Jak dobrać rozmiar stanika? Jaki biustonosz jest najlepszy na czas ciąży?

jak dobrac rozmiar stanika jaki biustonosz jest najlepszy na czas ciazy
fot.: photos.com
Jak dobrać rozmiar stanika? Jaki biustonosz jest najlepszy na czas ciąży?

Dobrze dobrany stanik w ciąży i w czasie karmienia może naprawdę wiele. Okres ciąży i karmienia to szczególnie trudny czas dla biustu. Warto więc pomyśleć już na początku ciąży o biustonoszu, który zapewni piersiom odpowiednie wsparcie. Jak dobrać rozmiar stanika na czas ciąży i karmienia piersią?

Dlaczego dobry stanik w ciąży i w czasie karmienia jest tak ważny? Ponieważ piersi w czasie ciąży i karmienia zmieniają swoją wielkość, zmienia się także rozmiar pod biustem. Bez odpowiedniego podtrzymania piersi wiotczeją, tracą kształt, a skóra na dekolcie rozciąga się. To nie sama ciąża i karmienie jest przyczyną tych negatywnych zmian w wyglądzie piersi, ale brak odpowiedniego stanika. W efekcie noszenia źle dobranego biustonosza mogą się nawet pojawić bóle kręgosłupa, a podczas karmienia także zatory. Jak zatem wybrać najodpowiedniejszy stanik? Najważniejszy jest jego rozmiar, który trzeba perfekcyjnie dobrać.

Dobrze wiedzieć

Jak przymierzać stanik?

1. Zapnij obwód (na najluźniejszą haftkę, bo w trakcie noszenia rozciągnie się), załóż ramiączka na ramiona, a fiszbiny podciągnij tuż pod piersi.
2. Lekko się pochyl, włóż prawą dłoń do lewej miseczki, sięgnij za pachę i wygarnij całą pierś do miseczki. Rób to, odginając koniec fiszbiny pod pachą kciukiem lewej dłoni. Powtórz to samo z prawą miseczką.
3. Stań prosto i sprawdź, czy biustonosz dobrze leży. Fiszbiny powinny obejmować całą pierś i kończyć się mniej więcej w połowie pachy. Złączenie miseczek powinno przylegać do mostka. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że miseczki są za płytkie, trzeba wtedy przymierzyć kolejny, większy rozmiar. Nad miseczkami i pod pachą nie mogą tworzyć się żadne „bułeczki”. Pas z tyłu nie powinien podnosić się na plecach. Przy podnoszeniu rąk fiszbiny nie mogą odrywać się od ciała pod biustem.

Biustonosz na czas ciąży i karmienia: dobieranie rozmiaru stanika

Nawet jeśli jesteś na początku ciąży i piersi jeszcze się mocno nie powiększyły, warto sprawdzić, czy rozmiar biustonosza, który obecnie nosisz, jest prawidłowy. Stań w biustonoszu przed lustrem i obejrzyj się ze wszystkich stron. Jeśli pas stanika podjeżdża na plecach i jest wyżej niż miseczki, fiszbiny między piersiami nie przylegają do mostka, krawędź miseczki wbija się w pierś, a fiszbiny uwierają – prawdopodobnie nosisz źle dobrany rozmiar. Jak dobrać odpowiedni obwód i miseczkę? Zmierz się miarą krawiecką – pod biustem ciasno, na wydechu, w biuście luźno, w staniku. Aby wyliczyć potrzebny obwód stanika, odejmij kilka centymetrów od pomiaru pod biustem – jeśli masz pod biustem 69 cm, powinnaś szukać obwodu 65. To, o ile trzeba zaniżyć obwód stanika, jest sprawą indywidualną. Zwykle im większy obwód pod biustem, tym więcej centymetrów należy odjąć od pomiaru. Pamiętaj, że dopasowany, dość ścisły obwód to podstawa, bo biust podtrzymywany jest przez obwód, a nie przez ramiączka. Nie może się przesuwać ani podjeżdżać przy podnoszeniu rąk. Aby ustalić miseczkę, odszukaj w tabeli rozmiarów wyliczony obwód, a potem pomiar w biuście, np. jeśli przy wyliczonym obwodzie stanika 65 masz w biuście 92 cm, powinnaś nosić staniki w rozmiarze 65F. Warto wiedzieć, że biustonosze różnią się od siebie rozciągliwością obwodu i wielkością miseczki, więc nie w każdym modelu będziesz potrzebować rozmiaru 65F. W modelu o luźniejszym obwodzie powinnaś sięgnąć po rozmiar 60FF, a np. w modelu o większych niż standardowe miseczkach – 65E. Pamiętaj, że sięgając po mniejszy obwód, aby otrzymać miseczkę tej samej wielkości, należy ją przeliczyć w górę (miseczka w rozmiarze 65F = miseczka w rozmiarze 60FF), natomiast chcąc przymierzyć większy obwód, przeliczamy miseczkę w dół (miseczka w rozmiarze 65F = miseczka 70E). Jeśli masz piersi o nierównej wielkości – co jest cechą naturalną i nie zdarza się wcale tak rzadko – przy wyborze stanika kieruj się rozmiarem pasującym do większej piersi. Gdy różnica między piersiami jest duża, wybierz model stanika z możliwością wypełnienia miseczek specjalną wkładką – gąbką, dzięki której będziesz mogła optycznie powiększyć rozmiar jednej piersi.

Jaki biustonosz ciążowy?

W czasie ciąży nie będzie ci potrzebny specjalny stanik ciążowy. Wystarczy zwykły stanik z fiszbinami, miękki lub lekko usztywniany – ważne, żeby był wygodny i dobrze podtrzymywał piersi. Krój zależy tylko od osobistych preferencji – może być mniej lub bardziej zabudowany. Ważne jest natomiast, by reagować na każdą zmianę wielkości piersi. Nie da się przewidzieć, jak bardzo biust urośnie, nie da się też zwykle przechodzić ciąży w jednym staniku. Nie kupuj na zapas, z większą miseczką lub większym obwodem – kupuj na teraz. Za duża miseczka nie unieruchomi piersi, a za luźny obwód nie da podtrzymania. Jeśli wahasz się między dwoma wielkościami obwodu, lepszym wyjściem jest wybór mniejszego obwodu pod biustem – ponieważ gdy biustonosz stanie się za ciasny, wystarczy dopiąć przedłużkę. Natomiast ze stanikiem zbyt luźnym nie można już nic zrobić – można próbować go zwęzić, ale nie zawsze się to udaje.

Jak prawidłowo dobrać biustonosz - zakładanie stanika [wideo]

Dobrze dobrany biustonosz sprawi, że twoja sylwetka nabierze kształtu, przestaniesz się garbić, a twój biust - niezależnie od tego, czy jest mały czy duży - będzie wyglądać idealnie. Okazuje się, że sam dobór rozmiaru to tylko połowa sukcesu. Kolejną kwestią jest prawidłowe zakładanie stanika. Czy wiesz jak to zrobić? Zastosuj się do kilku zasad i sama poczuj różnicę.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-18 Publikacja: 2012-10-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.