Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

2021-12-14 15:49

To, w którym miesiącu ciąży widać ciążowy brzuch, zależy od wielu czynników: od figury przyszłej mamy, od tego, jak ułożony jest płód w macicy i od tego, którego w swoim życiu dziecka kobieta oczekuje. Zobacz jak rośnie brzuch w ciąży i od czego to zależy.

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?
Autor: Getty images Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

Spis treści

  1. Od czego zależy rośnięcie brzucha?
  2. W którym miesiącu widać brzuch?
  3. Jak rośnie brzuch w ciąży?
M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Od czego zależy rośnięcie brzucha?

Są panie, które mają widoczny brzuszek już w 12. tygodniu ciąży i takie, którym udaje się ukrywać ciążę do końca 2 trymestru. To, kiedy widać brzuch w ciąży, jak wspomnieliśmy, zależy od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy. Ciąży długo nie widać u pań o obfitych kształtach, ponieważ powiększająca się macica ma więcej miejsca.

Natomiast szybciej jest widoczna:

  • u kobiety szczupłej, która nigdy nie miała problemów z wagą
  • u kobiety niskiej, która ma stosunkowo krótszy tułów
  • u kobiety niewysportowanej ze słabymi mięśniami brzucha
  • u kobiety, która nie rodzi po raz pierwszy – jej mięśnie są już nieco rozluźnione poprzednimi ciążami, dlatego każda kolejna jest szybciej widoczna
  • u kobiet, która spodziewa się bliźniąt – to zrozumiałe, bo wówczas macica zwiększa się w znaczniejszym stopniu niż wtedy, gdy znajduje się w niej tylko jeden płód.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

W którym miesiącu widać brzuch?

W 1 trymestrze nikt, komu sama nie powiesz o swojej ciąży, nie będzie o niej wiedział, bo nie będzie ona jeszcze widoczna. Nie znaczy to jednak, że ty nie będziesz odczuwać już pierwszych zmian w swojej sylwetce.

Możesz mieć uczucie, że „utyłaś”, bo przestajesz mieścić się w spodnie. To dlatego, że już w pierwszych tygodniach ciąży organizm zatrzymuje wodę, więc zwiększa się o kilka centymetrów obwód twojego brzucha, a macica zaczyna pulchnieć.

Około 8. tygodnia zaczynasz przybierać nieco na wadze, dlatego wrażenie „tycia” może być już jak najbardziej uzasadnione. Nie widać jeszcze „piłeczki”, ale to czas na zakup pierwszych ubrań ciążowych lub przynajmniej o numer większych od twojego dotychczasowego rozmiaru.

Brzuch znacząco się powiększy dopiero około 4.-5. miesiąca ciąży (14. tydzień-22. tydzień), z powodu rozszerzania się macicy.

Czytaj również: Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu?

Kształt brzucha w ciąży a płeć i wielkość dziecka

Zobacz, jakiej wielkości jest dziecko w twoim brzuchu:

Jak rośnie brzuch w ciąży?

W połowie ciąży, czyli ok. 20. tygodnia większość mam ma już brzuszek, choć może mieć on różne rozmiary. Jeśli masz duży apetyt i mocno przytyłaś w 1 trymestrze, może być on większy. Jeśli dużo wymiotowałaś na początku ciąży i masz słabszy apetyt – twój brzuszek nie będzie pokaźny.

Różne może być tempo jego wzrostu – niektórym kobietom pojawia się on nagle, jako mała piłeczka, inne tyją stopniowo i powoli przez kilka tygodni zanim pojawi się charakterystyczne wybrzuszenie.

Najintensywniej brzuch rośnie ok. 20. tygodnia-30. tygodnia ciąży. To dlatego, że w tym czasie dziecko również rozwija się bardzo dynamicznie. Na początku 3 trymestru przeciętny maluszek ma już ok. 25 cm długości (od główki do kości ogonowej) i waży około kilograma.

W ciągu następnych tygodni 8-10 tygodni potroi swoją wagę i podwoi długość. Oprócz niego w macicy musi zmieścić się jeszcze ponad litr płynu owodniowego – nic wiec dziwnego, że brzuch pod koniec ciąży jest tak ogromny.

Obwód brzucha ciążowego w ostatnim miesiącu ciąży może mieć od 70 do ponad 100 cm. Nie martw się, jeśli ledwo mieścisz się w dolnej granicy. Nie świadczy to ani o stanie zdrowia maluszka ani o jego rozmiarach.

Liczy się odpowiednia ilość wód płodowych, widoczna na USG, wysokość dna macicy oraz łączna liczba kilogramów, które zyskałaś w trakcie 9 miesięcy ciąży.

Zobacz również: Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu w ciąży?

Czy leżenie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne? 

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza