FAZY PORODU czyli podróż dziecka na świat [3 FAZY PORADNIK]

2014-04-02 16:57 Katarzyna Stańczyk

Nasilające się i coraz częstsze skurcze, urodzenie dziecka oraz wypchnięcie łożyska – to trzy fazy porodu, do których powinna się przygotować każda przyszła mama. Przeczytaj, na czym dokładnie one polegają i zobacz, jak wygląda podróż dziecka na świat.

W ostatnich tygodniach ciąży organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. Pojawiają się skurcze Braxtona Hicka, które będą Ci już towarzyszyć do samego końca. Około 36. tygodnia ciąży dziecko przemieszcza się w dół macicy, zwiększając nacisk na pęcherz. Przygotuj się więc na to, że w tym czasie częściej będziesz oddawać mocz. Znikną duszności oraz zgaga, które męczyły Cię w ostatnich tygodniach, ale z powodu wahań hormonów mogą ponownie pojawić się nudności.

Jak więc rozpoznać, że zbliża się czas porodu? Kiedy zauważysz wydzielinę surowiczo-śluzową. Jej wydalenie może się odbyć nagle, gdy pęknie błona płodowa i pojawi się czysty płyn (popularnie zwane jest to odejściem wód płodowych), ale może również odbywać się etapami, w ciągu kilku dni. Jeśli wydzielinie towarzyszą coraz silniejsze i regularnie pojawiające się skurcze, to możesz mieć pewność: rozpoczęła się pierwsza faza porodu.

Faza nr 1. Częste, długie i regularne skurcze

Pierwsza faza porodu rozpoczyna się wtedy, gdy skurcze są coraz dłuższe, silniejsze i pojawiają się regularnie. Niestety, może ona potrwać nawet do kilku dni. Na początku będziesz czuła się tak, jak w czasie menstruacji. Później ból stopniowo rozszerzy się z dołu brzucha i obejmie całą jego powierzchnię. Co więcej, to właśnie górna, a nie dolna partia brzucha, stanie się bardzo twarda. Zacznie Cię też boleć kręgosłup, ramiona, łopatki i żebra. Ból może objąć również uda oraz dolne partie nóg. Skurcze staną się jeszcze bardziej regularne – pod koniec tej fazy będą pojawiały się co 2-3 minuty, a każdy z nich będzie trwał minutę.

Nie obawiaj się jednak, że będzie Cię tak mocno bolało przez cały czas. W okresie między skurczami organizm będzie się regenerował, a Ty odczujesz znaczną ulgę.

Faza nr 2. Parcie i poród

Pomiędzy pierwszą i drugą fazą porodu skurcze stają się najbardziej intensywne. Będziesz miała wtedy ochotę przeć, ale jeśli szyjka macicy nie jest jeszcze wystarczająco rozwarta, położna może Ci to odradzić. To właśnie w tym momencie często kobiety krzyczą, płaczą, obwiniają partnera za zajście w ciążę.

Faza druga rozpocznie się, kiedy rozwarcie szyjki macicy będzie wystarczające, a skurcze staną się silne, ale będą występować rzadziej. Może ona trwać od 15 minut do 3 godzin. Najtrudniejszy moment nastąpi, kiedy dziecko będzie przesuwać się do przodu, chcąc wypchnąć główkę. Wtedy będziesz odczuwała pieczenie, ból, a nawet miała poczucie rozrywania krocza. Położna, nie chcąc do tego dopuścić, będzie Cię zachęcać, żebyś w tym momencie wstrzymała się od parcia i głęboko oddychała. Później dziecko bez problemu wydostanie się na świat, a bóle porodowe natychmiast znikną.

Faza nr 3. Urodzenie łożyska

Kiedy już Twoje dziecko będzie na świecie, a Ty będziesz mogła je wziąć w ramiona, trzecia faza porodu przestanie mieć dla Ciebie znaczenie. Po porodzie ponownie zaczynają się skurcze, ale już zdecydowanie słabsze niż wcześniej. Macica próbuje pozbyć się łożyska i zaciska włókna mięśniowe, żeby uniemożliwić nadmierne krwawienie. Jeśli zdecydowałaś się na zastrzyk hormonalny, urodzenie łożyska może trwać nawet 5 minut. Jeśli rodzisz je naturalnie, przygotuj się na dłuższą akcję porodową – trwającą nawet 45 minut.

Po urodzeniu łożyska położna sprawdzi, czy pozbyłaś się w go całości – gdyby jakaś część pozostała w organizmie, mogłoby to spowodować krwotok. Nie obawiaj się jednak, do takich sytuacji nie dochodzi często, a organizm sam się przed nimi broni, uruchamiając mechanizm krzepnięcia krwi. W razie konieczności można jednak podać zastrzyk.

Później położna oceni zdrowie dziecka w 10-stopniowej skali Apgar, a następnie sprawdzi Ci ciśnienie, poziom utraty krwi oraz ewentualne założenie szwów. Później pomoże Ci się wykąpać i zmieni pościel. I to już koniec bólu – możesz cieszyć się swoim maleństwem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE