Rozwarcie szyjki macicy w ciąży: jaki ma wpływ na jej przebieg?

rozwarcie szyjki macicy
fot.: Thinkstock
Podczas rozwarcie szyjki macicy zwykle występują również dodatkowe objawy porodowe.

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży ma kluczowe znaczenie dla jej przebiegu. Jej wygląd może być pierwszym sygnałem wystąpienia ryzyka przedwczesnego porodu. O czym świadczy rozwarcie szyjki macicy w ciąży i jak je zmierzyć?

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży to niepokojące zjawisko, jeśli występuje przed terminem porodu. Rozwarcie oznacza, że szyjka macicy się otwiera i przestaje być szczelna. W normalnym przebiegu ciąży, rozwarcie następuje dopiero w trakcie porodu, torując dziecku drogę do wyjścia na świat. Szyjka otwiera się dzięki skurczom macicy. Rozwarcie następuje stopniowo. Od początku rozwierania do momentu pełnego rozwarcia może upłynąć nawet kilkanaście godzin. Zanim nastąpi rozwarcie szyjki macicy, ulega ona skróceniu (tzw. zgładzenie szyjki) - z 3 cm do 1 cm.

Szyjka macicy to organ łączący pochwę z macicą. W czasie ciąży szyjka powinna być szczelnie zamknięta, by płód w macicy pozostawał bezpieczny i nie istniało ryzyko jego wydalenia. To właśnie szyjka, dzięki silnym mięśniom, uniemożliwia przedwczesne urodzenie dziecka, które nie jest jeszcze na to gotowe, ale też chroni płód przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Jednym słowem - zamknięta szyjka macicy sprawia, że płód jest utrzymywany bezpiecznie w macicy przez 9 miesięcy.

Nie przegap

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży: jak je sprawdzić podczas ciąży i porodu?

Podczas całej ciąży przyszła mama powinna pozostawać pod kontrolą lekarską. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają m. in. na obserwację szyjki macicy. Szyjkę bada się palpacyjnie i w ten sposób mierzy jej rozwarcie, gdyby do niego doszło. Ogólnie przyjętą miarą jest określanie rozwarcia "na palce", co odpowiada miarom centymetrowym. I tak - rozwarcie na jeden palec to rozwarcie na 2 centymetry, rozwarcie na 2 palce to rozwarcie na 4 centymetry a maksymalne rozwarcie - na 5 palców odpowiada 10 centymetrom.

Jeśli dochodzi do rozwarcia szyjki macicy, zwykle występują dodatkowe objawy porodowe. Najbardziej charakterystycznym objawem jest odczuwalna czynność skurczowa, która nasila się w miarę postępowania rozwarcia. Im większe rozwarcie, tym skurcze częstsze, dłuższe i bardziej bolesne. Mówi się nawet od kryzysie 7 centymetra, gdy właśnie tę wielkość osiąga rozwarcie szyjki. Wówczas ból jest najsilniejszy, a długość skurczy oraz ich częstotliwość dają wrażenie, że trwają bez przerwy.

Jeśli do rozwarcia szyjki macicy w ciąży dochodzi na długo przed porodem, również mogą pojawić się inne niepokojące objawy, np. bóle, częste twardnienie brzucha, plamienie, wyciek wód płodowych. Przy rozwierającej przedwcześnie szyjce mówimy, że to oznacza, że staje się niewydolna.

 

Jak przebiega poród: wideo

Polecamy też

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży: jakie konsekwencje i postępowanie

Jeśli do rozwarcia szyjki macicy dochodzi w terminie porodu, oznacza to poprawny przebieg porodu, który będzie skutkował narodzinami dziecka. Zupełnie inna sytuacja jest, gdy rozwarcie szyjki pojawi się przedwcześnie. Istnieje wówczas realne zagrożenie przedwczesnym porodem lub nawet poronieniem.

By zapobiec konsekwencjom rozwierania szyjki macicy w ciąży, lekarze zwykle podejmują próby zatrzymania tego procesu. Zwykle ciężarnym nakazuje się leżeć do samego rozwiązania, czasem kieruje się je do szpitala, by donosiły ciążę w warunkach pełnej opieki medycznej. Stosowanym rozwiązaniem w tej sytuacji jest często zabieg polegający na założeniu tzw. pessara, czyli gumowego krążka na szyjkę, by nie dopuścić do jej dalszego rozwierania. Czasem kobiecie zakłada się pod narkozą tzw. szew okrężny na szyjkę. Możliwe jest także wspieranie ciąży środkami farmakologicznymi podtrzymującymi ciążę. Wszystko po to, by zwiększyć szansę na donoszenie ciąży.

Aktualizacja: 2016-09-01 Publikacja: 2016-04-13
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.