Tester płodności: czy korzystanie z testerów dni płodnych ma sens?

2015-03-27 10:04

Tester płodności to kolejne wsparcie dla par korzystających z naturalnych metod planowania rodziny.  Są nieinwazyjne, proste w użyciu i znacząco ułatwiają obserwację cyklu rozrodczego kobiet. Czy rzeczywiście warto sięgać po testery płodności?

Tester płodności
Autor: thinkstockphotos.com Tester płodności pozwala precyzyjnie wyliczać dni płodne.

Spis treści

  1. Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? WIDEO
  2. Zalety testerów płodności
  3. Komu mogą przysłużyć testery płodności?

Tester płodności to jedna z najbardziej innowacyjnych obok komputerów cyklu metoda wspierania naturalnego procesu planowania rodziny. Ich działanie nie zaburza naturalnego cyklu rozrodczego kobiety, służy zaś lepszemu poznaniu własnej gotowości rozrodczej. Podstawowym zadaniem testera jest rozpoznanie w ciągu całego cyklu kobiecego dni płodnych. Dostępne na rynku testery płodności to urządzenia przypominające miniaturowe mikroskopy wielkości szminki, analizujące skład kobiecej śliny w celu rozpoznania dni płodnych w danym cyklu. Metoda ta opiera się na zachodzących w organizmie kobiecym zmianach podczas owulacji. Jedną z udokumentowanych zmian jest wzrost w organizmie w okresie owulacji poziomu elektrolitów wraz z estrogenem. Tester płodności ma za zadanie wykryć ten wzrost elektrolitów (a w szczególności soli) poprzez analizę śliny. Analiza dotyczy suchej śliny, która po wyschnięciu, jeśli jest to okres płodny – powinna przyjąć formę kryształków soli układających się w kształt liścia paproci. Do niektórych testów dołączone są nawet instruktażowe filmy, które objaśniają  jak posługiwać się testerem.

Czytaj także: >> Metoda objawowo-termiczna: na czym polega i czy zwiększa szanse na ciążę?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? WIDEO

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Zalety testerów płodności

Z pewnością atutem tych urządzeń jest to, że wpisują się w naturalny sposób planowania rodziny i zwiększają prawdopodobieństwo ustalenia dni płodnych nawet w nieregularnym cyklu. Z tej przyczyny metoda ta jest pewniejsza od samego wyliczania dni płodnych i mierzenia temperatury w trakcie cyklu. Sposób działania jest dość prosty, a samo urządzenie łatwe w obsłudze i szybko pokazuje wynik. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi, można je zabrać ze sobą w każde miejsce i zachować dyskrecję. Choć nie ma stuprocentowej gwarancji na nieomylność testerów płodności, prawdopodobieństwo wskazania w cyklu dni płodnych jest dość duże, bo działanie urządzenia opiera się na naukowo sprawdzonej metodzie testu ślinowego.

>> Metoda kalendarzykowa: na czym polega i czy naprawdę działa?

Komu mogą przysłużyć testery płodności?

Tester płodności zwiększa szansę na ustalenie odpowiedniego momentu na poczęcie dziecka. Jest to więc dobre rozwiązanie dla par starających się o potomka. Urządzenie sprawdza się w nieregularnych cyklach. W przypadku regularnych i powtarzalnych cykli stosowanie testera płodności nie jest konieczne, tym bardziej, jeśli kobieta umiejętnie odczytuje sygnały owulacyjne  płynące z jej ciała (ból owulacyjny, złe samopoczucie, zmiana śluzu i temperatury ciała). Warto się również zastanowić, czy rzeczywiście wydatek około 150 złotych jest nam potrzebny. Może warto wybrać tańszą alternatywę dla testerów -  testy owulacyjne oparte na metodzie wykrywania wzrostu hormonu LH w moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza