Mieszkanie dla Młodych (MDM) – pomoc dla młodych rodzin i singli

2013-11-05 14:31

Mieszkanie dla Młodych (MDM) to rządowy program pomocy dla młodych ludzi – rodzin i singli - kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić program Rodzina na swoim (zakończony w 2012 r.) i wejdzie w życie na początku 2014 roku. Kto może skorzystać z rządowych dopłat do kredytów i jakie są ograniczenia w ich przyznawaniu?

Spis treści

  1. Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych
  2. Program Mieszkanie dla młodych – kto będzie udzielał kredytu

W programie Mieszkanie dla Młodych państwo dopłaca młodym ludziom do wkładu własnego na mieszkanie, czyli do kredytu, a nie – jak w przypadku programu Rodzina na swoim – do jego odsetek.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MDM) będzie dostępny dla osób, które spełniają warunki określone w ustawie. Przede wszystkim:

  • program jest skierowany do ludzi młodych (do 35 roku życia) – singli i małżeństw, którzy zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie. W przypadku małżeństwa, wystarczy by warunek spełniał jeden z małżonków.
  • mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego i musi być kupione na kredyt w walucie polskiej rozpisany na okres co najmniej 15 lat, który stanowić będzie co najmniej połowę ceny zakupu.
  • kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw, a dom większy niż 100 m kw (rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą kupić lokal o 10 m kw większy). Co ważne – bez względu na wielkość mieszkania dopłata obejmuje maksymalnie 50 m2.
  • warunkiem koniecznym otrzymania dopłaty do mieszkania lub domu jest zmieszczenie się w limicie cenowym dla nieruchomości. Limity te są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Najdroższe mieszkania będzie można kupić w Warszawie, gdzie limit wyniesie 5864,65 zł za mkw., ale już w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą limit będzie znacznie mniejszy i wyniesie 4 404,84 zł. Z kolei najtańsze mieszkania kupić będzie można w Rzeszowie – tutaj limit wynosi: 4 105,20 zł

Program Mieszkanie dla młodych – kto będzie udzielał kredytu

Preferencyjnych kredytów z dopłatami będą udzielać jedynie te banki, które zawarły umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich listę BGK publikuje na swojej stronie internetowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza