Mdłości w ciąży - jak łagodzić poranne nudności

2013-01-16 14:03

Mdłości i wymioty w ciąży pojawiają się już na samym jej początku, a ustępują najczęściej w drugim trymestrze, choć w skrajnych przypadkach dokuczają nawet do końca ciąży. Dolegliwości te odczuwa aż 70 proc. ciężarnych. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości i wymioty, przeczytaj, jak możesz je łagodzić.

Na mdłości, wymioty i inne sensacje (np. ślinotok) dobre jest m.in. powolne wstawanie i zjedzenie czegoś na czczo (np. bułki z masłem). Dopiero po 45-60 minutach można się czegoś napić. Nie warto zmuszać się do jedzenia czegoś, czego się nie lubi, choćby było bardzo zdrowe. Do 12.-14. tygodnia ciąży te przykre objawy powinny ustąpić. A jeśli tak się nie stanie, lekarz może zalecić np. Torecan w czopkach. Natomiast przy długotrwałych silnych wymiotach, prowadzących do utraty wagi i zaburzeń elektrolitowych, trzeba iść do szpitala na kroplówki. Pozwolą one nawodnić organizm i wyrównać poziom elektrolitów.

>>Zobacz także: 8 sprawdzonych sposobów na mdłości i wymioty w ciąży<<

Kalendarz ciąży: 6 tydzień

W 6 tygodniu ciąży zaczyna bić serce twojego dziecka. Pojawiają się zawiązki paluszków u nóg i rąk, rozpoczyna się stopniowy rozwój przewodu pokarmowego i wielu innych narządów. Samopoczucie przyszłej mamy może w tym czasie się pogorszyć, mogą pojawić się nudności. Zapytaliśmy eksperta co warto wiedzieć o 6 tygodniu ciąży. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

Kalendarz ciąży: 5 tydzień

W 5 tygodniu ciąży wielkość płodu to 2 milimetry. Dlatego też bardzo trudno jest potwierdzić ciążę badaniem USG. Natomiast kobieta już odczuwa, że coś dzieje się w jej organizmie. Mogą wystąpić objawy takie jak: nudności, częstsze parcie na mocz, nabrzmiałe piersi. Zapytaliśmy eksperta co warto wiedzieć i co jest ważne w 5 tygodniu ciąży. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE