Leczenie niepłodności: jak znaleźć dobrego specjalistę leczącego niepłodność

W naszym kraju wiele osób trafia do lekarzy, którzy leczeniem niepłodności w ogóle nie powinni się zajmować, bo się na tym nie znają. Czym warto się kierować, aby znaleźć dobrego specjalistę?

Leczenie niepłodności można rozpocząć, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo przeprowadzona diagnostyka niepłodności. Niestety, często pary, które mają problem z zajściem w ciążę, nie wiedzą, do kogo się zwrócić o pomoc. Bywa, że ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu mówi pacjentom, że nie mają oni szansy na ciążę, nie przeprowadzając żadnej diagnostyki. Albo zabiera się za leczenie, nie mając odpowiednich kompetencji. Zdarzały się nawet przypadki zlecania badań, których już się nie wykonuje (!). Leczenie niepłodności to dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo szybko – trzeba stale śledzić najnowsze odkrycia, poznawać nowoczesne metody leczenia, aby być na bieżąco. Tymczasem niektórzy ginekolodzy proponują „leczenie niepłodności”, nie mając najnowszej wiedzy i stosując przestarzałe terapie.

Dobrze wiedzieć

Histerosalpingografia (HSG)

To jedno z podstawowych badań stosowanych w leczeniu niedrożności jajowodów.

  • Na czym polega: badanie HSG odtwarza obraz jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Uzyskuje się to przez wprowadzenie do dróg rodnych środka cieniującego (kontrastu), który pochłania promieniowanie i pozwala na wykonanie serii zdjęć rentgenowskich. Podczas badania lekarz ocenia: kształt jamy macicy (pozwala to na wykrycie np. przegrody lub guzów macicy), zmiany chorobowe endometrium (przerosty, polipy, zrosty śródmaciczne), przebieg, drożność i kształt jajowodów oraz zmiany w okolicy przydatków.
  • Przebieg badania: po założeniu wziernika lekarz ginekolog umieszcza w kanale szyjki cewnik, przez który kontrast jest wprowadzany do macicy za pomocą specjalnej strzykawki lub tzw. aparatu Schulzego. Po podaniu kontrastu radiolog ocenia przebieg badania na monitorze i robi zdjęcia. HSG to badanie inwazyjne, często nieprzyjemne lub bolesne, dlatego podaje się środki przeciwbólowe lub stosuje znieczulenie miejscowe. Trwa ok. kilkunastu minut (do pół godziny), ale potem przez dwie godziny pacjentka powinna być pod kontrolą lekarza. Po badaniu może wystąpić plamienie lub skurcze macicy.
  • Wskazania do wykonania: diagnostyka niepłodności związana z drożnością jajowodów i zmianami w obrębie jamy macicy, ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów, podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.
  • Przygotowanie do badania: badanie wykonuje się w ciągu kilku dni (do tygodnia) po miesiączce; w dniu poprzedzającym badanie trzeba zjeść lekką kolację, a w dniu badania – lekkie śniadanie. Rano w dniu badania wykonuje się lewatywę.

Leczenie niepłodności - wybierzcie specjalistyczną klinikę

Dlatego nie warto tracić czasu – wybierzcie klinikę, która się specjalizuje w tej dziedzinie. W Polsce działa ich ponad 60, ale też nie wszystkie są warte polecenia. Trzeba zrobić rekonesans. Warto szukać wśród specjalistów zaangażowanych w zdobywanie i propagowanie wiedzy o tej dziedzinie medycyny, biorących udział w naukowych sympozjach i konferencjach na ten temat (informacje o takich wydarzeniach są w internecie). Dobrym pomysłem jest również szukanie wśród lekarzy zrzeszonych w Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (spin.org.pl) lub w Polskim Towarzystwie Medycyny Rozrodu (www.rozrodczosc.pl). Na forach o niepłodności można też szukać opinii pacjentów o lekarzach, pamiętając jednak, że są one subiektywne, więc nie zawsze wiarygodne.

Leczenie niepłodności: pierwsza wizyta

Po pierwszej wizycie u lekarza oceńcie go: czy traktuje was poważnie, czy wyczerpująco odpowiada na pytania i sam je zadaje (wywiad lekarski to bardzo ważna część wizyty), czy wzbudza zaufanie. Jeszcze całkiem niedawno temu można było trafić na lekarza, który na badania kierował tylko kobietę, „zapominając” o mężczyźnie. Dziś takie postępowanie jest dyskwalifikujące, bo wiadomo, że równie często przyczyną kłopotów jest czynnik żeński, co męski. Szukanie przyczyn niepłodności musi więc objąć oboje partnerów. Bywa, że lekarze zlecają wiele badań, odwlekając decyzję o in vitro, choć w pewnych sytuacjach jest jasne, że to jedyny sposób na urodzenie dziecka i próbowanie innych rozwiązań jest stratą czasu. Ale może być też odwrotnie – naraża się kobietę na groźne niekiedy skutki hiperstymulacji hormonalnej, dążąc do ciąży jak najszybciej, za wszelką cenę. Żadna z tych strategii nie jest właściwa. W leczeniu niepłodności nie chodzi o to, by ciąża pojawiła się jak najszybciej – choć trzeba uwzględniać wiek pacjentów – lecz by doprowadzić do niej w założonym czasie i przy minimalnych kosztach zdrowotnych.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Michał Radwan, Klinika Gameta, Łódź

Czy kobieta z jednym drożnym jajowodem może zajść w ciążę w sposób naturalny? Jak długo może to potrwać?

Jeśli tylko jeden jajowód jest niedrożny, a drugi jest zdrowy i działa poprawnie, osiągnięcie ciąży w sposób naturalny jest możliwe. Zależy to jednak od tego, czy jajniki funkcjonują prawidłowo oraz od rodzaju nieprawidłowości, które są przyczyną zablokowania pierwszego jajowodu. W niektórych przypadkach, aby zwiększyć szansę na ciążę, pacjentka może ewentualnie zostać poddana leczeniu farmakologicznemu w celu wsparcia owulacji po stronie zdrowego jajowodu. Czas zajścia w ciążę będzie indywidualny dla każdej kobiety, bo wpływ na to mają jeszcze inne czynniki, które decydują o uzyskaniu ciąży, np. wiek, rezerwa jajnikowa. Należy również mieć na uwadze to, że czynnik, który spowodował niedrożność jednego jajowodu, najprawdopodobniej miał również negatywny wpływ na drugi jajowód.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE