Jak rozszerzać dietę niemowlaka? 12 najczęściej zadawanych pytań

2009-03-10 15:53 Katarzyna Hubicz
Rozszerzanie diety, dieta niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Rozszerzanie diety niemowlaka ma wpływ na nawyki żywieniowe dziecka.

To, w którym miesiącu trzeba zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia, podaje schemat żywienia. Jakie produkty podać pierwsze, w jakiej ilości i jak to przygotować? Oto odpowiedzi na 12 najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości.

Czy rozszerzanie diety zacząć od owoców, czy od przecieru z jarzyn?

Najlepiej jako pierwsze podać dziecku warzywa. Słodkie owoce mogą tak mu się spodobać, że nie będzie chciało spróbować papki jarzynowej, która ma nieco mniej atrakcyjny smak.

>> Rozszerzanie diety niemowlaka: marchewka w diecie dziecka

Z jakich warzyw najlepiej ugotować pierwszą papkę dla dziecka?

Nie ma żadnych sztywnych zasad, które by to określały. Warto zacząć od marchewki, ziemniaków albo dyni, gdyż rzadko uczulają. W Polsce zaczyna się zwykle od marchewki – ma ona słodkawy smak, dlatego większość dzieci chętnie ją je. Na początku powinno się raczej unikać warzyw mogących powodować wzdęcia, np. kapusty czy porów.

Jaką konsystencję powinny mieć pierwsze zupki dla dziecka?

Na początku powinny być półpłynne, tak by bez trudu spływały z łyżeczki. Dopiero po 3–4 dniach, gdy dziecko przywyknie do nowego dania i jedzenia z łyżeczki, można zrobić zupkę bardziej gęstą. Choć są też maluszki, które zdecydowanie wolą od początku "konkretne" dania, a odmawiają jedzenia czegokolwiek, co może z łyżki spłynąć na śliniaczek.

>> Zupka dla niemowlaka: gotowanie zupek dla dziecka nie jest trudne!

Jak podawać zupkę dziecku, który jeszcze nie siedzi?

Nawet jeśli karmisz dziecko mieszanką z butelki, staraj się nie dawać mu papki przez smoczek, gdyż podawanie jedzenia łyżeczką pomaga w prawidłowym kształtowaniu się zgryzu i zapobiega wadom wymowy. Dziecko ułóż sobie na kolanach – tak, by jego główka była wyżej i opierała się na twoim lewym przedramieniu. W lewej dłoni trzymaj miseczkę z zupą, w prawej – łyżeczkę, którą będziesz karmić malca. Nie przechylaj łyżeczki, wlewając w ten sposób jedzenie do buzi dziecka. Malec sam musi nauczyć się zgarniać je wargami.

>> Wapń w diecie dziecka: co oprócz mleka?

Od których produktów można zacząć rozszerzanie diety dziecka z alergią na mleko krowie?

W takim przypadku dietę najlepiej rozszerzać w porozumieniu z pediatrą, który opiekuje się dzieckiem. Istnieje bowiem ryzyko, że na niektóre z wprowadzanych produktów dziecko zareaguje uczuleniem. By menu malucha nie było zbyt monotonne, jego dietę warto wzbogacić o kleik ryżowy (np. BoboVita) lub bezglutenowy preparat zbożowy, np. Sinlac. Kleik lub preparat można również dodawać do zupek jarzynowych i przecierów z owoców.

Które owoce są najlepsze na początek i w jakiej formie należy je podawać dziecku?

Najlepiej jako pierwsze wprowadzić do diety dziecka jabłka, które nie uczulają. Powinny być obrane ze skórki, starte na tarce lub starannie zmiksowane bądź też w postaci soku. Zwróć uwagę, by owoce były dojrzałe, idealnie zdrowe. Gdy skórka ma nawet niewielkie nadgnicie, wyrzuć cały owoc.

>> Owoce dla niemowlaka: musy, przeciery, soki – jak podawać niemowlakowi owoce?

Ile razy w tygodniu dawać dziecku jajko?

Na początek podawaj pół żółtka co drugi dzień, jako dodatek do potraw (np. w zupce jarzynowej). Ugotuj jajko na twardo, wyjmij żółtko, przekrój je na pół, a potem przetrzyj przez sitko i wymieszaj z zupką. W 9. miesiącu dawaj dziecku całe żółtko co drugi dzień, zaś w 11.–12. miesiącu – całe jajko 3–4 razy w tygodniu.

Jakie mięso trzeba wprowadzić jako pierwsze? W jakiej ilości, w jaki sposób je podawać?

Najlepszy będzie delikatny indyk, królik albo kurczak, gdyż rzadko wywołują uczulenie. Na początek wystarczy porcja 10 g (łyżeczka od herbaty) – by ją otrzymać, musisz ugotować 20 g surowego mięsa. Mięso ugotuj osobno, dodaj do ugotowanych jarzyn i zmiksuj. Kupuj mięso firm, które mają certyfikat ISO lub HACCP (informacje o tym są na stronach internetowych firm). To daje gwarancję, że producent regularnie poddaje produkty zewnętrznej kontroli.

>> Mięso w diecie niemowlaka. Kiedy i w jakiej formie wprowadzić MIĘSO do DIETY DZIECKA?

Czy zupkę dla niemowlęcia można przygotować na wywarze mięsnym?

Przez pierwszy miesiąc nie, bo wywar ma silne właściwości alergizujące. Później, jeśli dziecko dobrze toleruje nowe dania, można mu gotować zupkę na rosole.

Czy do zupki trzeba dodać tłuszcz, a jeśli tak, to jaki?

Tak, gdyż tłuszcze są dla niemowląt bardzo ważnym źródłem energii, a także składnikiem niezbędnym do prawidłowej budowy układu nerwowego i siatkówki oka. Dzięki tłuszczom przyswajane są również niektóre witaminy, m.in. A i D. Do zupki trzeba dodać łyżeczkę masła albo oliwy z oliwek, ewentualnie bezerukowego oleju rzepakowego. Inne oleje ani margaryna nie nadają się dla niemowląt.

>> Czy niemowlak może jeść RYBY?

Od kiedy dziecku można podawać ryby i jak to zrobić?

Zgodnie z nowymi zaleceniami, można zacząć je podawać po 6. miesiącu. Warto, bo są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witamin A, D i E. Raz, dwa razy w tygodniu dodawane do zupki mięso możesz zastąpić gotowaną rybą – dorszem albo solą. Rybę po rozmrożeniu oczyść, usuń z niej ości i natychmiast ugotuj (wystarczy 10 minut, by była miękka). Jeszcze raz sprawdź, czy nie ma ości. Potem zmiksuj ją z warzywami.

Czy dziecku koniecznie trzeba dawać kaszki?

Na pewno warto to robić, gdyż zawierają wiele witamin, żelazo i wapń niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. By zapoznać malca z ich smakiem, na początku mieszaj kaszkę z mlekiem modyfikowanym albo swoim pokarmem. Kaszki bezglutenowe można podawać dziecku karmionemu butelką już w 5. miesiącu życia, a karmionemu naturalnie – w 7. miesiącu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE
Beata Barteczka
|

Witam, polecam jako pomoc w rozszerzaniu diety musy w tubce Bobovita. Dostępne są w wielu smakach, dzięki czemu dziecko poznaje nowe owoce, a dzięki wygodnej formie można je podać, np na spacerze. Nam pomogły również w nauce picia ze słomki - córka chętnie ssała smaczne musy, a później przeniosła tą umiejętność na wodę w bidonie. Polecam! bez cukru.