Czy w ciąży mogę pić piwo lub wino bezalkoholowe?

2022-04-05 16:09

Czy piwo bezalkoholowe lub wino bezalkoholowe jest bezpieczne dla przyszłej mamy i dla jej nienarodzonego dziecka? Sprawdź, czy w ciąży możesz pić piwo lub wino bezalkoholowe.

Czy w ciąży mogę pić piwo bezalkoholowe lub wino bezalkoholowe?
Autor: Getty images Czy w ciąży mogę pić piwo bezalkoholowe lub wino bezalkoholowe?

Czy kobieta w ciąży może pić piwo bezalkoholowe lub wino bezalkoholowe? Takie trunki, które można bez trudu znaleźć w każdym sklepie spożywczym lub sklepem z alkoholami. Na ich etykiecie widnieje zwykle informacja "0,0 proc.", odnosząca się do zawartości alkoholu w napoju.

Jak twierdzą specjaliści piwo lub wino bezalkoholowe tak naprawdę bezalkoholowe nie jest. A alkohol w ciąży jest niebezpieczny dla dziecka.

Spis treści

  1. Czym jest piwo i wino bezalkoholowe?
  2. Czy w piwie bezalkoholowym nie ma żadnego alkoholu? 
  3. Czy piwo lub wino bezalkoholowe jest bezpieczne w ciąży?
  4. Jak alkohol wpływa na płód?
M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Czym jest piwo i wino bezalkoholowe?

Piwo bezalkoholowe to zwykłe piwo, które zawiera bardzo mało alkoholu lub nie zawiera go wcale: w czasie produkcji zredukowana została zawartość alkoholu. W większość przypadków proces ten polega na podgrzaniu płynu, rzadziej na odcedzaniu alkoholu za pomocą specjalnych filtrów. Po usunięciu alkoholu piwo traci „bąbelki”, dlatego nasyca się je dwutlenkiem węgla.

Podobnie powstaje wino bezalkoholowe. To prawdziwe wino produkowane z fermentowanego moszczu winogronowego, z którego usunięty został alkohol. Technologia dealkholizacji wina również opiera się na jego podgrzewaniu, w wyniku czego alkohol odparowuje. 

Czytaj równieżPrzed ciążą nie stroniłaś od alkoholu? To może mieć wpływ na zachowanie dziecka

Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Czy w piwie bezalkoholowym nie ma żadnego alkoholu? 

Zgodnie z polskim prawem, zawartość alkoholu w piwie bezalkoholowym nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości. Oznacza to, że zawartość równa np.  0,3 proc. jest zgodna z przepisami i takie piwo zalicza się do piwa bezalkoholowego. Podobnie jak piwo, także wino bezalkoholowe nie może zawierać więcej niż 0,5 proc, alkoholu.

Aby porównać moc piwa zwykłego i piwa bezalkoholowego warto wiedzieć, że zwykłe piwo 4-procentowe zawiera około 2,3 jednostki alkoholu, a piwo o zawartości alkoholu 0,5 proc – zawiera 0,28 jednostek.  

Czy piwo lub wino bezalkoholowe jest bezpieczne w ciąży?

Nie ma badań, których wyniki mówiłyby o wpływie piwa bezalkoholowego na rozwój płodu i zdrowie dziecka po jego narodzinach. Są jednak wieloletnie badania, oceniające wpływ alkoholu na nienarodzonego malca. I tu wnioski są jednoznaczne: alkohol wypity w ciąży może wpływać negatywnie na rozwój płodu.

Nieznany jest również bezpieczny próg spożycia alkoholu w czasie ciąży – dlatego nie wiemy, czy 0,3 proc. alkoholu ukrytego w piwie bezalkoholowym to jeszcze bezpieczna dla dziecka ilość, czy już nie i czy nawet tak niewielka ilość alkoholu może spowodować wady rozwojowe czy zespół alkoholowy FAS.

To nie wszystko, jak podaje amerykański Narodowi Instytut Zdrowia, testy trunków bezalkoholowych wykazały, że takie napoje mogą zawierać wyższe niż deklarowane przez producenta ilości etanolu. 

W badaniu przeprowadzonym przez Motherisk 13 z 45 analizowanych napojów (to 29 proc.) zawierało poziom etanolu wyższy niż widniejący na etykiecie. Niektóre piwa o stężeniu alkoholu 0,0 proc., osiągały w rzeczywistości poziom do 1,8 proc.

Oznacza to, że kobiety decydujące się na spożywanie piwa lub wina bezalkoholowego mogą nieświadomie wypijać więcej alkoholu niż myślą. Dlatego wszystkich powodów, większość lekarzy zaleca całkowitą abstynencję  podczas ciąży – włączając w to piwo i wino bezalkoholowe.

Czytaj również: Czy można pić alkohol kiedy dziecko jest pod naszą opieką?

Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.

Jak alkohol wpływa na płód?

Spożycie alkoholu w czasie ciąży może powodować u noworodków komplikacje fizyczne, poznawcze i behawioralne, ponieważ alkohol przedostaje się do organizmu dziecka przez łożysko i nie jest metabolizowany ze względu nie niedojrzałość płodu.  

Spożywanie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego, do wad rozwojowych serca, wątroby, a nawet do poronienia.

Skrajnym skutkiem spożywania alkoholu w czasie ciąży jest wystąpienie u dziecka alkoholowego zespołu płodu FAS. Najcięższa postać obejmuje takie objawy charakterystyczne rysy twarzy z płaską twarzoczaszką, braku rynienki podnosowej, nisko osadzonych uszu, uszkodzenia mózgu, opóźnieniem rozwoju psychicznego i fizycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza