Blizna po cesarskim cięciu: jak wspomóc proces gojenia?

cesarskie cięcie, cesarka, blizna po cesarce
Od tego, jak się goi blizna po cesarskim cięciu, zależeć będzie jej późniejszy wygląd.

Przecięcie skóry zawsze zostawia na niej ślad. Jednak dzięki właściwemu postępowaniu możesz sprawić, że blizna po cesarskim cięciu będzie prawie niewidoczna. Dowiedz się, jak wspomóc proces gojenia po cesarce!

W połowie września spore poruszenie w internecie wywołało zdjęcie, które jedna z młodych mam zamieściła na swoim profilu na Facebooku: widać było na nim świeżą ranę po cesarce. Zdjęcie zrobiono trzeciego dnia po operacji, więc dobrze widoczne były brzegi rozciętej skóry i spinające je szwy. Pojawiły się głosy oburzenia, że zdjęcie jest „obrzydliwe”. Czyżby? Tak po prostu wygląda każda świeża rana i nie ma w tym nic obrzydliwego.

Blizna po cesarskim cięciu: jak wygląda

Musisz być przygotowana na to, że po cesarskim cięciu będziesz miała na podbrzuszu skórę rozciętą na długość 12–15 cm. I w tym miejscu już zawsze pozostanie po niej ślad. Ale rany mają to do siebie, że się goją i zabliźniają. U części kobiet po jakimś czasie blizna po cesarskim cięciu na podbrzuszu jest ledwie zauważalna, jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasem tworzy się tzw. blizna przerosła, która ma szorstką fakturę, jest twarda i nieestetyczna. A u niektórych kobiet może utworzyć się bliznowiec – blizna jest wtedy zgrubiała, wypukła i większa niż obszar uszkodzonej skóry, do tego twarda, a nawet bolesna przy dotykaniu. Na ostateczny wygląd blizny wpływa kilka czynników. Na niektóre z nich nie masz żadnego wpływu (np. sprawność lekarza wykonującego operację, skłonność organizmu do nadmiernego wytwarzania kolagenu), ale sporo też zależy od ciebie.

Blizna po cesarskim cięciu: jak wspomóc proces gojenia

Do czasu zdjęcia szwów po cięciu cesarskim mówimy o ranie pooperacyjnej. Dopóki jest na niej opatrunek, nie musisz z raną niczego robić. Staraj się tylko nie zamoczyć tego miejsca i nie urażać go. Po zdjęciu szpitalnego opatrunku należy ranę dezynfekować preparatami bezalkoholowymi (np. z oktenidyną) i osuszać.

Proces gojenia rany można też stymulować i przyspieszyć, stosując specjalistyczne plastry lub żele hydrokoloidowe. Tworzą one idealne warunki do gojenia się rany: w przypadku ran suchych mają działanie okluzyjne, czyli hamują parowanie wody i zmniejszają utratę płynu przez naskórek, zaś w przypadku ran wilgotnych, sączących pochłaniają nadmiar płynu. Struktura hydrokoloidu pozwala skórze swobodnie oddychać. Zastosowanie takiego środka przyspiesza proces gojenia się rany, pomaga uniknąć infekcji, zmniejsza ryzyko powstawania bliznowca i działa lekko przeciwbólowo.

Po upływie 7–10 dni od operacji – i zdjęciu szwów, jeśli są nierozpuszczalne – komórki tkanki łącznej z dużą intensywnością produkują kolagen, dzięki czemu rana się goi i w jej miejscu tworzy się blizna po cesarskim cięciu. Także na tym etapie dzięki zastosowaniu odpowiednich środków możesz uzyskać bardzo dobre efekty.

Blizna po cesarskim cięciu: kremy, żele, plastry i maści na bliznę po cesarce

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po żele i plastry silikonowe. Preparaty z silikonem można stosować zaraz po zdjęciu szwów i pokryciu powierzchni rany komórkami naskórka. Po nałożeniu silikonu na skórę zmniejsza się powierzchniowa utrata wody, co sprzyja uwodnieniu tkanek. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona i wygładzona, nie wysusza się nadmiernie i nie marszczy. Silikon skutecznie leczy i rozjaśnia blizny oraz zapobiega powstawaniu blizn przerosłych i bliznowców.

Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu (gdy znikną wszystkie strupki). I wtedy możesz zacząć stosować kremy i maści ułatwiające właściwe zabliźnianie się tkanek. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele takich preparatów z heparyną, kwasem hialuronowym, wyciągiem z cebuli. Heparyna to substancja znana głównie z działania przeciwzakrzepowego, ale w leczeniu blizn po cesarskim cięciu bardziej istotne jest jej działanie przeciwzapalne, a przede wszystkim antyproliferacyjne – oznacza to, że hamuje nadmierny, patologiczny rozrost tkanki łącznej. Ponadto rozluźnia strukturę kolagenu i zwiększa nawodnienie tkanki, zapobiegając jej bliznowaceniu. Prawidłowemu zabliźnianiu się tkanek sprzyja także ekstrakt z cebuli, który hamuje wzrost fibroblastów (komórki tkanki łącznej) różnego pochodzenia, a w szczególności fibroblastów bliznowców. Dzięki tym właściwościom stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny. Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie – jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji skóry. Jego duża zawartość w skórze powoduje, że goi się ona w sposób fizjologiczny, bez bliznowacenia.

Istnieją też kremy i maści na blizny, których głównym składnikiem jest masa perłowa (macica perłowa). To substancja pokrywająca wewnętrzną warstwę muszli niektórych małżów, np. perłopławów. Proszek z masy perłowej, dodawany do kosmetyków, jest bogaty w aminokwasy i minerały. Dzięki temu wykazuje silne właściwości odżywcze i regenerujące komórki naskórka. Kremy takie działają delikatnie złuszczająco i wybielająco, zmniejszając widoczność blizny po cesarskim cięciu.

Blizna po cesarskim cięciu: kiedy stosować kosmetyki na bliznę po cesarce

W przypadku leczenia blizny po cesarce duże znaczenie ma czas: im więcej czasu upłynie od operacji, tym trudniej będzie uzyskać dobry efekt. Dlatego nie można odkładać tej sprawy na potem. Przez kilka pierwszych miesięcy, a nawet rok od zabiegu, trwa tzw. przebudowa blizny. To znaczy, że w tym czasie blizna po cesarskim cięciu nie jest jeszcze do końca uformowana, a w jej obrębie zachodzą dynamiczne procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych oraz naczyń krwionośnych. I w tym właśnie czasie warto regularnie stosować środki zapobiegające bliznowaceniu. Po upływie kilkunastu miesięcy od porodu rana będzie już znacznie mniej podatna na działanie preparatów. Wtedy możesz już tylko skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które są nie tylko inwazyjne, ale też kosztowne.

Blizna po cesarskim cięciu: jak chronić bliznę po cesarce

Świeżą bliznę po cesarskim cięciu (przez rok od porodu) staraj się chronić przed urazami mechanicznymi, skrajnie niską lub wysoką temperaturą (mrozy, upały) oraz promieniowaniem ultrafioletowym: nie powinnaś się opalać na słońcu ani w solarium.

Dołącz do dyskusji o cesarskim cięciu na forum Mjakmama24.pl

Aktualizacja: 2016-07-04 Publikacja: 2015-11-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.