Suchość pochwy: jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić w ciąży?

Suchość pochwy
fot.: Thinkstock
Suchość pochwy powodują przede wszystkim zmiany hormonalne.

Suchość pochwy w ciąży to dolegliwość, o której kobiety często wstydzą się mówić, mimo że dotyczy wielu z nich. Tymczasem w przypadku wystąpienia suchości pochwy warto udać się do ginekologa i powiedzieć o swojej dolegliwości - z tą przypadłością łatwo sobie poradzić. Przeczytaj, jakie są przyczyny suchości pochwy i jak sobie radzić z tym schorzeniem, będąc w ciąży.

Suchość pochwy w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi. W kobiecej pochwie jest produkowany śluz, którego zadaniem jest jej odpowiednie nawilżenie, a także ochrona przed drobnoustrojami. Śluz pełni również ważną funkcję podczas stosunku seksualnego - w wyniku podniecenia organizm wytwarza go jeszcze więcej, co umożliwia kobiecie przeżycie bezbolesnego i przyjemnego aktu. Głównymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie owego śluzu są estrogeny. Gdy nie ma ich w wystarczającej ilości, dochodzi do suchości pochwy. To właśnie różnego rodzaju zmiany hormonalne najczęściej powodują jej wystąpienie. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się suchości pochwy i jak jej przeciwdziałać, także w ciąży.

Przeczytaj również: Ciasna pochwa po porodzie - przyczyny i objawy

Suchość pochwy w ciąży: przyczyny

Przyczyną suchości pochwy są przede wszystkim zmiany hormonalne, związane z działaniem estrogenów, zachodzące w organizmie. Dlatego też najczęściej doświadczają jej kobiety w ciąży i w połogu, jak i te, które przechodzą menopauzę. Suchość pochwy może również doskwierać kobietom przed menstruacją, ponieważ wtedy spada poziom estrogenów w organizmie. Warto dodać, że suchość pochwy może też być objawem infekcji grzybiczej i bakteryjnej. Infekcje mają też działanie ją pogłębiające. Suchość pochwy może również powodować przyjmowanie leków: środków antykoncepcyjnych, regulujących poziom estrogenów w organizmie.

Suchość pochwy: objawy

Kobieta cierpiąca na to schorzenie odczuwa pieczenie i swędzenie w okolicy pochwy. Może być ono tak intensywne, że powoduje uczucie dyskomfortu podczas chodzenia. Jednym z objawów suchości pochwy jest również ból podczas stosunku - pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, więc akt seksualny przestaje być dla kobiety przyjemny. Dolegliwości mogą towarzyszyć żóltawe upławy. Suchość pochwy może prowadzić do powstania obtarć, a nawet krwawienia, spowodowanego uszkodzeniem błony śluzowej i brakiem odpowiedniego nawilżenia.

Przeczytaj również: Fakty i mity o higienie intymnej w ciąży

Suchość pochwy: leczenie

Leczenie w przypadku suchości pochwy zależy przede wszystkim od jej przyczyn, które nie zawsze trudno określić. Jeśli dolegliwość pojawiła się wraz z rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, należy skonsultować się z ginekologiem, który określi, jak dalej postępować. Być może konieczna okaże się zmiana preparatów na inne. W przypadku kobiet przechodzących menopauzę stosuje się kuracje hormonalne.

Sposoby na suchość pochwy w ciąży

Kobiety w ciąży muszą być szczególnie ostrożne z przyjmowaniem leków i stosowaniem różnych środków. Na szczęście w przypadku suchości pochwy mogą sobie łatwo poradzić. Istnieje bowiem wiele środków do nawilżania pochwy, które nie zaszkodzą ani im, ani dziecku. Na rynku dostępne są więc żele, globulki i tabletki dopochwowe. W ich składzie najczęściej znajdują się: kwas hialuronowy i kwas mlekowy. Najlepiej wybierać lubrykanty silikonowe, które można stosować tuż przed stosunkiem. Warto jednak zaznaczyć, że kobieta spodziewająca się dziecka i mająca suchość pochwy nie powinna wybierać środków zawierających afrodyzjaki - środki chemiczne działają drażniąco i wywoływac reakcję alergiczną. W przypadku kobiet karmiących piersią dolegliwość powinna samoistnie zniknąć już po jego zakończeniu.

Dołącz również do dyskusji o seksie w ciąży na forum Mjakmama24.pl!

Upławy [wideo]

Upławy czyli nieprawidłowy kolor i ilość wydzieliny pochwowej to zawsze sygnał, że warto zgłosić się do lekarza. Najczęstsze przyczyny upławów to: bakteryjne zakażenie pochwy, grzybica i zakażenia wirusowe. Prawidłowa ilość i wygląd wydzieliny pochwowej zmienia się w trakcie cyklu. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób rozpoznać co zrobić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów i w jaki sposób rozpoznać, że to rzeczywiście upławy.

Aktualizacja: 2016-08-13 Publikacja: 2015-11-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.