Grupa krwi

W niewielu przypadkach da się z całą pewnością określić, jaką grupę krwi będzie mieć dziecko. Zwykle na podstawie grupy krwi ojca i matki można wytypować kilka możliwości. Kalkulator grupy krwi dziecka można znaleźć tutaj.

Grupa krwi dziecka: dlaczego to ważne?

Grupa krwi dziecka ma znaczenie w kontekście możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego. Jeśli matka i ojciec mają różną grupę krwi, a płód odziedziczy ją po ojcu, w organizmie ciężarnej mogą powstać przeciwciała zwalczające krwinki czerwone płodu. W zależności od ilości przeciwciał, może to mieć różne konsekwencje: od niewielkiej niedokrwistości, przez nasiloną żółtaczkę po narodzinach, po niedotlenienie płodu, mogące doprowadzić do uszkodzeń tkanek i narządów, a nawet śmierć wewnątrzmaciczną. Dlatego każda ciężarna powinna mieć ustaloną grupę krwi, a także znać grupę krwi ojca dziecka. To nieprawda, że konflikt serologiczny występuje tylko u kobiet Rh-ujemnych. Konflikt serologiczny jest najczęstszy, gdy matka ma Rh-, a ojciec Rh+, ale są też inne jego postacie.

Grupa krwi - artykuły

Konflikt serologiczny: przyczyny, następstwa, leczenie

Konflikt serologiczny - na czym polega konflikt krwi?

Czym jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jak można stwierdzić konflikt krwi rodziców? Czym jest immunizacja? Jakie są przyczyny, następstwa oraz jak wygląda leczenie konfliktu grupy krwi? Na te pytania odpowiada prof. Mirosław...
Dziedziczenie grupy krwi

Dziedziczenie grupy krwi: czynnik Rh, grupa krwi dziecka, konflikt serologiczny

Dziedziczenie grupy krwi to temat, który interesuje wielu rodziców. Obecnie u człowieka wyróżnia się ponad 30 układów grupowych krwi, najbardziej znane i najistotniejsze są jednak antygeny układu AB0 oraz Rh. Decyzja o tym, jaką będziemy...
Dziecko z konfliktu serologicznego

Konflikt serologiczny: różna grupa krwi matki i dziecka

Konflikt serologiczny jest widoczny w sytuacji w której matka ma grupę krwi Rh- natomiast ojciec Rh+ i to właśnie po nim dziecko ma dziedziczyć krew. Może to powodować protest ze strony układu odpornościowego przyszłej mamy. Rodzice,...
Badanie grupy krwi

Badanie grupy krwi u dziecka: na czym polega?

Badanie grupy krwi u dziecka rzadko kiedy wykonuje się tuż po narodzinach. Zwykle to badanie wykonuje się po raz pierwszy po 2. roku życia, kiedy można mieć pewność rzetelnego wyniku. W jaki sposób określa się grupę krwi u dziecka?
Interesujesz się grupa krwi? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. grupa krwi
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.