1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

32 tydzień ciąży - brzuch, usg, waga i ruchy dziecka w 32 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
32 tydzień ciąży

Jest 32 tydzień ciąży a tobie dokucza ból żeber? To dlatego, że 32 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko powoli przygotowuje swoją pozycję do porodu. Skierowane jest głową w dół, ale nie rezygnuje z kopania i figlowania w brzuchu. 32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca ciąży i prawie półmetek 3 trymestru ciąży.

32 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To początek 8 miesiąca ciąży i prawie półmetek 3 trymestru ciąży. Nie czujesz się teraz najlepiej – w 32 tygodniu ciąży winny temu jest stres związany z przyszłym porodem i obawą „jak to będzie”.

32 tydzień ciąży: brzuch

Macica, której pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie, wypełnia w 32 tygodniu ciąży już niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami. Ucisk na przeponę powoduje trudności ze złapaniem oddechu. Dolegliwości te łagodzi spanie z wysoko uniesioną głową.

Biała wydzielina z pochwy

Z twojej pochwy może wydobywać się w 32 tygodniu ciąży zwiększona ilość białawej wydzieliny. To naturalne - na tym etapie ciąży korek zamykający wejście do macicy (czop śluzowy) czasami przepuszcza trochę śluzu. Jeśli jednak jest jej naprawdę bardzo dużo lub ma nieprzyjemny zapach, skonsultuj się z lekarzem.

>> Białe upławy w ciąży: czy są powodem do niepokoju?

Gdzie będziesz rodzić?

32 tygodniu ciąży wybierz szpital, w którym urodzisz. Zaplanuj też tak uczęszczanie do szkoły rodzenia, aby zdążyć odbyć wszystkie zajęcia. Zastanów się, czy wolisz szkołę, w której zajęcia są skomasowane np. w ciągu weekendu, czy też cotygodniowe spotkania.

32 tydzień ciąży: usg i badania rekomendowane

Pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie następujących obowiązkowych badań: USG, morfologia krwi, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe (anty Rh), pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała, ocena pH wydzieliny pochwowej, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena czynności serca płodu (KTG). Jeśli któregoś z nich nie zrobiłaś do 32 tygodnia ciąży, zapytaj o to niezwłocznie lekarza prowadzącego.

Prawidłowa waga dziecka w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży dziecko waży już 1800 g i mierzy 29 cm.

Dziecko w 32 tygodniu ciąży

Płuca dziecka w 32 tygodniu ciąży potrafią się już rozprężać i mają wystarczające pole powierzchni, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi. Nie ma jeszcze krążenia płucnego, które włączy się dopiero po porodzie, ale wszystkie naczynia krwionośne czekają już w gotowości. Jeśli to chłopiec, w 32 tygodniu ciąży jego jądra zstępują na właściwe miejsce.

Dziecko w w 32 tygodniu ciąży rozróżnia dzień i noc, ma okresy czuwania i snu z marzeniami sennymi. Najbardziej lubi muzykę poważną, choć jego gusta muzyczne mogą być różne. Wiesz, kiedy dziecko się uspokaja, kiedy jest zaniepokojone, co lubi, a za czym nie przepada.

32 tydzień ciąży: ruchy dziecka

Dziecko w 32 tygodniu ciąży nie ma już miejsca na podskoki, a ponieważ sprawiają mu one wielką frajdę, łatwo z nich nie rezygnuje. Dlatego teraz jego ruchy mogą być dla ciebie nieprzyjemne, a nawet bolesne. Jeśli dziecko do w 32 tygodnia ciąży nadal nie ustawiło się główką w dół, nie trać nadziei. Dzieci potrafią samodzielnie obrócić się do porodu niemal w ostatniej chwili.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

32 tydzień ciąży to 30 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

To już 30 tydzień (od momentu zapłodnienia). Jeśli jest to twoja pierwsza ciąża dziecko znacznie szybciej obróci się głową w dół, aby przygotować się do porodu. Przy kolejnych dzieciach moment ten występuje dużo później. Pamiętaj, aby przed porodem zapiąć na ostatni guzik wszystkie sprawy związane z wyprawką oraz pokojem dziecięcym.

Polecamy wideo: 32 tydzień ciąży

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.