Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

Brzuch w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com

Każda kobieta oczekująca dziecka zastanawia się, kiedy będzie widać ciążę? Zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży i od czego to zależy. To, w którym miesiącu ciąży widać brzuch zależy od wielu czynników: od figury przyszłej mamy, od tego, jak ułożony jest płód w macicy i od tego, którego dziecka kobieta oczekuje. 

Od czego zależy rośnięcie brzucha?

Są panie, które mają widoczny brzuszek już w 12. tygodniu ciąży i takie, którym udaje się ukrywać ciążę do końca 2 trymestru. To, kiedy widać brzuch w ciąży, jak wspomnieliśmy, zależy od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy. Ciąży długo nie widać u pań o obfitych kształtach, ponieważ powiększająca się macica ma więcej miejsca. Natomiast szybciej jest widoczna: u kobiety szczupłej, która nigdy nie miała problemów z wagą, niskiej, która ma stosunkowo krótszy tułów, u kobiety niewysportowanej, ze słabymi mięśniami brzucha oraz u tej, która nie rodzi po raz pierwszy – jej mięśnie są już nieco rozluźnione poprzednimi ciążami, dlatego każda kolejna jest szybciej widoczna. Brzuszek wcześniej ujawnia się też w przypadku bliźniąt – to zrozumiałe, bo wówczas macica zwiększa się w znaczniejszym stopniu niż wtedy, gdy znajduje się w niej tylko jeden płód.

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży?

W 1 trymestrze nikt, komu sama nie powiesz o swojej ciąży, nie będzie o niej wiedział, bo nie będzie ona jeszcze widoczna. Nie znaczy to jednak, że ty nie będziesz odczuwać już pierwszych zmian w swojej sylwetce. Możesz mieć uczucie, że „utyłaś”, bo przestajesz mieścić się w spodnie. To dlatego, że już w pierwszych tygodniach ciąży organizm zatrzymuje wodę, więc zwiększa się o kilka centymetrów obwód twojego brzucha, a macica zaczyna pulchnieć. Około 8. tygodnia zaczynasz przybierać nieco na wadze, dlatego wrażenie „tycia” może być już jak najbardziej uzasadnione. Nie widać jeszcze „piłeczki”, ale to czas na zakup pierwszych ubrań ciążowych lub przynajmniej o numer większych od twojego dotychczasowego rozmiaru. Brzuch znacząco się powiększy dopiero około 4.-5. miesiąca ciąży (14.-22. tydzień), z powodu rozszerzania się macicy.

>> Zabezpiecz zdrowie i życie dziecka już podczas porodu!

 

Nie przegap

W połowie ciąży, czyli ok. 20. tygodnia większość mam ma już brzuszek, choć może mieć on różne rozmiary. Jeśli masz duży apetyt i mocno przytyłaś w 1 trymestrze, może być on większy. Jeśli dużo wymiotowałaś na początku ciąży i masz słabszy apetyt – twój brzuszek nie będzie pokaźny. Różne może być tempo jego wzrostu – niektórym kobietom pojawia się on nagle, jako mała piłeczka, inne tyją stopniowo i powoli przez kilka tygodni zanim pojawi się charakterystyczne wybrzuszenie.

Więcej wskazówek na temat ciąży oraz rozwoju dziecka, uzyskasz wstępując do Klubu Enfamama

Najintensywniej brzuch rośnie ok. 20.-30. tygodnia ciąży. To dlatego, że w tym czasie dziecko również rozwija się bardzo dynamicznie. Na początku 3 trymestru przeciętny maluszek ma już ok. 25 cm długości (od główki do kości ogonowej) i waży około kilograma. W ciągu następnych tygodni 8-10 tygodni potroi swoją wagę i podwoi długość. Oprócz niego w macicy musi zmieścić się jeszcze ponad litr płynu owodniowego – nic wiec dziwnego, że brzuch pod koniec ciąży jest tak ogromny. Obwód brzucha ciążowego w ostatnim miesiącu ciąży może mieć od 70 do ponad 100 cm. Nie martw się, jeśli ledwo mieścisz się w dolnej granicy. Nie świadczy to ani o stanie zdrowia maluszka ani o jego rozmiarach. Liczy się odpowiednia ilość wód płodowych, widoczna na USG, wysokość dna macicy oraz łączna liczba kilogramów, które zyskałaś w trakcie 9 miesięcy ciąży.

Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu w ciąży >>

Polecamy wideo: Spanie w ciąży

Nasz ekspert z Premium Medical doradza jak wybrać odpowiednią poduszkę dla kobiet w ciąży i jak jej używać. 

Aktualizacja: 2017-08-04 Publikacja: 2016-12-13
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.