Badania w ciąży – jakie badania trzeba zrobić w ciąży?

2012-11-21 15:41

Badania w ciąży pomagają kontrolować, czy ciąża przebiega prawidłowo. Kobieta w ciąży musi się poddawać rutynowym badaniom – niektóre, jak badanie na przeciwciała różyczki i toksoplazmozy, wykonuje się tylko raz, inne – jak morfologia krwi i badanie moczu – co miesiąc, przez cały okres ciąży.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje opiekę lekarską i badania kobiety w ciąży. Ale warto pamiętać, że obowiązuje to tylko w przypadku korzystania z gabinetów i przychodni, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Oto jakim badaniom powinna się poddać przyszła mama:

Badania w ciąży

1. Badania podczas każdej wizyty kontrolnej - waga ciężarnej i ciśnienie krwi.
2. Grupa krwi i czynnik Rh.
2. Przeciwciała różyczki i toksoplazmozy.
3. Morfologia krwi i badanie ogólne moczu – powinno być wykonywane co miesiąc przez cały okres ciąży.
4. Cytologia i stopień czystości pochwy.
5. VDRL oraz HBS (badanie w kierunku kiły i żółtaczki zakaźnej).
6. Jeżeli kobieta ma ujemny czynnik Rh, należy zrobić badanie przeciwciał anty Rh.
7. Badanie poziomu cukru we krwi na czczo i test obciążenia glukozą (między 21. a 26 tygodniem ciąży) – aby wykryć ewentualną cukrzycę ciążową.
8. Badanie ultrasonograficzne (USG płodu) – pozwala zmierzyć dziecko, określić termin porodu i wykluczyć wady rozwojowe płodu. Zwykle wykonywane trzy razy – w 1, 2 i 3 trymestrze ciąży).
9. Posiew z dróg rodnych w celu wykrycia paciorkowców.
10. Badanie KTG, czyli monitorowanie czynności serca – wykonuje się pod koniec ciąży i w trakcie porodu.

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

Badania w ciąży - trymestr trzeci

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

Badania w ciąży - trymestr drugi

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w drugim trymestrze ciąży.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE