Mit 7 miesiąca - czy wiesz, o co w tym chodzi?

2021-11-30 13:52

Wśród niektórych osób panuje opinia, że jeśli dziecko rodzi się przedwcześnie i jest wcześniakiem, to lepiej, by urodziło się w 7 miesiącu ciąży, a nie w 8. Logicznym wydaje się jest jednak, że im dziecko dłużej rozwija się w jamie macicy, tym dla niego lepiej. Czy powielany mit 7-miesiąca nie ma nic wspólnego z prawdą?

Mit 7 miesiąca - czy wiesz, o co w tym chodzi?
Autor: Getty images Mit 7 miesiąca - czy wiesz, o co w tym chodzi?

Mit 7 miesiąca krąży wśród rodziców wcześniaków. Podobno dzieci urodzone w tym czasie mają mniej powikłań wcześniaczych, niż te, które rodzą się miesiąc później. Czy to prawda, czy tylko przesad nie poparty medycznymi badaniami? Co to jest mit 7 miesiąca?

Spis treści

  1. Mit 7 miesiąca - co to jest i o co w nim chodzi?
  2. Skąd wziął się mit 7 miesiąca?
  3. Rozwój dziecka w 7 miesiącu ciąży
  4. Rozwój dziecka w 8 miesiącu ciąży
  5. Powikłania u wcześniaków
  6. Zapobieganie powikłaniom w 7 miesiącu
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Mit 7 miesiąca - co to jest i o co w nim chodzi?

Ciążą donoszoną określa się urodzenia dziecka po 37. tygodniu ciąży. Licząc od ostatniej miesiączki, jest to w medycznej nomenklaturze określane jako 37+0, co jest tożsame z ukończonymi 37 tygodniami ciąży. Do tego momentu poród nazywany jest przedwczesnym, a dziecko zalicza się do grupy wcześniaków.

Im wcześniej się urodzi, tym większe jest ryzyko powikłań związanych z wcześniactwem, a także mniejsze szanse na całkowicie prawidłowy rozwój w przyszłości.

Mit 7 miesiąca jest nie jest niczym nowym. Powielany od lat w niektórych środowiskach, a szczególnie wśród starszego pokolenia, które w kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu, nie miało tak łatwego dostępu do fachowej literatury czy Internetu.

Obecnie jeszcze część osób wspomina opinię związaną z tym, że lepiej, aby chłopcy rodzili się w 7. miesiącu niż w 8., a także, że dziecko w 8. miesiącu jest w położeniu pośladkowym, a wcześniej - w główkowym. Nie ma to jednak nic wspólnego z opinią specjalistów ani nie doczekało się naukowego potwierdzenia.

Czytaj również: Czego potrzebuje wcześniak? Przydatne sprzęty i dobra atmosfera

Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

Skąd wziął się mit 7 miesiąca?

Mit ten powstał najprawdopodobniej z racji faktu, że dziecko urodzone w 7. miesiącu jest mniejsze od tego, który urodził się w 8. miesiącu ciąży, przez co mniej się od niego wymaga. Dziecko, które przyszło na świat w 8. miesiącu ciąży zaś, jest już lepiej przystosowane do życia, wyglądem bardziej przypomina donoszonego noworodka, dlatego oczekuje się od niego więcej zapominając o fakcie, że nadal jest wcześniakiem i może mieć problemy z adaptacją.

Jeśli więc, przykładowo, dochodziło do pogorszenia jego stanu, było to zaskakujące, bo przecież „wyglądał prawie tak jak urodzone dziecko w terminie”. Od malutkich dzieci, tych z 7. miesiąca ciąży, zaś nie oczekiwano, że będą rozwijać się jak donoszone noworodki. Dlatego też dawano im odpowiednio dużo czasu na zaadoptowanie się do życia poza jamą macicy i nikogo nie dziwiło, że jest to trudniejsze niż wśród dzieci donoszonych.

Mimo to, że rodzicom wydawało się więc, że lepiej, aby dziecko przyszło na świat w 7. miesiącu, nie miało to nic wspólnego z prawdą. Dla wcześniaka bowiem najlepiej jest, aby urodził się jak najpóźniej. Każdy tydzień, a nawet dzień rozwoju wewnątrzmacicznego daje mu bowiem większe szanse na prawidłowy rozwój oraz adaptację.

Rozwój dziecka w 7 miesiącu ciąży

7. miesiącem określa się czas ciąży między 28. a 31. tygodniem ciąży. Jest to również początek, ostatniego, 3. trymestru ciąży. Na początku 7. miesiąca dziecko waży około 1100 gramów. Płuca produkują surfaktant, dzięki czemu noworodek ma duże szanse na przeżycie, jeśli urodzi się w 28. tygodniu ciąży.

Ponadto, funkcję tworzenia komórek krwi (erytropoezy) zamiast wątroby i śledziony, przejmuje szpik kostny. Co ciekawe, skóra dziecka staje się gładka i zanika meszek płodowy (lanugo).

Współcześnie, w 7. miesiącu ciąży rodzi się około 10% wcześniaków. Nawet 90% z tych urodzonych w 28. tygodniu, ma szansę na przeżycie. Dzieci urodzone wcześniej określane są jako „skrajne wcześniaki”, ponieważ ryzyko powikłań związanych z porodem przedwczesnym jest u nich bardzo duże.

Rozwój dziecka w 8 miesiącu ciąży

8. miesiąc to okres przypadający między 32. a 35. tygodniem ciąży. Dziecko waży wtedy około 2,5 kilograma. Ma rozwinięty układ nerwowy oraz pokarmowy. Jest też najczęściej w położeniu główkowym. Z racji swoich rozmiarów, ciężko mu wykonywać złożone ruchy, dlatego szanse na zmianę położenia są od teraz niewielkie.

Dzieci urodzone po 34. tygodniu, ale przed 37. określane są jako „późne wcześniaki”. Prezentują one dużo mniej różnego rodzaju powikłań niż dzieci urodzone wcześniej. W większości przypadków ich późniejszy rozwój jest w pełni prawidłowy.

Powikłania u wcześniaków

Powikłania związane z wcześniactwem związane są głównie z masą urodzeniową noworodka, a także z tygodniem ciąży, w którym przyszedł na świat. Dlatego też im bardziej zaawansowany wiek ciąży, w czasie którego ma miejsce poród, tym dla dziecka lepiej.

Najczęściej u dzieci urodzonych w 7 miesiącu ciąży występują powikłania takie jak:

  • zaburzenia oddychania,
  • dysplazja oskrzelowo-płucna (BPD),
  • problemy neurologiczne np. krwawienia wewnątrzczaszkowe,
  • przetrwały przewód tętniczy,
  • martwicze zapalenie jelit,
  • retinopatia wcześniacza.

Powikłania te wynikają przede wszystkim z niedostatecznego rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka. Aby zmniejszyć ich konsekwencje lekarze mają określone algorytmy, które stosują w przypadku, gdy dochodzi do porodu przedwczesnego.

Czytaj również: Retinopatia wcześniacza: przyczyny, objawy, leczenie

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Zapobieganie powikłaniom w 7 miesiącu

Poród przedwczesny, czyli ten który ma miejsce przed 37. tygodniem ciąży, wymaga zawsze konkretnego postępowania. Aby umożliwić kobiecie transport do szpitala o wyższej referencyjności, a także umożliwić podanie sterydów czy siarczanu magnezu, przeprowadzona może zostać tokoliza.

Jest to czasowe zatrzymanie akcji porodowej na maksymalnie 48 godzin. Przeciwwskazaniami do tokolizy są jednak: krwawienie z dróg rodnych, wada letalna płodu, rzucawka czy np. ciężkie nadciśnienie tętnicze.

W celu przyspieszenia rozwoju płuc noworodka urodzonego przed 34. tygodniem ciąży przed porodem stosuje się steroidoterapię. Jeśli zaś do porodu przedwczesnego dochodzi przed 32. tygodniem, lekarze podają również siarczan magnezu jako neuroprotekcję płodu. Zmniejsza to m.in. częstość występowania mózgowego porażenia u dziecka oraz deficytów motorycznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza