Test PAPP-A - test podwójny. Na czym polega, jaka jest cena, kiedy jest refundowany

2021-11-19 10:12

Test podwójny - test PAPP-A należy do grupy tzw. przesiewowych badań prenatalnych. Dzięki niemu można określić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołów wad wrodzonych, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Pataua. Zobacz, kiedy badania PAPP-A jest finansowane z NFZ. 

test pappa
Autor: thinkstockphotos.com

Test podwójny pappa jest badaniem biochemicznym, oceniającym poziom pewnych substancji we krwi ciężarnej kobiety (pobranej jak do zwykłej morfologii). Są nimi ciążowe białko PAPP-A oraz wolne beta hCG

Właśnie dlatego przez ginekologów test ten nazywany jest testem podwójnym, choć pacjentki określają go po prostu testem PAPP-A. Badanie to często poprzedza jeszcze USG z oceną przezierności karkowej płodu, czyli tkanki podskórnej znajdującej się w okolicach szyi dziecka. Wtedy mówimy już jednak nie o teście podwójnym, a o teście połączonym, inaczej złożonym.

Czytaj: Badania prenatalne w ciąży: czym są i na czym polegają badania genetyczne płodu?

Spis treści

  1. Test PAPP-A – najskuteczniejsze przesiewowe badanie prenatalne
  2. Test podwójny – interpretacja wyników badań
  3. Kiedy zrobić test PAPPA?
  4. Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A wskazaniem do dalszych badań
  5. Test Pappa - jaka jest cena
  6. Darmowe badania prenatalne – kiedy są refundowane
Kiedy zaleca się inwazyjne badania prenatalne?

Test PAPP-A – najskuteczniejsze przesiewowe badanie prenatalne

Test PAPP-A wykrywa aż 9 na 10 przypadków zespołu Downa wśród dzieci. Jego skuteczność ocenia się zatem na 90 proc., czyli znacznie wyżej niż np. testu potrójnego (w którym bada się aż trzy substancje: beta hCG, alfa-fetoproteinę i wolny estriol), gdzie ta skuteczność wynosi zaledwie 60 proc.

Bardziej precyzyjne od testu podwójnego są już tylko przesiewowe badania prenatalne nowej generacji NIPT, takie jak np. NIFTY. Są to badania genetyczne, a ich skuteczność wynosi ponad 99 proc. 

Czytaj: Inwazyjne badania prenatalne: amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza

Nieinwazyjne badania prenatalne : USG, echo serca płodu, test Manninga...

Test podwójny – interpretacja wyników badań

Choć test podwójny ocenia jedynie ryzyko wystąpienia danej wady, to od jego wyniku może zależeć jak będzie wyglądała cała dalsza diagnostyka.

Substancje badane podczas testu podwójnego są bowiem wskaźnikami, które mogą sugerować obecność zespołu Downa, Edwardsa czy zespołu Pataua u dziecka.

W przypadku podejrzenia zespołu Downa białko PAPP-A jest zwykle obniżone, a beta hCG podwyższone. W przypadku zespołu Edwardsa i Pataua zauważa się natomiast spadek poziomu obu badanych substancji.

Czytaj: Amniopunkcja - Prawdy i mity o amniopunkcji - inwazyjnym badaniu prenatalnym

Kiedy zrobić test PAPPA?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przeprowadzenie testu podwójnego między 11. a 13. (+6 dni) tygodniem ciąży [1].

Warto jeszcze dodać, że czułość testu podwójnego w dużym stopniu zależy od wieku pacjentki. W przypadku młodych kobiet czułość tego badania jest znacznie niższa, przez co rzadziej uzyskuje się wyniki fałszywie dodatnie (ryzyko choroby jest niskie, pomimo, że wynik sugeruje coś innego).

Z odwrotną sytuacją będziemy mieli do czynienia w przypadku starszych kobiet, którym taki wynik zdarza się otrzymać znacznie częściej.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A wskazaniem do dalszych badań

Gdy badanie stwierdzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia, którejś z wad jest wysokie, przyszłej mamie proponuje się badania rozstrzygające, czyli diagnostyczne (np. amniopunkcję), które mają ustalić, czy dziecko rzeczywiście jest chore.

Jedynie ok. 30 proc. wyników testu podwójnego, uznanych za nieprawidłowe, potwierdza się w późniejszych badaniach diagnostycznych. Reszta kobiet, a więc aż 70 proc. wydaje na świat całkiem zdrowe potomstwo.

Test Pappa - jaka jest cena

Badanie to jest stosunkowo niedrogie, oczywiście w różnych klinikach ta cena jest inna. Zwykle jednak zaczyna się od 250 zł. Bardzo często badania prenetalne są pakietowane i tu ceny są bardzo indywidualne. Warto jednak wiedzieć, że kobiety ze wskazaniami medycznymi mogą badania PAPP-A zrobić na NFZ.

Darmowe badania prenatalne – kiedy są refundowane

Program bezpłatnych badań prenatalnych realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierowany jest do kobiet, które mają więcej niż 35 lat, urodziły już dziecko z wadą wrodzoną, do nosicielek aberracji chromosomowej, kobiet, które mają nieprawidłowe wyniki badań USG albo badań biochemicznych lub stwierdzono u nich po prostu większe ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną.

Aby kobieta mogła skorzystać z refundacji, musi spełniać przynajmniej jeden z tych warunków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza