1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

20 tydzień ciąży - dziecko w 20 tygodniu odkrywa zmysł dotyku!

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży to 5 miesiąc i 2 trymestr ciąży. Jesteś w 20 tygodniu ciąży - to już połowa całej drogi. W tym czasie ciężarna powinna pomyśleć o swoim odżywianiu. Natomiast dziecko w 20 tygodniu ciąży zaczyna odczuwać wszelkie czynniki zewnętrzne. Nie lubi, gdy w miejscu, w którym przebywa mama jest zbyt głośno lub za zimno.

W artykule przeczytasz:

  1. 20 tydzień - ciąża staje się widoczna
  2. 20 tydzień ciąży - brzuch
  3. Dziecko w 20 tygodniu
  4. Waga dziecka w 20 tygodniu
  5. Z pamiętnika Fasolki

20 tydzień ciąży: który to miesiąc?

20 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży.

Dzięki relaksynie w 20 tygodniu ciąży czujesz się spokojna i zrelaksowana. 20 tydzień ciąży to czas kupowania ubrań ciążowych, te sprzed ciąży mogą już stawać się za ciasne.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Ciąża - 20 tydzień

20 tydzień ciąży to już półmetek oczekiwania na narodziny dziecka. Teraz brzuch będzie powiększał się w szybkim tempie, a co za tym idzie twoja ciąża stanie się już dla wszystkich widoczna.

W 20. tygodniu ciąży możesz wykonać USG 3D. Jak wygląda badanie? Zobacz film

20 tydzień ciąży - brzuch

W 20 tygodniu ciąży macica jest już wyczuwalna na wysokości pępka, a co tydzień będzie się jeszcze powiększać o kolejny centymetr. Możesz odczuwać jej bezbolesne, szybkie skurcze. To naturalny objaw, świadczący o powolnych przygotowaniach do porodu. Już bez problemu rozpoznajesz dokazywanie dziecka w brzuchu, w 20 tygodniu ciąży zaczynasz regularnie odczuwać ruchy dziecka.

W 20 tygodniu ciąży skutkiem działania relaksyny mogą być zaparcia. Może pomóc jedzenie przed śniadaniem kiwi albo owocu cytrusowego. Innym sposobem jest wypijanie na czczo szklanki wody z łyżeczką miodu. Na zaparcia pomaga też dieta obfitująca w błonnik oraz ruch.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Dziecko w 20 tygodniu

W 20 tygodniu ciąży wytwarzają się połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Dziecko ćwiczy swój zmysł równowagi. Czuje, że jest „kołysane”, gdy poruszasz i się i głębiej oddychasz. Dobrze słyszy, odczuwa emocje takie jak ty, lubi (albo nie) różne dźwięki i zapachy i wyraża to swoimi ruchami. Nie przepada za hałasem i skrajnymi temperaturami. Przyjemność sprawia mu dotykanie twarzy i ssanie kciuka.

Zachodzą zmiany ważne dla rozwoju płci dziecka. Jest ona już dawno ustalona przez naturę, ale jeśli rozwija się dziewczynka, w 20 tygodniu ciąży wykształciła się jej macica. Jeśli to chłopiec, w 20 tygodniu ciąży może rozpocząć się proces zstępowania jąder do worka mosznowego.

Waga dziecka w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży dziecko ma około 15-17 centymetrów długości, czyli tyle, co banan, a waży ok. 270 g.

Chociaż oczy są w 20 tygodniu ciąży wciąż zamknięte światło nie jest mu obojętne: wyciąga rączkę w jego kierunku silnego źródła. Reaguje też na donośny, obcy dźwięk, a uspokaja się w ciszy, gdy może do woli wsłuchiwać się w miarowe bicie twojego serca. Jeśli oczekujesz dziewczynki, w jej jajnikach znajduje się już kilka milionów niedojrzałych jajeczek! Zaczynają pracować gruczoły łojowe.

20 tydzień ciąży to 18 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki

W 20 tygodniu ciąży dziecko zaczyna odkrywać nowe zmysły i aspekty swojego ciała. Bo dotyk to następny zmysł, który jest już wykształcony dzięki rozwojowi mózgu. Dziecko gładzi się więc po twarzy albo ssie swój kciuk. W końcu nie tylko dorosłym, jemu też należy się od życia trochę zmysłowej przyjemności. Jeśli jest to chłopiec, to właśnie podczas ssania kciuka – jak twierdzą specjaliści – miałaby erekcję. A wracając jeszcze do zmysłów pociecha, wyczuwa też zmiany temperatury. Na szczęście, u mamy jest zwykle ciepło, co bardzo sobie ceni.

 

Polecamy wideo: Dieta w ciąży

Sprawdź, jak traktujesz odmienny stan!
Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.