Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie
fot.: photos.com
Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki macicy w ciąży powstają pod wpływem ucisku rozrastającej się macicy na żyły miednicy oraz hormonów (przede wszystkim progesteronu), osłabiających ściany naczyń krwionośnych. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia, ale należy je monitorować, bo zaniedbane mogą być przyczyną groźnych powikłań.

Żylaki macicy w ciąży mogą być zdiagnozowane jedynie przez ginekologa i wymagają leczenia pod jego nadzorem. Bardzo często jednak lekarz nie zaleca żadnego leczenia żylaków macicy w ciąży, a jedynie obserwuje je, ponieważ zmiany są niewielkie, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań minimalne. Żylaki macicy mogą pojawić się również po porodzie. Nie są wtedy bezwzględnym przeciwwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę, choć jeśli występują wraz z innymi schorzeniami, lekarz może ją odradzać.

Żylaki macicy w ciąży: leczenie

Leczenie żylaków macicy w ciąży zawsze wymaga nadzoru ze strony lekarza. W większości przypadków leczenie żylaków jest proste i nieinwazyjne. Przede wszystkim stosuje się zewnętrznie płyny i kremy zawierające wyciąg z kasztanowca, obkurczające naczynia krwionośne i działające przeciwzapalnie.

Niekiedy konieczne jest jednak leczenie żylaków operacyjne, zabiegi laserowe czy skleroterapia. Z jego podjęciem należy jednak poczekać do zakończenia ciąży i karmienia piersią. Zdarza się też, że żylaki macicy, które pojawiły się w ciąży, samoistnie ustępują po porodzie.

Żylaki macicy w ciąży: groźne konsekwencje

Nawet, jeśli twoje żylaki są niewielkie, nigdy ich nie lekceważ i postępuj zgodnie z zaleceniami swojego ginekologa. To dlatego, że mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań (stanu zapalnego żył lub zakrzepicy, a nawet być stanem zagrożenia życia).

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-10 Publikacja: 2012-02-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.