Czy w ciąży można stosować kremy przeciwzmarszczkowe? Galeria

2021-04-22 10:24

Wiele kobiet boi się stosować kremy przeciwzmarszczkowe w ciąży. Nie wiedzą, czy składniki zawarte w kremie przeciwzmarszczkowym mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub że krem podrażni ich dużo teraz wrażliwszą skórę. Czy ich obawy są słuszne? Czy w ciąży można stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Czy w ciąży można stosować kremy przeciwzmarszczkowe?
Autor: Getty images Czy w ciąży można stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Czy stosować kremy przeciwzmarszczkowe w ciąży? Dermatolodzy zalecają, by kremy przeciwzmarszczkowe do twarzy i pod oczy stosować profilaktycznie już od 25. roku życia, ale czy również w okresie oczekiwania na dziecko? Zobacz galerię kremów przeciwzmarszczkowych.

Spis treści

  1. Kremy przeciwzmarszczkowe a ciąża
  2. Jak działa krem przeciwzmarszczkowy?
  3. Krem przeciwzmarszczkowy w ciąży jest bezpieczny
  4. Wrażliwa cera w ciąży
  5. Delikatna pielęgnacja twarzy w ciąży

Kremy przeciwzmarszczkowe a ciąża

Zmarszczkom zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je potem wygładzać. Już w drugiej dekadzie życia pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, czyli zagniecenia skóry, które utrwalają się przez częste powtarzanie min. Ale okres między 25. a 30. rokiem życia to również czas, kiedy większość kobiet decyduje się na dziecko.

A wraz z ciążą pojawia się niepokój. Wystarczy zajrzeć na pierwsze lepsze forum internetowe poświęcone ciąży, by napotkać na pełne obaw pytania przyszłych mam. Co im teraz wolno w pielęgnacji, a czego trzeba unikać? I czy składniki kremów przeciwzmarszczkowych nie zaszkodzą rozwijającemu się w macicy dziecku?

Jak działa krem przeciwzmarszczkowy?

W kremach zapobiegających zmarszczkom najczęściej stosuje się retinol i inne pochodne witaminy A, kwasy owocowe albo witaminę C bądź kompleksy, których podstawą jest któraś z tych substancji. Złuszczają one naskórek, regenerują skórę, pobudzają produkcję włókien kolagenu i elastyny. Są znane od lat i bezpieczne, bo przebadane pod kątem toksyczności.

Obawy biorą się stąd, że kosmetyki przeciwzmarszczkowe – ani żadne inne kosmetyki –  nie są testowane na kobietach w ciąży. Dlatego, jak często argumentują przyszłe mamy, nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy nie uszkodzą płodu albo nie przyspieszą porodu.

Czytaj również: Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Nie stosuj kremów z kwasami i retinolem [PORADNIK]

Bakuchiol - tajemniczy składnik, który działa cuda

Krem przeciwzmarszczkowy w ciąży jest bezpieczny

Uspokajamy: kosmetyki nie są testowane na kobietach w ciąży, bo zabrania tego prawo. Ale ich składniki na pewno nie zaszkodzą ani mamie, ani dziecku. – Żaden kosmetyk przeznaczony do użytku domowego nie może bowiem zawierać składników, które przenikałyby do krwiobiegu – mówi doktor Carmen Vincent, dermatolog z Centrum Naukowo-Badawczego dr Irena Eris.

Dlatego stężenia substancji aktywnych – i w delikatniejszych kremach, na pierwsze zmarszczki, i w tych silniejszych, do stosowania po 35. roku życia – są tak dobrane, by preparaty działały wyłącznie w obrębie skóry. Być może okaże się, że krem przeciwzmarszczkowy nie będzie ci teraz wcale potrzebny – w ciąży pod wpływem zwiększonego stężenia estrogenów poprawia się bowiem stan cery.

To dlatego kobiety, które mają dziecko, często wyglądają młodziej niż ich bezdzietne rówieśniczki. Ale większość kobiet, zwłaszcza tych, które na dziecko decydują się po trzydziestce, na czas ciąży nie chce rezygnować z kosmetyków zapobiegających zmarszczkom, które stosowały wcześniej. – I nie ma takiej potrzeby, jeśli skóra dobrze toleruje krem – mówi dr Carmen Vincent.

Zobacz galerię najlepszych i najskuteczniejszych kremów przeciwzmarszczkowych

Wrażliwa cera w ciąży

Jednak u pewnej grupy przyszłych mam skóra pod wpływem hormonów staje się wrażliwsza. I czasem zdarza się, że źle reaguje na składniki dobrze znanego jej kosmetyku. W takim wypadku krem trzeba odstawić. Nie tylko dlatego, że skóra będzie piekła i zaczerwieni się.

– Każde podrażnienie powoduje stan zapalny i uszkadza barierę ochronną naskórka. Wtedy aktywne składniki kosmetyku mogą wnikać głębiej – wyjaśnia dr Carmen Vincent. Problemem bywa też większa niż przed ciążą skłonność do przebarwień, a zawarte w kremach przeciwzmarszczkowych składniki złuszczające mogą tę skłonność nasilić.

Problem ten częściej dotyka kobiety o jasnej i lekko śniadej karnacji. W grupie ryzyka są też te panie, które przebarwienia miały już przed ciążą.

Delikatna pielęgnacja twarzy w ciąży

Jeśli twoja skóra stała się w ciąży wrażliwa bądź jesteś narażona na przebarwienia, bezpieczniej będzie zmienić krem. Na jaki? – Najlepiej na taki, który zawiera peptydy przeciwzmarszczkowe. Ten nowy składnik kosmetyków powstrzymujących procesy starzenia się skóry jest zupełnie bezpieczny – mówi dr Carmen Vincent.

Dermatolodzy polecają również, dostępne w aptekach, zapobiegające zmarszczkom dermokosmetyki dla alergików i osób o skórze wrażliwej. Są delikatniejsze i zawierają mniej konserwantów, co zmniejsza ryzyko podrażnień. Są też bezzapachowe, a przez to lepiej tolerowane przez czuły podczas ciąży nos.

Te, które nakładasz na dzień, powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne o faktorze minimum SPF 15. By uniknąć przykrych niespodzianek, przed zakupem warto poprosić o próbkę kremu. W dobrych drogeriach konsultantki mają czasem specjalne pojemniczki, do których nakładają odrobinę kosmetyku z testera.

Jeśli kremy przeciwzmarszczkowe stosujesz i na dzień, i na noc, zdecyduj się na produkty z tej samej serii. To zwiększy ich skuteczność i zminimalizuje ryzyko podrażnień.

Czytaj również: Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży! 

Kwas azelainowy na przebarwienia. Efekty, działanie, kosmetyki

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza