.
- Pilates w ciąży. Jest specjalny zestaw ćwiczeń dla ciężarnych. Zalecenia podobne jak przy jodze.
- Bieganie w ciąży. Najlepiej zamienić je na spacery. Ale jeśli biegałaś niemal wyczynowo, trucht poniżej trzech kilometrów nie powinien zaszkodzić. Pamiętaj jednak, że sporty dopuszczalne najlepiej odpuścić sobie w ostatnim trymestrze ciąży.
Przeczytaj także:
Siłownia w ciąży - jakie ćwiczenia może wykonywać przyszła mama
Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?
Przerwij ćwiczenia i koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
- pojawiają się uporczywe skurcze macicy (więcej niż 6–8 na godzinę)
- zmienia się wyraźnie aktywność płodu
- wystąpi krwista wydzielina z pochwy
- masz wrażenie, że sączą ci się wody płodowe
- dokucza ci ból brzucha
- wystąpią uporczywe bóle głowy
Sport i ćwiczenia zabronione w ciąży:
Należą do nich przede wszystkim wszelkie dyscypliny zagrożone urazami:
Polecamy również: Fitness w ciąży - ćwiczenia z brzuszkiem na powietrzu