1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

28 tydzień ciąży - mama i dziecko w 28 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży to początek 7 miesiąca ciąży i 3 trymestru ciąży. W 28 tygodniu ciąży dzieci potrafią już rozpoznać głos matki. Nie tylko wiedzą jak brzmi, ale znają również jego ton oraz rytm. W 28 tygodniu ciąży dziecko doskonali swoje zdolności, a ty możesz odczuwać bóle żeber lub zaburzenia oddychania.

28 tydzień ciąży: który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to początek 7 miesiąca ciąży i 3 trymestru ciąży.

To dopiero 28 tydzień ciąży, a ty czasem czujesz się tak, jakby brakowało ci oddechu lub męczy cię ucisk żeber „od dołu”? Dno macicy znajduje się obecnie 3 cm powyżej pępka i stąd te dolegliwości. Nie są groźne, chociaż niezbyt miłe. Najlepsze lekarstwo - krótki odpoczynek i zmiana pozycji.

28 tydzień ciąży - brzuch i waga

28 tydzień ciąży to kolejny przełom w rozwoju twojej ciąży. Powoli zaczynasz odczuwać dolegliwości związane z noszeniem dużego brzucha. Nie bardzo można sobie jednak z nimi poradzić. Musisz po prostu więcej odpoczywać. Więcej? Tak, tyle ile trzeba.

W 28 tygodniu ciąży, jeśli swędzi cię skóra na brzuchu, zamiast się drapać, smaruj ją oliwą z oliwek lub specjalnym kremem dla ciężarnych. Na skórze mogą pojawić się pajączki spowodowane kruchością naczyń.

28 tydzień ciąży - twardy brzuch

28 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz już odczuwać pojawienie się skurczów przepowiadających: są one ćwiczeniem macicy przed porodem. Nie powodują skracania i rozszerzania szyjki macicy i nie są bolesne.

>> Twardy brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

28 tydzień ciąży - ruchy dziecka

 Od 28 tygodnia ciąży możesz  coraz bardziej odczuwać ruchy płodu, które mogą nawet nawet bolesne. Od 28 tygodnia ciąży już do końca ciąży zwracaj większą uwagę na codzienne ruchy płodu. W czasie aktywności dziecka powinnaś czuć co najmniej 10 ruchów na godzinę.

>> Nie czuję ruchów dziecka. Dlaczego?

Ile waży dziecko w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży dziecko waży już 1300-1400 g i ma 36 cm długości. Dobiega końca kształtowanie układu kostnego i stawów.

Dziecko w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży dziecku już nie przybywa komórek nerwowych, jednak te, które są, doskonalą się i specjalizują. Dziecko ma w pełni rozwinięte rzęsy i brwi. Odpowiedni kolor tęczówki przybiorą dopiero kilka miesięcy po porodzie.

Dziecko śni – świadczą o tym ruchy gałek ocznych w czasie fazy snu REM. Twoje dziecko w 28 tygodniu ciąży pobiera pierwsze lekcje mowy. Wcześniaki urodzone w 28 tygodniu ciąży nie tylko rozpoznają już głos mamy, ale znają jego rytm i ton, a także wyraźnie reagują na nastrój, który dźwięki odzwierciedlają.

Od 28 tygodnia ciąży zadbaj o odpowiednią ilość kwasów omega-3 w swojej diecie. Mózg dziecka zaczyna się bardzo szybko rozwijać w 3 trymestrze, dlatego należy dostarczyć mu właściwych substancji odżywczych.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

28 tydzień ciąży to 26 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki

W 26 tygodniu życia dziecko ma już zupełnie ukształtowane oczy, których dotąd nie mogło otwierać, bo jego powieki były zrośnięte. Właśnie teraz jednak zaczynają się rozchylać! Ale to jeszcze nic. Naukowcy odkryli, że już w tym wieku występują u dzieci szybkie ruchy gałki ocznej podczas snu (faza REM), które świadczą o marzeniach sennych!

A więc dziecko śni! Zdaniem psychologów prenatalnych, płód śni o tym, co robił wcześniej, czyli: jak ruszał nóżką lub rączką, bawił się pępowiną czy reagował na głośny dźwięk. W ten sposób „układa” mu się w głowie zdobyta wiedza, wszystkie wrażenia i doświadczenia z danego dnia – a to służy dojrzewaniu mózgu.

Polecamy wideo: 28 tydzień ciąży

Sprawdź, czy lubisz siebie w ciąży!
Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.