Duphaston w ciąży: czym się różni od luteiny i czy jest bezpieczny dla dziecka?

duphaston
fot.: Thinkstock
Duphaston w ciąży pozwala na utrzymanie ciąży zagrożonej.

Duphaston to nic innego jak syntetyczny progesteron, czyli tzw. dydrogesteron. Ze względu na swoje dobroczynne działanie wobec ciąży, bywa często stosowany przez ciężarne. Czy jednak to jedyna alternatywa dla kobiety z zagrożoną ciążą? I czy całkowicie bezpieczna dla niej i dziecka? Jak działa duphaston w ciąży?

Duphaston to syntetyczna pochodna progesteronu - działa podobnie jak naturalny żeński hormon ciałka żółtego. Progesteron jest najistotniejszym hormonem podczas ciąży. To on odpowiada za przygotowanie narządu rodnego do zapłodnienia, zagnieżdżenie się zarodka w macicy, to on stwarza odpowiednie warunki do rozwoju ciąży.

Duphaston w ciąży: kiedy się go stosuje?

Duphaston to lek przepisywany na receptę. Jego głównym zadaniem jest hormonalne leczenie kobiet po menopauzie, po operacji usunięcia jajników a także w przypadku zaburzeń miesiączkowania, PMS czy krwawienia z dróg rodnych. Jest też jednak przepisywany ciężarnym, w przypadku, gdy te wymagają zwiększonej  produkcji progesteronu - hormonu podtrzymującego ciążę. W pierwszym trymestrze lek pozwala utrzymać się ciąży, dopóki nie wytworzy się łożysko, a w kolejnych tygodniach ciąży hamuje skurcze macicy, które mogłyby doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Stosowanie duphastonu w ciąży przypada najczęściej między 16. a 18. jej tygodniem. Bywa też, że lek przepisuje się profilaktycznie, gdy  przyszła mama ma już za sobą poronienie i zachodzi ryzyko, że i obecna ciąża nie zostanie donoszona. Duphaston ma jej pomóc utrzymać taką ciążę.

>> Jak działa progesteron w ciąży?

Nie przegap

Duphaston w ciąży: porównanie z luteiną

Alternatywą dla duphastonu w ciąży jest luteina - czyli czysty, naturalny progesteron. W przeciwieństwie do duphastonu, nie jest syntetykiem, ale ma bardzo podobne działanie - też uzupełnia niedobory żeńskiego hormonu. Luteinę można przyjmować w dwójnasób - pod język lub dopochwowo. Ta druga forma w przypadku ciężarnej nie jest najkorzystniejsza, bo luteina potrafi zmienić odczyn w pochwie na bardziej zasadowy i otworzyć drogę wielu infekcjom intymnym. Duphaston ma formę tabletek zażywanych doustnie, więc takiego ryzyka tutaj nie ma. Różnica widoczna jest także w cenie obydwu preparatów -  luteina jest o wiele tańsza. Zarówno stosowanie luteiny, jak i duphastonu w ciąży może pociągać za sobą skutki uboczne, do których należą: mdłości, migreny, wymioty, a nawet stany depresyjne. Jednakże wiele kobiet o wiele lepiej znosi przyjmowanie luteiny niż duphastonu. Ten drugi lek bywa przez nie gorzej tolerowany i częściej powoduje pogorszenie samopoczucia.

>> Test progesteronowy: czym jest i kiedy go wykonać?

Duphaston w ciąży: czy jest bezpieczny dla dziecka?

Istotą bezpiecznego stosowania duphastonu w ciąży jest przyjmowanie go w uzasadnionych przypadkach - gdy rzeczywiście problemem w zdrowym jej przebiegu może być niedobór progesteronu. Niestety zdarza się i tak, że lekarze nadużywają tego leku i przepisują go ciężarnym zbyt pochopnie, czasem nawet niepotrzebnie.

Mimo wszystko, nie ma jednoznacznych badań, które byłyby dowodem na szkodliwe działanie duphastonu na dziecko. Co jakiś czas jednak pojawiają się ostrzeżenia ekspertów dotyczące przedawkowania progesteronu przez kobietę w ciąży. Według nich nadmiar tego hormonu może mieć negatywny wpływ na układ moczowy nienarodzonego dziecka i np. powodować wnętrostwo. Do tej pory jednak nie przeprowadzono żadnych badań, które by to potwierdziły. Wobec braku dowodów, duphaston w ciąży uważa się za lek całkowicie bezpieczny - dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

Polecamy też

Ekspert radzi
Pytanie

Lekarz przepisal mi duphaston od 18 dnia cyklu przez 10 dni, ale czy w razie ewentualnej ciąży, gdy go odstawię, może to zaszkodzić? Oczywiście zrobię test ciążowy, ale nie myślę, że wykryje on ciążę, gdyż to będzie 11 dzień fazy lutealnej. Byłam też stymulowana clostylbegytem w tym miesiącu, stąd to prawdopodobieństwo ciąży...

Gdy planujemy ciążę, lepiej jest brać trochę dłużej duphaston - 14 dni i odstawić, gdy test ciążowy ujemny.

Aktualizacja: 2017-04-04 Publikacja: 2016-01-27
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.