1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

40 tydzień ciąży - idealny czas na poród!

Aktualizacja: 2017-01-31 Publikacja: 2017-01-31
40 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

40 tydzień ciąży to najlepszy moment na poród. Mimo, że mało które dzieci rodzą się "na czas", czasem tak się zdarza. 40 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

40 tydzień ciąży: który to miesiąc?

40 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży, 3 trymestr ciąży.

Ciąża w 40 tygodniu

W 40 tygodniu ciąży skóra na brzuchu jest maksymalnie rozciągnięta, im lepiej dbałaś o nią przez cały okres ciąży, tym lepiej będzie wyglądać po porodzie, choć nie oszukujmy się, nie będzie już nigdy taka jak przed ciążą. W 40 tygodniu ciąży miożesz mieć wrażenie, że chodzisz jak kaczka, kołyszac biodrami na boki. Wynika to z faktu, ze dziecko obniżyło się już w oczekiwaniu na poród.

„Jeszcze nie urodziłaś?” To pytanie w 40 tygodniu ciąży słyszysz nagminnie, a potrafi ono wyprowadzić z równowagi najbardziej opanowaną ciężarną. Spokojnie. Już niedługo będziesz mamą. Nikt nie odbierze ci tej chwili, gdy weźmiesz po raz pierwszy w ramiona swoje dziecko. Czy to taka różnica, w którym tygodniu to nastąpi?

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Plamienie i śluz w 40 tygodniu ciąży

Delikatne plamienie w 40 tygodniu to wynik skaracania się szyjki macicy. To sygnał, że poród już blisko. Może pojawić się również śluz z drobnymi pasemkami krwi. Jeśli krwi jest dużo lub plamienie jest obfite natychmiast skontaktuj się z lekarzem, a najlepiej pojedź do szpitala.

Dziecko w 40 tygodniu ciąży - waga dziecka

Typowy noworodek, urodzony w 40 tygodniu ciąży, ma z wyprostowanymi nóżkami ponad 50 cm wzrostu i waży ok. 3,5 kg. Podobno do końca życia ma w podświadomości zapisane pierwsze chwile po urodzeniu. Powitaj go zatem uśmiechem i ciepłymi slowami, bo dziecko już rozpoznaje twój głos, podobnie jak głoos ojca. Dostałaś przecież od losu najcenniejszy skarb.

Ruchy dziecka w 40 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży ruchy dziecka są zazwyczaj mniej wyraźne. A to dlatego, że dziecku jest już bardzo ciasno. Powinno jednak dawać o sobie znać od czasu do czasu gwałtowniejszymi ruchami. Jeśli zaniepokoi cię jednak zupelny brak ruchów płodu - zgłoś się na badanie KTG.

>> Brak ruchów płodu: kiedy konieczne jest monitorowanie ruchów płodu?

Z pamiętnika fasolki: 38 tydzień życia (40 tydzień ciąży)

Gdy mija 38 tygodni od poczęcia, z przyczyn, które dotąd nie zostały do końca poznane, w podwzgórzu mózgu dziecka „zapala się światełko”. To znak, że pora się urodzić. Hormony w ciele mamy krążą jak szalone. Pociecha zaczyna odczuwać coś w rodzaju masażu. Całe jej ciało – od głowy po końce palców stóp – jest rytmicznie ugniatane. Na początku nie jest to silne ani zbyt częste – ucisk taki czuje co 15 minut. Masaż ten jest sygnałem, że zaczęła się czynność skurczowa macicy.

40 tydzień ciązy - objawy porodu

Mięśnie macicy kurczą się, sprawiając, że ciało dziecka naciska na położoną poniżej szyjkę macicy, która się stopniowo otwiera. To jest właśnie wyjście – dziecko musi tak naciskać głową w dół, żeby szyjka się całkowicie otworzyła i żeby mogło przesuwać się coraz niżej. Dlatego skurcze stają się coraz częstsze i silniejsze. Masowanie już nie jest takie przyjemne. Wkrótce potem, jak zaczęło się ugniatanie, spuszczono wody płodowe. Dziecko staje na głowie, by wydostać się stąd jak najszybciej! Nie ma innego wyjścia, jeśli nie chce się tu udusić. To znaczy, jest jeszcze wyjście awaryjne, ale to w ostateczności. Tymczasem po kilku godzinach skurcze stały się już nieznośne. Dziecko czuje się, jakby siedziało w rękawie do mierzenia ciśnienia. Jest to bardzo silny, rytmiczny ucisk całego ciała.

Dziecko znajduje się już coraz niżej. Ustawia się twarzą w kierunku pleców mamy. Ma zgiętą szyję, tak że brodą dotyka piersi, a potylicą z całej siły napiera w dół. Dziecko jest bliskie wyjścia – szyjka się całkowicie rozwarła. Przed dzieckiem najtrudniejsze zadanie: wydostać się główką na tamtą stronę. Nurkuje kilka razy i wraca. Trudna sprawa – jak taka duża główka ma przejść przez coś tak małego? Na szczęście, kości czaszki są jeszcze miękkie i niezrośnięte – mogą się przesuwać i lekko zachodzić na siebie. Dzięki temu obwód główki się zmniejsza, dopasowując się do przejścia w miednicy. W tym momencie pojawia się głowa noworodka. Teraz dziecko robi szybki obrót w kierunku mamy nogi – i rodzi się jeden, a potem drugi bark. Po chwili pojawia się w całej swojej okazałości.

>> Jak przyspiedszyć poród w 40 tygodniu ciąży?

Polecamy wideo: Poród - wyprawka do szpitala

Aktualizacja: 2017-01-31 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.