Skurcze macicy w ciąży; przyczyny, objawy, rodzaje

skurcze macicy
fot.: Thinkstock
Skurcze macicy w ciąży pojawiają się już na samym jej początku, ale są dla przyszłej mamy niewyczuwalne.

Skurcze macicy w ciąży mogą mieć różne podłoże. Ich występowanie zwykle jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem, choć zdarzają się i takie, które mogą być sygnałem zagrożenia ciąży. Skąd się biorą skurcze macicy w ciąży i jak je odczytywać?

Czym tak naprawdę są skurcze macicy w ciąży? To mimowolne ruchy włókien mięśni macicy. Zwykle służą one przygotowaniu macicy na poród, bo pod ich wpływem macica rozciąga się. W ciąży skurcze są całkiem normalnym zjawiskiem, muszą występować, by umożliwić macicy rośnięcie wraz z dzieckiem. Pierwsze skurcze pojawiają się już na początku ciąży, ale są one niewyczuwalne. Pierwsze odczucia związane z czynnością skurczową macicy kobieta rejestruje dopiero w okolicy 20. tygodnia ciąży, choć i wtedy nie powinny być one niepokojące. Właściwe skurcze macicy w tym okresie nie są bowiem bolesne i uciążliwe. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, skurcze stają się mocniej odczuwalne, mogą być też bolesne.

Przeczytaj również: Akcja porodowa - kiedy pojechać do szpitala?

Skurcze macicy w ciąży: jak się objawiają?

Na początku skurcze macicy w ciąży nie są w ogóle odczuwalne. Nie towarzyszy im też żaden inny objaw. W drugim trymestrze mogą mieć one postać chwilowego napinania się brzucha. Częstotliwość skurczów nie powinna być duża, a czas trwania - zbyt długi. W trzecim trymestrze zwykle skurcze stają się intensywniejsze, mogą też dłużej trwać. Poza napinaniem się brzucha, mogą wystąpić również bolesności. Ból przypomina ten miesiączkowy, ale w delikatniejszym wydaniu. Jeśli ból jest uciążliwy, można go załagodzić np. ciepłą kąpielą.

Skurcze macicy w ciąży: kiedy powinny niepokoić?

Nie wszystkie skurcze macicy są normalne. Sygnałem, że coś jest nie tak, powinna być ich bolesność i duża uciążliwość a także towarzyszenie innych objawów np. krwawienie, gorączka. Fizjologiczne skurcze w czasie ciąży nie powinny bardzo boleć a ciepła kąpiel powinna je oddalić. Niewłaściwe skurcze trwają dłużej, mogą często się powtarzać i zwykle przybierają na sile, co może oznaczać, że istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Jedynym momentem, gdy skurcze, choć bardzo bolesne i często powtarzające się (regularnie) są czymś normalnym, jest poród. Niepokoić powinny również pojedyncze skurcze, jeśli są bardzo silne. Mogą np. oznaczać odklejanie się łożyska od ściany macicy.

Przeczytaj również: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

 

Nie przegap

Skurcze macicy w ciąży: rodzaje skurczów macicy

To pierwsze skurcze ciążowe, występują przed 20. tygodniem ciąży. Jedynym ich objawem jest twardnienie brzucha, ale zwykle tak delikatne, że większość ciężarnych nawet go nie zauważa. Co ciekawe - skurcze nie są  również możliwe do wychwycenia w badaniu KTG.

Są to skurcze fizjologiczne, naturalnie występujące w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Objawiają się one twardnieniem brzucha i zwykle nie są bolesne. Ich cechą jest nieregularność, nie nasilają się wraz z upływem czasu i zwykle występują po zmianie pozycji lub odpoczynku. Ich ulubioną porą występowania jest wieczór.

  • Skurcze macicy w ciąży: skurcze przepowiadające

Są to skurcze niezbędne do przygotowania macicy do porodu. Występują na kilka tygodni przed terminem rozwiązania. Pojawiają się nieregularnie, więc nie oznaczają jeszcze porodu. Trwają krótko - maksymalnie 30 sekund i bywają bolesne. Jest to ból podobny do menstruacyjnego i krzyżowego.

To ostatni etap fizjologicznych skurczów macicy w ciąży, oznaczający rozpoczęcie akcji porodowej. Skurcze porodowe trudno pomylić z czymkolwiek i nie sposób ich przeoczyć. Być może na początku są znośne, ale z czasem przybierają na intensywności i pojawiają się coraz częściej. Charakterystyczną cechą jest ich regularność i coraz dłuższy czas trwania pojedynczego skurczu. Są bolesne, z czasem coraz bardziej. To intensywny ból, podobny do menstruacyjnego oraz ból w okolicy lędźwiowej. W kulminacyjnym momencie, gdy rozwarcie szyjki staje się maksymalne, skurcze powtarzają się co około 2 minuty i trwają nawet do 60 sekund. Skurczom porodowym zwykle towarzyszą inne objawy porodu, np. odejście wód płodowych.

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-10 Publikacja: 2016-03-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.