Badanie USG w ciąży: wyjaśniamy co to jest USG 3D i 4D

Kalendarz badan USG w ciazy
fot.: photos.com
Kalendarz badań USG w ciąży - kiedy i po co trzeba robić USG ciąży?

USG w ciąży to obowiązkowe badanie - zwykle 2D, ale kobiety coraz częściej decydują się na USG 3D i 4D. Dzięki badaniu USG podpatrują rozwijające się w ich brzuchu dziecko i upewniają, że jest zdrowe. Co warto wiedzieć o USG trójwymiarowym? Na czym polega USG 3D i 4D.

Każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniu USG w ciąży trzy razy – w każdym z trymestrów ciąży: między 11 tygodniem ciąży a 13. i 18 a 22. tygodniem ciąży oraz po 30. tygodniu ciąży. To ważne, aby badania USG odbyły się właśnie w tych terminach, gdyż wtedy lekarz zwraca uwagę na konkretne aspekty rozwoju dziecka. Coraz bardziej popularne są badania USG 3D i 4D. Czy warto je zrobić? Badanie USG trójwymiarowe jest wykonywane nowoczesnymi aparatami ultrasonograficznymi i nierzadko jest to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Często uczestniczy w nim przyszły tata oraz rodzeństwo. Badanie USG trójwymiarowe kosztuje zwykle od 200 do 300 zł. Pozostaje po nim pamiątka – zdjęcia (USG 3D) oraz film (USG 4D). Zanim się na nie zdecydujesz, warto wiedzieć, na czym polega badanie USG 3D w ciąży i czego możesz po nim oczekiwać.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

USG trójwymiarowe

W czasie badania USG trójwymiarowego dziecko jest widoczne na ekranie monitora w trzech wymiarach jako nieruchoma bryła. Dzięki trójwymiarowości lekarz może dokładniej obejrzeć płód z zewnątrz i dowiedzieć się o nim szczegółowych informacji. Fragment ciała dziecka, np. nóżka czy główka, może być obracany na monitorze i oglądany z różnych stron. Badanie USG 3D w ciąży daje taki efekt, jakby wewnątrz macicy zainstalować aparat fotograficzny i wykonywać dziecku zdjęcia.

Przeczytaj również: Ciąża Badania W Ciąży Pierwsze USG: kiedy zrobić i co musisz o nim wiedzieć?

USG trójwymiarowe ruchome - czym różni się badanie USG 3D od 4D?

Badanie USG 4D to USG trójwymiarowe ruchome – dziecko rejestrowane jest w ruchu, czyli na monitorze oglądamy ruchomy obraz. Dzięki temu widzimy maleństwo na żywo – kiedy się obraca, robi różne miny. To tak, jakby wewnątrz macicy zainstalować kamerę i podpatrywać, co właśnie robi maluszek. Różnica pomiędzy USG 3D i 4D polega więc na tym, że w 3D mamy zdjęcie trójwymiarowe nieruchome, zaś w 4D – ruchomy film.

Przeczytaj również: Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

Dobrze wiedzieć

Badanie USG w ciąży: miłość od pierwszego spojrzenia

W większości polskich szpitali oraz państwowych przychodni lekarskich wykonuje się badanie USG w technologii 2D. Podczas niego widać obraz nieczytelny dla laika. Natomiast badanie trójwymiarowe USG 3D i 4D w ciąży dostarcza rodzicom wzruszających chwil, gdy np. obserwują malucha ziewającego lub ssącego kciuk. Psychologowie twierdzą, że już wtedy buduje się bezcenna więź rodzica z dzieckiem.

Po co wykonuje się badanie prenatalne

Czy USG 3D lub 4D potrzebne jest do dokładnej oceny płodu? Czy jest to raczej atrakcja dla przyszłych rodziców spragnionych widoku dziecka? Ginekolog ocenia rozwój oraz budowę dziecka na aparacie USG 2D. Badanie takie umożliwia prześwietlenie dziecka i obejrzenie jego narządów wewnętrznych. Badanie USG 3D i 4D w ciąży pozwala natomiast spojrzeć na dziecko z zewnątrz – dlatego jego zastosowanie do celów diagnostycznych jest bardzo ograniczone. Można np. zobrazować i ocenić rozszczep wargi, wtedy rodzice będą przygotowani na przyjście na świat maleństwa z tym problemem. Obraz USG trójwymiarowe, zarówno 3D jak i 4D, jest jednak przede wszystkim bardzo dużym przeżyciem dla rodziców, bo widzą oni swoje dziecko, niejako zaglądają do wnętrza brzucha. I tutaj należy upatrywać wartości tego badania, a nie w jego znaczeniu diagnostycznym.

Przeczytaj również: Badania prenatalne nieinwazyjne: USG, echo płodu serca, test Manninga

USG połówkowe

Podobno na USG 3D lub 4D warto wybrać się na półmetku ciąży, tzw. USG połówkowe. Dlaczego? W połowie ciąży przypada czas wykonania jednego z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych, zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Poza tym można wtedy najdokładniej przyjrzeć się swojemu dziecku. Jest ono na tyle małe, że widać je w całości – i można podpatrzeć, jak cała sylwetka dziecka swobodnie się porusza. Dodatkowo maleństwo ma już charakterystyczne rysy niemowlaka i wielu rodziców dopatruje się w nich podobieństwa do siebie. Poza tym podczas badania USG wykonywanego między 18. a 22. tygodniem ciąży można dostrzec płeć dziecka – zaobserwowanie jej na nowoczesnym sprzęcie 3D lub 4D jest proste, o ile oczywiście maleństwo zechce pokazać swoje narządy płciowe. Podczas tego badania USG lekarz ocenia również budowę głowy dziecka oraz twarzy, a tę na obrazie 3D lub 4D widać doskonale.

Przeczytaj również: Test na płeć dziecka: na czym polega?

Badanie USG w ciąży: czy można zobaczyć płeć dziecka

Czy na USG w 12. tygodniu ciąży można zobaczyć płeć dziecka, jeśli będzie to  badanie 3D lub 4D? Jeżeli dziecko jest dobrze widoczne, lekarz z dużą dozą prawdopodobieństwa może zobaczyć na badaniu USG jego płeć w 12. tygodniu ciąży. Nie jest do tego potrzebna technika trójwymiarowa. Płeć dziecka należy potwierdzić w badaniu USG w 18.–22. tygodniu ciąży. Warto jednak wiedzieć, że aparaty wykonujące badanie USG 3D i 4D są aparatami nowej generacji, czyli są bardziej nowoczesne niż aparaty tylko 2D. Dlatego wszelkie badania dwuwymiarowe wykonywane na aparacie posiadającym USG 3D i 4D są dokładniejsze niż na aparacie 2D.

Przeczytaj również: Wszystko, co należy wiedzieć o USG ciąży [WYWIAD]

Ile trwa badanie USG w ciąży?

Dlaczego badanie USG 3D i 4D zwykle trwa dłużej niż USG 2D? Standardowo badanie USG trwa około 20 minut. Tyle czasu potrzebuje lekarz, by dokładnie obejrzeć dziecko i ocenić jego budowę. Natomiast badanie trójwymiarowe trwa zwykle dłużej, ponieważ zawiera w sobie dokładne badanie w technice 2D oraz wizualizacje dziecka w technice 3D i 4D. Ten obraz jest zawsze dodatkiem do badania 2D. Poza tym trójwymiarowy obraz z malcem w roli głównej na tyle podoba się przyszłym rodzicom, że lekarz pozwala na dłuższe jego oglądanie. Dodatkowo robi zdjęcia i nagrywa film (jeśli wykonuje badanie USG w technice 4D).

Zobacz, jak wygląda badanie USG w ciąży, ile trwa, jak się do niego przygotować

konsultacja: dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik, specjalista USG, szpital przy ul. Inflanckiej w Warszawie źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-12-09 Publikacja: 2014-12-19
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.