1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

2 tydzień ciąży - jakie objawy można zaobserwować w 2 tygodniu ciaży?

Aktualizacja: 2017-02-17 Publikacja: 2017-02-01
2 tydzień ciąży
fot.: photos.com
2 tydzień ciąży to 1 miesiąc i 1 trymestr ciąży.

2 tydzień ciąży to czas, kiedy twoje ciało przygotrowuje się do zapłodnienia. W 2 tygodniu ciąży, jeśli obajawy owulacji nie są u ciebie wyraźne, zastanów się nad kupnem testu owulacyjnego. A od końca 2 tygodnia ciąży nie unikaj seksu! Kobieta może zajść w ciążę to tylko kilka dni w trakcie całego cyklu. Warto wybrać go dokładnie, aby wasze starania nie poszły na marne. 2 tydzień ciąży to 1 miesiąc i 1 trymestr ciąży.

2 tydzień ciąży: który to miesiąc?

2 tydzień ciąży to 1 miesiąc i 1 trymestr ciąży. To czas na zakup testu owulacyjnego. Miesiączka już się skończyła. Natura zadbała o to, byś w 2 tygodniu ciąży była szczególnie atrakcyjna i miała zwiększoną ochotę na seks. To dlatego, że rośnie w twoim organizmie poziom estrogenów. Gdy pojawi się przezroczysty, rozciągliwy śluz to znak, że wkrótce dojdzie do owulacji.

>> Zapłodnienie - jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, co po nim?

2 tydzień ciaży - objawy

Organizm przygotowuje sie do owulacji - zmienia się błona śluzowa macicy a pęchcerzyki jajnikowe dojrzewają. Mniej więcej po dwóch tygodniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (około 2 tygodnia ciąży, jeśli przyjmiemy cykl 28-dniowy) pojawia się owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Uwolnione jajeczko wędruje w kierunku jajowodu i czeka na plemnik, by móc zapoczątkować nowe życie. Jeśli dobrze znasz swoje ciało, z pewnością rozpoznajesz oznaki owulacji: pojawienie się śluzu płodnego (przezroczysty i rozciągliwy, przypominający białko jaja kurzego) oraz  ból owulacyjny to tylko niektóre z nich. Dobrym sposobem jest mierzenie temperatury ciała. Przed owulacją spada ona nieznacznie, a po owulacji wzrasta o ok. 0,2-0,5 stopnia Celsjusza. Pomiarow tmperatury należy dokonywać codzienne, tuz po przebudzeniu. Najbardziej wiarygogne są te mierzone w ustach, pochwie lub odbycie. Jweśli nie potrafisz azaobserwować sygnałów ciała i nie masz cierpliwości do codziennego mierzenia temperatury, zaopatrz się w testy owulacyjne.

>> Co ma wpływ na zapłodnienie? Oto 5 największych mitów

2 tydzień ciąży - przygotuj się na poczęcie dziecka

Od końca 2 tygodnia ciąży, zwłaszcza, gdy twój cykl miesiączkowy jest krótki (26-28 dni), nie unikaj seksu! Bez tego naprawdę ani rusz. Okres, kiedy kobieta i mężczyzna mogą począć dziecko, jest bardzo ograniczony i trwa jedynie 3-4 dni w cyklu. Jeśli chcesz mieć pewność, że to najwłaściwszy moment na poczęcie - kup w aptece test owulacyjny. Uwolniona z pęcherzyka Graffa komórka jajowa żyje tylko 24 godziny! Podczas zbliżenia staraj się jednak o tym nie myśleć, seks i poczęcie dziecka to nie ciężki obowiązek - a przyjemność i spełnienie. Najlepiej jest odbywac regularne stosunki - co 2-3 dni, niekoniecznie pilnując bez przerwy kalendarzyka. Większośc par, które aktywnie starają się o dziecko, a jednocześnie cieszą się przyjemnością spontaniocznego seksu, zachodzi w ciążę w ciągu roku od rozpoczęcia starań.

2 tydzień ciąży: planowanie płci dziecka

Pod koniec 2 tygodnia ciąży (czasem na początku 3 tygodnia ciąży - zwykle 14 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia) w jajniku pęka największy pęcherzyk, a uwolnione jajeczko przesuwa się do jajowodu i tam czeka na plemnik, który może zapoczątkować nowe życie. Po stosunku odbytym w dniu lub dzień przed owulacją rodzi się więcej chłopców. Po zbliżeniu, które miało miejsce 2–3 dni wcześniej – więcej dziewczynek, bo plemniki z chromosomem X mogą dłużej przeżyć w drogach rodnych, dzięki czemu są bliżej celu, gdy nadchodzi godzina "0".

>> Jak zaplanować płeć dziecka? Kiedy się kochac żeby począć chłopca, a kiedy żeby urodziła się dziewczynka?

Reguła Naegelego - metoda obliczania wieku ciąży

Bardzo trudno jest, z dokładnością do jednego dnia, określić początek ciąży. Zwłaszcza, że nie liczy się jej od momentu kiedy plemnik połączy się z komórką jajową, a od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. A przecież owulacja i zpłodnienie następują ok. dwóch tygodni później. Z tego wynika, że w ciążę zachodzi się w 3 tygodniu ciąży. Brzmi to dość dziwnie, ale dzięki temu można z dużym prawdopodobieństwem obliczyć datę porodu. Aby wyliczyć przybliżony termin porodu do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. To reguła stworzona przez Naegellego jest stosowana przez większość lekarzy.

Polecamy wideo: 1 i 2 tydzień ciąży

- Normalna ciąża trwa 280 dni, czyli 9 miesięcy księżycowych (28 dni), a nie kalendarzowych. Dlatego liczenie ciąży w tygodniach, a nie miesiącach umożliwia dokładniejsze okreslenie wieku ciąży - wyjaśnia Ewa Kurowska-Mroczek - ginekolog-połoznik ze szpitala Medicover.Ekspertka tłumaczy też, dlaczego początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki - jest to data pewna, w przeciwieństwie do daty momentu zapłodnienia, którą zwykle trudno dokładnie określić.

Więcej  zasadzie Naegelego i pierwszysch tygodniach ciąży "przed ciążą" czyli przed zapłodnieniem dowiesz się z filmu.

Sprawdź, jaka będziesz mamą!
Aktualizacja: 2017-02-17 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.