Szynszyla – opieka, żywienienie, cena. Ile żyje szynszyla?

2020-05-18 13:52
Szynszyla
Autor: Getty Images

Szynszyla to zwierzę o pięknej, gęstej, srebrzystej sierści, które w naturze można spotkać w Ameryce Południowej. Szynszyla może być też trzymana w domu, jednak potrzebne są do tego odpowiednie warunki. Sprawdź, jak dbać o szynszylę, co może jeść, ile żyje szynszyla i jaka jest jej cena.

Szynszyla (łac. Chinchilla) to gryzoń, który pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkuje jałowe i suche tereny Andów na wysokości od 3000 do 5000 m.n.p.m. Rodzaj tego gryzonia obejmuje dwa gatunki, takie jak szynszyla krótkoogonowa (Chinchilla chinchilla) oraz szynszyla mała (Chinchilla lanigera).

Wyróżnia się także szynszyle ze względu na barwę ich futra. Podstawową naturalną odmianą barwną szynszyli jest szynszyla standard, która ma niebieskoszarą barwę na grzbiecie oraz białawe podbrzusze.

Pozostałe odmiany powstały w wyniku mutacji genetycznych. Należą do nich m.in.: czarny, beż Towera, beżowa Polska, biała Wilsona, Ebony, brązowa aksamitna, mozaikowa i wiele innych.

Spis treści

 1. Szynszyla - jak dbać o szynszylę?
 2. Szynszyla - żywienie. Co mogą jeść?
 3. Szynszyle - choroby
 4. Szynszyla - ile żyje?
 5. Szynszyla - cena

Szynszyla - jak dbać o szynszylę?

1) klatka dla szynszyli

Szynszyle potrzebują dużo miejsca na codzienne harce. Najlepiej, aby klatka była nie tylko duża, lecz także piętrowa, gdyż zwierzęta te lubią się wspinać i skakać.

Cena dużej, piętrowej klatki waha się w przedziale 200-300 zł, jednakże można spotkać nawet dwu- lub trzykrotnie droższe. Najczęściej wybieranymi klatkami są te klasyczne, z plastikową kuwetą oraz metalową klatką, a także z drewna i siatki. Dobrym rozwiązaniem są także duże woliery (metalowe lub drewniane).

2) podłoże w klatce dla szynszyli

Niezbędnym elementem klatki jest podłoże. Dobrym wyborem są trociny lub specjalne ściółki dla szynszyli w formie granulatu. Innym rozwiązaniem jest włożenie do klatki specjalnej, małej kuwety. W tym wypadku granulatem należy zapełnić kuwetę. Jest to rozwiązanie dobre nie tylko ze względu na wygodę podczas sprzątania, lecz także pomaga ograniczyć pylenie – to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla alergików.

3) zabawki dla szynszyli

Szynszyle są bardzo aktywne, dlatego należy zapewnić im odrobinę rozrywki. Szynszyle z pewnością będą zachwycone z licznych drabinek, pięterek, drewnianych gryzaków, mostków, tuneli, hamaków itp.

Warto również do klatki dołączyć basen z piaskiem. Niezbędnym elementem wyposażenia klatki jest także kołowrotek lub dysk, który zaspokoi ich potrzebę ruchu.

Optymalne wymiary dysku dla szynszyli to 30 cm, a kołowrotka - 40 cm. Zaopatrzenie klatki w tego rodzaju gadżety z pewnością uchroni te gryzonie przed nudą.

4) domek dla szynszyli

Szynszyle oprócz zabawy, potrzebują także chwili relaksu, którą zapewni im drewniany domek. Może on pełnić także rolę schronienia. Wybierając domek, należy zwrócić uwagę, aby nie miał on małych otworów (okna), gdyż może w nich utknąć głowa szynszyla.

5) poidło paśnik do siana

Niezbędnym elementem wyposażenia klatki jest poidło. Należy pamiętać, że zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej wody. Nie można również zapomnieć o miskach do podawania pokarmu.

Na rynku dostępne są plastikowe, metalowe oraz ceramiczne. Bardzo ważny jest także zakup paśnika do siana, gdyż jest ono podstawą diety szynszyli.

Szynszyla - żywienie. Co mogą jeść?

Szynszyle są roślinożerne. Zjadają różnego rodzaju gatunki krzewów, traw, sukulentów, nasion i traw. Podstawą diety szynszyla domowego jest siano.

Powinny jeść także specjalistyczne karmy, które można kupić w sklepach zoologicznych. Skład karmy powinien zawierać:

Oprócz karmy szynszylom można podawać

Należy jednak pamiętać, że tego typu dodatki nie mogą być podawane w zbyt dużych ilościach i zbyt często.

Szynszyle - choroby

U szynszyli najczęściej diagnozuje się takie dolegliwości i schorzenia, jak:

 • biegunka
 • zaparcia
 • przerost ząbków
 • śliniaczkę
 • zapalenie spojówek
 • nieżyt nosa

Mogą je dotykać także choroby grzybiczne (mikrosporoza, trichoritoza), bakteryjne (stafylokokoza, streptokokoza), wirusowe (brodawczykowatość), pasożytnicze (pchlica, nicienie, tasiemce, wszy).

Zwierzęta te mogą chorować także na cukrzycę, choroby metaboliczne (żółte zwyrodnienie tłuszczowe), padaczkę, a nawet dostać udaru słonecznego. Szynszyla może także cierpieć na samowygryzanie sierści oraz wypadanie sierści, których najczęstszą przyczyną jest stres.

Szynszyla - ile żyje?

Gryzonie na wolności żyją średnio 6 lat, choć odnotowano także 10-letnie osobniki. Jednak zwierzęta hodowlane żyją znacznie dłużej- nawet 20 lat! Z tego względu decydując się na kupno szynszyli, warto się poważnie zastanowić i nie podejmować decyzji pochopnie, ponieważ posiadanie szynszyli wiąże się z wieloletnią opieką.

Szynszyla - cena

Ile kosztuje szynszyla? Cena zależy m.in. od płci. Samiec szynszyli standardowej, szarej kosztuje ok. 100 zł, natomiast samiczka - nawet 150 zł.

CZYTAJ TEŻ:

Warto wiedzieć

Futro z szynszyli jest uznawane za jedno z najcenniejszych na świecie. Wskutek tego masowo polowano na te zwierzęta.

Na przestrzeni ostatnich 200 lat doszło do wybicia prawie wszystkich osobników żyjących na wolności. I choć szynszyle nie wyginęły, większość z nich żyje jako zwierzęta hodowlane. Wyjątkiem są tereny Rezerwatu Narodowego Las Chinchillas oraz jego okolic w Chile.

Warto wiedzieć, że szynszyla mała jest zaliczana do gatunków krytycznie zagrożonych na wolności przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

O autorze
Weronika Rumińska
Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji redaktorsko-wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania związane z pracą redaktora rozwijała już w trakcie studiów magisterskich, czynnie współpracując z serwisem Poradnikzdrowie.pl na ścieżce redaktorskiej i social mediów. Prywatnie miłośniczka dobrego kryminału oraz jeździectwa.

Czytaj więcej artykułów tego autora

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza