Cesarskie cięcie – dolegliwości po cesarce

Cesarskie cięcie – dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie po cesarce
fot.: photos.com

Cesarskie cięcie to poród operacyjny. Czy pierwsze dni po cesarce są dużo cięższe niż po porodzie naturalnym. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie po cesarskim cięciu? 

Wokół dolegliwości, jakie towarzyszą kobiecie po cesarskim cięciu narosło wiele fałszywych opinii, między innymi, że pierwsze dni po cesarce są dużo cięższe niż po porodzie naturalnym. Tak się składa, że jest to sprawa bardzo indywidualna i samopoczucie kobiety po porodzie zależy od wielu różnych czynników. Dowiedz się, co może, ale nie musi, towarzyszyć połogowi po cesarskim cięciu.

  • BÓL W PODBRZUSZU. Wiele zależy od indywidualnej tolerancji na ból. Jeśli podczas porodu kobieta miała znieczulenie zewnątrzoponowe, to po zabiegu przez cewnik umieszczony w plecach będzie otrzymywała środki przeciwbólowe. Natomiast po znieczuleniu ogólnym otrzyma leki w kroplówce lub zastrzyku.
  • TRUDNOŚCI Z PORUSZANIEM SIĘ . Zdecydowana większość kobiet jest w stanie wstać z łóżka już kilka godzin po cesarce. Należy to zrobić w asyście położnej, bo można doznać zawrotu głowy i upaść. Pierwsze kroki będą nieco bolesne, ale z czasem to minie. Ruch jest ważny, by usprawnić krążenie i przyspieszyć powrót do formy. Poza tym chodzenie zapobiega tworzeniu się pooperacyjnych zrostów. Gdy kobieta będzie w stanie się poruszać, pielęgniarka usunie cewnik. Lepiej nie zwlekać z wizytami w toalecie, bo pełny pęcherz zwiększa nacisk na ranę po cięciu.
  • BÓL GŁOWY. Gdy znieczulenie zewnątrzoponowe zanika, świeżo upieczona mama może odczuwać ból głowy.

>>CESARSKIE CIĘCIE: dlaczego kobiety chcą rodzić przez cesarkę?>>

Polecamy też

Rana po cesarskim cięciu - wideo

Minęły już czasy, kiedy cesarskie cięcie wykonywane było pionowo, wzdłuż ciemnej kreski na brzuchu. Zamaskowanie takiej blizny było praktycznie niemożliwe. Teraz, niewielki ślad pozostajacy nad spojeniem łonowym daje się łatwo ukryć pod bielizną. Minie jednak kilka tygodni - zanim rana po cesarskim cięciu się zagoi. Jak o nią dbać? Kiedy powinnaś mieć powody do niepokoju?

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-07 Publikacja: 2016-07-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.