Urlop ojcowski bez tajemnic: jak długo trwa, kto może skorzystać, czy jest płatny? [6 porad prawnika]

tata, urlop ojcowski
Urlop ojcowski przysługuje ojcu niezależnie od tego, czy matka dziecka jest w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim.

Urlop ojcowski, potocznie nazywany "tacierzyńskim", to wciąż u nas nowość. Decyduje się na niego jeszcze niewielu ojców, ale mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Sprawdź 6 porad prawnika o urlopie ojcowskim: jak długo trwa, kto może skorzystać, czy jest płatny?

Urlop ojcowski bez tajemnic: kto może otrzymać urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko. Zgodnie z Kodeksem pracy urlop należy się pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, umowy mianowania, powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę – bez względu na rodzaj etatu (pełny, niepełny). Natomiast osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą urlop co prawda nie przysługuje, ale mają prawo pobierać zasiłek z tego tytułu. Podobnie jest z tatą pracującym na umowę-zlecenie – w tym przypadku koniecznym warunkiem uzyskania uprawnienia do zasiłku jest zgłoszenie się danej osoby do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Mężczyznom pracującym na podstawie umowy o dzieło nie przysługuje urlop ojcowski ani zasiłek z tego tytułu.

Urlop ojcowski bez tajemnic: jak długo trwa urlop ojcowski? Czy trzeba go wykorzystać w określonym, konkretnym terminie?

Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze dwóch tygodni (tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym, a nie roboczym). Urlop zawsze przysługuje w pełnym wymiarze, czyli nie można go podzielić. Długość urlopu nie zmienia się w zależności od liczby dzieci – ojcu bliźniąt czy trojaczków nie przysługuje dłuższy urlop. Z prawa do urlopu ojciec powinien skorzystać do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo w ciągu 12. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka.

>> Przeczytaj: urlop ojcowski a tacierzyński: czym się różnią? >>

Urlop ojcowski bez tajemnic: co trzeba zrobić, by dostać urlop ojcowski? Czy pracodawca może go nie udzielić?

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Wniosek można sformułować własnymi słowami lub skorzystać z wzorów dostępnych np. w internecie. Należy do niego dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że urlop ojcowski na dane dziecko nie został wcześniej wykorzystany, np. u innego pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Urlop ojcowski nie jest zależny od stażu pracy.

Urlop ojcowski bez tajemnic: czy urlop ojcowski jest płatny? Ile wynosi zasiłek?

Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek – ojciec otrzymuje 100 proc. swojego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop lub z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące (jeżeli urlop rozpocznie się przed upływem roku od początku zatrudnienia). Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu ojcowskiego, uprawnienie przepada i nie przysługuje za nie ekwiwalent pieniężny.

>> Zobacz: tata na tacierzyńskim. Jak pielęgnować i karmić niemowlę czyli poradnik dla taty >>

Urlop ojcowski bez tajemnic: czy ojciec może przebywać na urlopie ojcowskim w czasie, gdy matka jest na macierzyńskim?

Urlop ojcowski przysługuje ojcu niezależnie od uprawnień przysługujących matce, nie ma więc znaczenia, czy matka jest w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim, dodatkowym czy rodzicielskim. Dla możliwości skorzystania z prawa do urlopu ojcowskiego nie ma też znaczenia, czy rodzice dziecka są małżeństwem, czy żyją w związku nieformalnym.

>> Dołącz do dyskusji o urlopach dla ojców na forum Mjakmama24.pl >>

Urlop ojcowski bez tajemnic: czy urlop ojcowski przysługuje, jeśli dziecko urodziło się martwe lub zmarło wkrótce po porodzie?

W takich sytuacjach urlop ojcowski nie przysługuje. Wynika to z treści art. 182 Kodeksu pracy, który stanowi, że prawo do tego urlopu przysługuje ojcu wychowującemu dziecko. Skoro dziecko urodziło się martwe lub zmarło, przesłanka dotycząca wychowywania nie zachodzi.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2015-11-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.