Cytologia w ciąży: interpretacja wyników

Interpretacja wyników cytologii
fot.: photos.com

Cytologia w ciąży jest badaniem obowiązkowym. Cytologia w ciąży powinna być pobrana do 10. tygodnia ciąży. Prawidłowo wykonana cytologia nie niesie ze sobą zagrożenia dla ciąży, dlatego jest uznane jako standardowe badanie ciężarnych. Wiarygodność wyniku cytologii w ogromnym stopniu zależy od prawidłowego sposobu pobrania materiału, który potem zostanie poddany analizie laboratoryjnej.

Powtórzmy: cytologia w ciąży jest badaniem obowiązkowym. To badanie w ciąży można zrobić na NFZ. Cytologia w ciąży powinna być pobrana do 10 tygodnia ciąży. Jeśli badanie cytologiczne nie było wykonane w tym okresie ciąży, powinno być przeprowadzone później. Prawidłowo wykonane badanie cytologii nie niesie ze sobą zagrożenia dla ciąży, dlatego jest uznane jako standardowe badanie ciężarnych.

Cytologia jest w pełni wiarygodnym badaniem w ciąży wykrywającym wszelkie zmiany w szyjce macicy – od łagodnych stanów zapalnych po raka. Jednak ta wiarygodność zależy zarówno od sposobu przeprowadzenia badania, jak i opisu jego wyniku. Do niedawna wynik cytologii podawany był w pięciostopniowej skali Papanicolau. Ta klasyfikacja jest już jednak niewystarczającą, ponieważ nie dostarcza ginekologowi wszystkich informacji, które są istotne dla dalszego postępowania. Dlatego Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikację, która powszechnie nazywa się systemem Bethesda, który jest rekomendowany także przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. I takie badanie cytologii należy wykonać w ciąży.

Cytologia: podstawa to prawidłowe pobranie materiału

Prawidłowe pobranie próbki do badania cytologicznego odbywa się za pomocą specjalnej szczoteczki. Zwróć na to uwagę, bo niestety w wielu gabinetach próbkę pobiera się wciąż wacikiem czy szpatułką. Tymczasem jedynie szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale również z kanału szyjki – a to właśnie w tym miejscu rozwija się aż 70 proc. nowotworów tego narządu.

Wynik cytologii: opis cytologii w systemie Bethesda

Na wynik cytologii musisz poczekać od tygodnia do 10 dni. Coraz częściej wyniki cytologii jest on podawany nie w dobrze znanej pieciostopniowej skali Papanicolau, ale w nowym opisowym systemie Bethesda (niektóre pracownie analityczne przedstawiają wyniki jednocześnie w obu systemach). Przede wszystkim wyniki cytologii informuje, czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny cytologicznej – to znaczy, czy ilość pobranych do badania komórek była wystarczająca i czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy. Dalej następuje stwierdzenie, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie, a potem dokładny opis stwierdzonych zmian – czyli określenie rodzaju zakażenia i ewentualnych zmian naprawczych, zmian w komórkach nabłonka i obecności innych nieprawidłowych komórek. W każdym przypadku wynik cytologii powinnaś pokazać ginekologowi.

Opisowe wyniki badania cytologicznego

  • Wynik badania: cytologia prawidłowa - w opisie zaznaczone są tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego – endocervix, co wskazuje, że wynik jest prawidłowy, odpowiada dawnej grupie I.
  • Wynik badania: cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - w opisie znajdują się komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który z dużym prawdopodobieństwem może ustąpić samoistnie.
  • Wynik badania: cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - w opisie są zaznaczone komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym. Taki wynik odpowiada dawnej grupie II.
  • Wynik badania: AGUS/ASCUS. Wynik nieprawidłowy badania cytologicznego - w opisie zaznaczone są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak nie ma jeszcze nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory.
  • Wynik badania: obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik cytologii nieprawidłowy. Oznacza to, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym i odpowiada dawnej grupie III.
  • Wynik badania: obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik cytologii nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory.

Badania w ciąży - trymestr pierwszy [wideo]

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

Aktualizacja: 2017-06-14 Publikacja: 2011-04-22
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.