1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

13 tydzień ciąży - brzuch i usg w 13 tygodniu. Czy widać płeć dziecka?

Aktualizacja: 2017-03-03 Publikacja: 2017-02-01
13 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży to koniec 3 miesiąca ciąży i 1 trymestru ciąży.

13 tydzień ciąży - brzuch się zaokrągla, czas więc na uelastycznianie skóry. To moment, w którym powinnaś zainteresować się kosmetykami przeciw rozstępom. Pomogą ci wzmocnić elastyczność skóry, a po ciąży twoje ciało szybciej wróci do pierwotnego wyglądu. 13 tydzień ciąży to koniec 3 miesiąca ciąży i 1 trymestru ciąży.

13 tydzień ciąży: który to miesiąc?

13 tydzień ciąży to koniec 3 miesiąca ciąży i 1 trymestru ciąży.

Brzuch w 13 tygodniu ciąży

13 tydzień ciąży - prawdopodobnie zauważyłaś nie tylko większy brzuch, ale też więcej tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej. To zmiany mające na celu wzmocnienie twojej sylwetki, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa. Nie przejmuj się możliwą utratą wagi w 13 tygodniu ciąży – może to być skutek wcześniejszych mdłości i wymiotów, a płód nie waży jeszcze tyle, aby było to odczuwalne na wadze.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży - objawy

13 tydzień ciąży to ostatni moment, by zacząć stosować kosmetyki przeciw rozstępom dla ciężarnych. Nieładne „pęknięcia” na skórze, które najczęściej tworzą się na biodrach, pośladkach i piersiach, kiedy już powstaną, są naprawdę trudne do usunięcia. Dlatego lepiej im zapobiegać. Od 13 tygodnia ciąży smaruj nimi nie tylko brzuch, ale też piersi, pośladki i uda. W zapobieganiu nieestetycznym kreskom na skórze pomogą też pilingi i masaż np. szorstką gąbką.

13 tydzień ciąży - usg i badania

13 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na rozmowę z lekarzem o badaniach prenatalnych. Pamiętaj, że wykonuje się je przede wszystkim dla dobra dziecka i po to, byś mogła spać spokojnie. Rozmawiać warto nawet wtedy, gdy nie należysz do grupy szczególnego zagrożenia chorobami genetycznymi płodu (np. wiek 35. lat i więcej, czy problemy zdrowotne starszego dziecka).

Między 11. a 14. tygodniem ciąży wykonaj USG genetyczne. To nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie, które powinna zrobić każda przyszła mama. To ważne, bo pozwala ono z dużą precyzją określić ryzyko wad rozwojowych, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Turnera czy Patau. Zazwyczaj bada się dziecko metodą przezbrzuszną. Ocenia się przezierność karkową, długość ciemieniowo-siedzeniową płodu oraz obecność kości nosowej. Te parametry pozwalają na wyliczenie prawdopodobieństwa wad.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Dziecko w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży płód ma 8 cm i waży 20 g i zaczyna przypominać dziecko. Zmieniają się proporcje ciała: rośnie przede wszystkim tułów, a nie główka. Oczy zbliżają się do siebie, a uszy przesuwają się na swoje miejsce. W gardle powstają miniaturowe struny głosowe. Na paluszkach tworzą się opuszki. Powstają zawiązki zębów stałych.

W 13 tygodniu ciąży wątroba wydziela żółć, a trzustka – insulinę. Dziecko połyka wody płodowe, zapewniając w ten sposób odpowiedni trening dla nerek i układu trawiennego. Rozróżnia smak tego, co „pije”, bo ma już własne kubki smakowe. Malec siusia, gdyż nerki podjęły pracę. Jelita powoli zmieniają położenie i przenoszą się do wnętrza jamy brzusznej.

W 13 tygodniu ciąży dziecko umie przeciągnąć się i podskoczyć, wyciąga paluszki, ziewa, kręci głową, nadyma policzki, marszczy czoło, a nawet ssie kciuk. W bezruchu wytrzymuje najwyżej kwadrans, bo ma już ukształtowane mięśnie, kości i stawy.

13 tydzień ciąży - płeć dziecka

Zaczynają kształtować się genitalia charakterystyczne dla płci, ale nie można jeszcze zobaczyć, czy urodzisz dziewczynkę czy chłopca. To dlatego, że żeńskie i męskie narządy płciowe są na tym etapie bardzo podobne.

Z pamiętnika fasolki: 11 tydzień życia (13 tydzień ciąży)

W 11 tygodniu życia płód może już otwierać usta. Co za tym idzie - dziecko pije, oczywiście wody płodowe. Są one słodkie w smaku, a także wymieniane co 3 godziny. Dziecko potrafi również już siusiać, oznacza to, że nerki rozpoczęły swoją pracę. W tym okresie pojawiają się wewnętrzne narządy rozrodcze, ale podczas badań wciąż nie można rozpoznać płci dziecka.

Polecamy wideo: Badania prenatalne

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2017-03-03 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.