Popularny suplement może szkodzić ciąży. Nieoczekiwane wyniki badań

2022-06-22 13:15

Badania nad wpływem probiotyków w zapobieganiu cukrzycy dały nieoczekiwane wyniki. Okazuje się, że suplementy te mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak stan przedrzucawkowy. Specjaliści zalecają ostrożność.

Probiotyki przyjmowane w ciąży mogą szkodzić. Nieoczekiwane wyniki badań
Autor: Getty images Probiotyki przyjmowane w ciąży mogą szkodzić. Nieoczekiwane wyniki badań

Spis treści

  1. Probiotyki nie zapobiegają cukrzycy ciążowej
  2. Probiotyki zwiększają ciśnienie?

Probiotyki to substancje uznawane za korzystne dla zdrowia. To tzw. dobre bakterie bytujące w jelitach, które poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego oraz immunologicznego (prawie 80 proc. komórek odpornościowe znajduje się w jelitach).

Probiotyki to suplementy, które stosuje się również w ciąży. Stosuje się między innymi w zapobieganiu cukrzycy ciążowej. Specjaliści z Australii postanowili sprawdzić działanie tych suplementów w kontekście tej choroby i przy okazji badań odkryli coś zaskakującego.

Probiotyki nie zapobiegają cukrzycy ciążowej

Probiotyki są bardzo popularnymi suplementami na całym świecie przyjmowane przez wszystkie grupy wiekowe pacjentów – od niemowląt po osoby starsze, dlatego naukowcy chcieli przeprowadzić testy, które potwierdziłyby ich bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży.  

Prof. Leonie Callaway z Royal Brisbane and Women's Hospital Foundation i jej zespół spróbowali rozgryźć powiązania między probiotykami a cukrzycą ciążową.

Wykazali, że probiotyki nie zmniejszają wcale ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową, jak twierdziły wcześniejsze obserwacje. Co więcej – naukowcy wykazali, że kobiety w ciąży, które przyjmują suplementy z probiotykami, są dwukrotnie bardziej narażone na stan przedrzucawkowy.

To dolegliwość występująca w okresie ciąży i będąca powikłaniem nadciśnienia ciążowego, która zagraża zdrowiu i życiu zarówno dla matki, jak i dziecka.

Czytaj równieżCzy ogórki kiszone są zdrowe w ciąży? Wypróbuj przepis na ogórki

Wielka piątka, czyli najważniejsze suplementy na czas ciąży. Które to substancje?

Probiotyki zwiększają ciśnienie?

Australijscy naukowcy odkryli, że kobiety przyjmujące probiotyki w ciąży częściej były narażone na nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi. Spośród 955 kobiet przyjmujących suplementy probiotyczne u 6,5%, wystąpił stan przedrzucawkowy, w porównaniu do 3,5% przyszłych mam, którym podawano placebo. Badania prowadzone w Australii potwierdziły podobne wyniki z Nowej Zelandii.  

„Biorąc pod uwagę ryzyko szkód i niewielkie korzyści, zalecamy ostrożność w stosowaniu probiotyków podczas ciąży” – napisali autorzy badań. Podkreślili również, że zalecenia obejmują suplementy i nie dotyczą naturalnych probiotyków, występujących w jogurtach czy kiszonkach.

Poznaj naturalne probiotyki, ich właściwości i zastosowanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza