KALENDARZ CIĄŻY - badania w ciąży. I trymestr

kalendarz ciazy badania w ciazy i trymestr
fot.: photos.com

Kalendarz ciąży: 1.-14. tydzień ciąży. Zgodnie z kalendarzem ciąży w pierwszym trymestrze czeka cię szereg badań, które potwierdzą, że jesteś w odmiennym stanie, a ponadto umożliwią sprawdzenie, czy ciąża nie jest obarczona ryzykiem. Zobacz, jakim badaniom będziesz musiała się poddać w pierwszych miesiącach ciąży.

Kalendarz badań w ciąży – badania do 10. tygodnia ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

1. Grupa krwi i Rh.
2. Przeciwciała odpornościowe.
3. Morfologia krwi.
4. Badanie ogólne moczu.
5. Badanie cytologiczne.
6. Badanie czystości pochwy.
7. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.
8. VDRL (badanie w kierunku kiły).
9. Badanie stomatologiczne.
10. Badanie HIV i HCV.
11. Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i rożyczki.

Ważne: Nie zwlekaj z wizytą u lekarza ginekologa – zgłoś się do niego, gdy tylko test ciążowy wykaże ciążę. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, zmierzy ci ciśnienie krwi, wzrost i masę ciała. Aby potwierdzić ciążę, może też zrobić USG przezpochwowe. Wczesny kontakt z lekarzem jest wymagany przy wypłacie becikowego (lekarz wystawi ci odpowiednie zaświadczenie), ale przede wszystkim umożliwi ocenę, czy ciąża jest obarczona ryzykiem. W uzasadnionych przypadkach możesz zrobić badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nowością jest możliwość prowadzenia ciąży przez położną, ale i wówczas trzeba odbyć kilka wizyt u ginekologa. Pamiętaj, by próbki moczu i krwi do badań były pobrane na czczo.

Sprawdź, co wiesz o porodzie!

Kalendarz ciąży: 1, 2 tydzień

Bardzo trudno jest, z dokładnością do jednego dnia, określić początek ciąży. Zwłaszcza, że nie liczy się jej od momentu kiedy plemnik połączy się z komórką jajową. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób oblicza się pierwszy tydzień ciąży, dlaczego reguła Naegelego zakłada, że pierwszy miesiąc ciąży trwa sześć tygodni oraz w jaki sposób kobieta może poczuć, że ma owulację. Kalendarz ciąży (ciąża tydzień po tygodniu) pomoże Ci zrozumieć wszystkie procesy zachodzące w Twoim organizmie i doradzi co w danym momencie będzie dla Ciebie najlepsze i o czym należy pamiętać.

, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_jsti9ucv/version/0', title: 'Kalendarz ciąży: 9, 10 tydzień' }, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_doqvudnx/version/0', title: 'Kalendarz ciąży: 5 tydzień' }

Kalendarz badań w ciąży – 11.-14. tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

1. Badanie ultrasonograficzne.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Ważne: Wykonywane teraz tzw. genetyczne USG pozwala określić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomalnych. Postaraj się sprawdzić, czy lekarz wykonujący USG ma odpowiednie kwalifikacje i sprzęt.

Aktualizacja: 2016-04-29 Publikacja: 2013-04-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.