Badania po porodzie: jakie badania zrobić po porodzie?

Badania po porodzie
fot.: thinkstockphotos.com
Badania po porodzie musisz wykonać, aby sprawdzić, czy rany goją się prawidłowo.

Połóg to okres, w którym powinnaś uważnie obserwować swój organizm i jego regenerację po porodzie. Pomogą ci w tym specjaliści, którzy będą opiekować się tobą w ciągu najbliższych tygodni. Zobacz, jakie badania po porodzie powinnaś wykonać?

Masz za sobą 9 miesięcy ciąży, które osłabiły twój organizm oraz poród, który zawsze jest procesem trudnym i wyczerpującym. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, przeżyłaś normalną operację chirurgiczną, wiążącą się z ewentualnymi powikłaniami, utratą krwi, podaniem znieczulenia – a to wszystko czynniki, które wpływają na twoje zdrowie. Sześcio-ośmiotygodniowy połóg to czas potrzebny twojemu organizmowi na to, by wrócić do formy sprzed ciąży. To doskonały czas na badania po porodzie. Nad sprawnym procesem twojej regeneracji będą czuwać specjaliści.

>> Przeczytaj: Przydatne w połogu, czyli 8 rzeczy, z których skorzystasz po porodzie >>

Badania po porodzie: położna rodzinna

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, każda świeżo upieczona mama ma prawo do przynajmniej czterech wizyt położnej rodzinnej. To osoba, która czuwa nad tobą w okresie połogu: nie tylko pomaga rozwiać wątpliwości odnośnie karmienia czy pielęgnacji pępka noworodka, ale również ocenia stan zdrowia twój i dziecka.

Jej zadaniem jest też kontrola twoich okolic intymnych, zwłaszcza jeśli miałaś pęknięte lub nacinane krocze. Podczas wizyty położna doradzi ci, jak pielęgnować rany, by goiły się szybko i bezboleśnie. Badania po porodzie przeprowadzane przez położną nie dotyczą jedynie blizn. Będzie chciała ona również porozmawiać o twoim samopoczuciu: sprawdzi, czy nie cierpisz na baby blues, który występuje kilka dni po porodzie i jest spowodowany gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Doradzi ci, jak sobie radzić z ewentualnym smutkiem, oceni, czy baby blues (który mija samoistnie) nie przekształcił się w twoim przypadku w depresję poporodową. To choroba, która dotyka 10–20 proc. świeżo upieczonych mam. Trwa dłużej niż 2–3 tygodnie i trzeba ją leczyć.

Położna rodzinna ma również uprawnienia do tego, aby zdjąć ci szwy, założone podczas porodu naturalnego lub w czasie cesarskiego cięcia. W polskich szpitalach po nacięciu lub pęknięciu krocza zakłada się zazwyczaj szwy rozpuszczalne, które nie wymagają interwencji położnej – znikają same w ciągu kilku tygodni, czasem trwa to dłużej. Jeśli bardzo przeszkadzają młodej mamie, można poprosić o ich zdjęcie, zanim się rozpuszczą, jednak nie wcześniej niż w 6. dobie po porodzie. Zdarza się jednak, że lekarz używa do zszycia krocza nierozpuszczalnych nici. Takie szwy powinno się usunąć w 6.–8. dobie po porodzie. Informacja o dacie tego drobnego zabiegu powinna się znaleźć w wypisie ze szpitala. Podobnie jest z raną po cesarskim cięciu – wewnętrzne szwy są rozpuszczalne, jednak zewnętrzne, wykonane nierozpuszczalnymi nićmi, należy usunąć w terminie określonym w szpitalnych dokumentach – zwykle jest to 7–8 dni po operacji. Jeśli wizyta położnej wypadnie właśnie w tym czasie, możesz poprosić ją o zdjęcie szwów w twoim domu. Gdy tak się nie zdarzy, powinnaś udać się do szpitala, w którym rodziłaś, i zgłosić do przychodni przyszpitalnej lub gabinetu zabiegowego.

>> Zobacz: Standard opieki okołoporodowej - tak powinien wyglądać poród >>

Badania po porodzie: doradca laktacyjny

Pierwsze wątpliwości związane z podawaniem dziecku piersi możesz rozwiać już podczas rozmów z położną rodzinną. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej powinna ona umieć ocenić technikę karmienia i skorygować nieprawidłowości. Jeśli jednak masz poważniejsze problemy lub pojawią się one po wizytach położnej, poproś o pomoc doradcę laktacyjnego. Specjalista podpowie, jak prawidłowo przystawiać maluszka do piersi, doradzi ci w kwestiach diety, którą powinna stosować karmiąca mama, może też zdiagnozować choroby piersi, a także inne schorzenia mające wpływ na karmienie, w tym zaburzenia laktacji o podłożu psychicznym. Doradca pomoże również w utrzymaniu laktacji w razie chwilowych przeciwwskazań do karmienia. Niestety, opieka tego specjalisty nie jest refundowana przez NFZ, ale w niektórych szpitalach funkcjonują bezpłatne poradnie (np. finansowane przez samorządy). Nawet jeśli nie znajdziesz w swojej okolicy darmowej placówki, warto niekiedy zapłacić za te badania po porodzie.

>>Przeczytaj również: Jak wygląda spotkanie z doradcą laktacyjnym?>>

Badania po porodzie: kontrola u ginekologa

Wiele kobiet po narodzeniu dziecka zapomina o konieczności odwiedzenia położnika prowadzącego ciążę. Są zbyt zajęte nowymi obowiązkami, więc jeśli nie czują się źle i nie mają powikłań po porodzie, nie czują potrzeby zapisania się na badanie kontrolne. Tymczasem wizyta u ginekologa po porodzie jest niezbędna – bez względu na to, jak się czujesz, czy rodziłaś naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie. Do lekarza powinnaś zapisać się w 6.–8. tygodniu po porodzie, czyli po zakończeniu połogu. Przez ten czas twój organizm powinien się zregenerować: obkurczy się macica, przestaniesz krwawić i wydalać odchody połogowe. Warto pamiętać, że połóg po cesarskim cięciu trwa dłużej, mimo to wizyty u lekarza nie należy opóźniać.

Podczas badania po porodzie lekarz sprawdzi, czy macica ma już prawidłową wielkość, oceni również stan szyjki macicy – zwłaszcza jeśli rodziłaś przy użyciu kleszczy czy próżniociągu. Ginekolog obejrzy twoje rany po nacięciu, pęknięciu krocza, ewentualnie po cesarskim cięciu i sprawdzi, czy dobrze się goją. Jeśli miałaś stany zapalne czy zastoje wywołane laktacją, zbada również twoje piersi. Podczas pierwszej wizyty po porodzie możesz również porozmawiać ze swoim ginekologiem o metodach antykoncepcji – tych dozwolonych podczas karmienia piersią. Jeżeli wizyta kontrolna przebiegnie pomyślnie, możesz wrócić do wszelkiej aktywności, w tym do współżycia seksualnego. Umów się również na kolejną wizytę – po około sześciu miesiącach od porodu powinnaś zgłosić się do ginekologa  na badanie cytologiczne.

>> Dołącz do dyskusji o wizycie kontrolnej po porodzie na forum Mjakmama24.pl >>

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2015-11-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.