1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

16 tydzień ciąży - objawy, brzuch i ból podbrzusza w 16 tygodniu

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
16 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i półmetek 2 trymestru ciąży.

16 tygodzień ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a także próbuje ruszać oczami. W 16 tygodniu ciąży ruchy dziecka są już skoordynowane, dzięki sygnałom płynącym z jego mózgu. U mamy nadmiernie obrzmiała śluzówka może powodować krwawienia z nosa i utrudniać oddychanie, jednak w 16 tygodniu ciąży czuje się ona znacznie lepiej niż w 1 trymestrze. 16 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i półmetek 2 trymestru ciąży.

16 tydzień ciąży: który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. W 16 tygodniu ciąży twoje samopoczucie jest dobre, masz dużo energii i ochotę na seks. Wykorzystaj to.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Spis treści:

  1. Brzuch w 16 tygodniu ciąży
  2. Objawy w 16 tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości w 16 tygodniu ciąży
  4. Ból podbrzusza w 16 tygodniu ciąży
  5. Dziecko w 16 tygodniu ciąży
  6. Czy w 16 tygodniu czuć ruchy dziecka?

16 tydzień ciąży: brzuch

W 16 tygodniu ciąży brzuch zaczyna się zaokrąglać, możesz to zauważyć po lekko za ciasnych ubraniach.  W 16 tygodniu ciąży staraj się wybierać odpowiednią pozycję do spania. Najlepiej spać na boku. Tak jest najlepiej dla ciebie i dziecka. Twój kręgosłup odpocznie, unikniesz też ucisku na macicę, który mógłby utrudnić dziecku dopływ świeżego tlenu.

W tym czasie organizm przyszłej mamy produkuje dużo hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu, co powoduje również wzrost libido. Powiększają się gruczoły piersiowe, brodawki stają się wrażliwsze, narządy płciowe - wargi sromowe i łechtaczka - są przekrwione, a więc przyszła mama czuje się bardziej kobieco niż w pierwszym trymestrze, któremu towarzyszyły różne dolegliwości. W 16 tygodniu ciąży, jak i przez cały jej okres, jeśli nie ma przeciwwskazań, można bez żadnych obaw uprawiać seks w ciąży.

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? Zobacz FILM

16 tydzień ciąży: objawy

16 tydzień ciąży to czas, w którym mama czuje się dobrze, nie odczuwa dolegliwości znanych jej z 1 trymestru ciąży. Jedynie nadmiernie obrzmiała śluzówka w nosie może utrudniać oddychanie i powodować krwawienia z nosa. To sprawka hormonów – progesteronu i estrogenu. Ulgę może przynieść nawilżenie powietrza w mieszkaniu, lub używanie nawilżających preparatów do nosa. Jednak używanie tych drugich koniecznie skonsultuj z lekarzem.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży: dolegliwości

W 16 tygodniu ciąży mogą dokuczać ci zwiększone upławy. Mimo że nie jest to zbyt komfortowa sytuacja, nie jest to nic groźnego, wręcz przeciwnie. Wydzielina chroni kanał rodny przed infekcjami. Możesz używać w tym czasie wkładek lub podpasek higienicznych, pod warunkiem, że nie podrażniają śluzówki i przepuszczają powietrze. Nie stosuj natomiast tamponów.

Ból podbrzusza w 16 tygodniu ciąży

W 16 tygodniu ciąży możesz odczuwać pobolewanie w podbrzuszu – to normalny stan w ciąży. Niestety ból bywa niekiedy tak silny, że pacjentki zgłaszają się do lekarza, sądząc, że jest to czynność skurczowa macicy lub inny stan zagrażający ciąży.

>> Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

16 tydzień ciąży: waga dziecka

16 tygodniu ciąży dziecko mieści się na otwartej dłoni – ma ok. 11 cm długości i waży ok. 75 g.

Dziecko w 16 tygodniu ciąży

W 16 tygodniu ciąży dziecko próbuje ruszać gałkami ocznymi. Reaguje też na dźwięki, chociaż jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Naukowcy podejrzewają, że ma zdolność odczuwania wibracji poprzez skórę. Dźwięki są bowiem przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory na skórze. Co w ten sposób „słyszy”? Bicie twojego serca, krew krążącą w żyłach, odgłosy z żołądka i jelit, twój głos poprzez drgania w twoim ciele.

>> Jak rozwijają się zmysły dziecka?

W 16 tygodniu ciąży nos jest właściwie gotowy – lekko zadarty i płaski, by dziecko mogło swobodnie oddychać, ssąc twoją pierś.

W 16 tygodniu ciąży nasada pępowiny przesunęła się w dół jamy brzusznej płodu i jest bliżej miejsca, gdzie po rozłączeniu z mamą znajdować się będzie pępek.

Czy w 16 tygodniu czuć ruchy dziecka?

W 16 tygodniu ciąży ruchy dziecka są skoordynowane, podyktowane sygnałami płynącymi z jego mózgu. Jest bardzo ruchliwe, jednak mama nie odczuwa ruchów dziecka bardzo wyraźnie. To raczej bulgotanie i przelewanie się w dole brzucha może być sygnałem, że dziecko zmienia swoją pozycję.

16 tydzień ciąży to 14 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki

Pod koniec 14 tygodnia życia (16 tygodnia ciąży) kości dziecka, które początkowo były zbudowane z chrząstki, zatrzymują teraz wapń i twardnieją. Płód ma już całkowicie ukształtowane ręce i nóżki – kości, mięśnie i sprawne stawy. Może poruszać rękami i nogami, zginać dłonie w nadgarstkach, łokciach i ramionach, a nogi w kolanach. Również może wyciągać nogi, kopać nimi, obracać się z boku na bok, a nawet robić salta i fikać koziołki! Wszystkie te ruchy nie są już chaotyczne, jak 3–4 tygodnie temu, tylko skoordynowane. Dzieje się tak, ponieważ działa już układ nerwowy i mięśnie reagują na sygnały z mózgu!

Czy lubisz siebie w ciąży
Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 3,3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.