Czy brać WITAMINY W CIĄŻY?

czy brac witaminy w ciazy

Witaminy w ciąży to zawsze gorący temat, bo w ciąży groźny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin oraz składników mineralnych. Dlatego przyjmowanie w ciąży jakichkolwiek witamin należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Dowiedz się, jakie witaminy powinna dodatkowo przyjmować kobieta w ciąży.

Witaminy w ciąży można przyjmować jedynie za wiedzą i zgodą lekarza prowadzącego. U kobiety w ciąży rośnie zapotrzebowanie na witaminy i minerały, dlatego bardzo często lekarze zalecają kobiecie w ciąży przyjmowanie preparatów witaminowych. Oto witaminy niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu:

Niezbędne witaminy w ciąży

  • Kwas foliowy (witamina B9) – lekarze zalecają suplementację tej witaminy jeszcze przed zajściem w ciążę. Udowodniono bowiem, że niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka wad układu nerwowego i rdzenia kręgowego. Przy niedoborze witaminy B9 częstsze są u dzieci także rozszczepy wargi i podniebienia oraz wady serca. Przyjmuje się, że ciężarna powinna przyjmować kwas foliowy do 10 tygodnia ciąży.
  • Żelazo: pomaga zapobiegać niedokrwistości, na którą cierpi wiele kobiet w ciąży. Zalecana dawka żelaza w ciąży to ok. 30 mg.
  • Witaminy z grupy B: niedobór witamin z grupy B, czyli witaminy B1, B2, B3, B6, B12, wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i układ krążenia. Ponadto witaminy te uczestniczą w procesach utleniania, działają pozytywnie na samopoczucie mamy, są ważne dla prawidłowego metabolizmu człowieka.
  • Witamina C – poprawia przyswajanie żelaza, ponadto jest naturalnym antyoksydantem, bierze udział w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Witamina C zalecana jest dodatkowo u kobiet, które spodziewają się bliźniąt, a także ciężarnych z cukrzycą i nadciśnieniem.
  • Witamina E – zmniejsza ryzyko poronienia, ponadto niedobór tej witaminy może się również wiązać z wystąpieniem zatrucia ciążowego.

Witaminy w ciąży – brać czy nie brać?

U kobiet spodziewających się dziecka zapotrzebowanie na niektóre witaminy wzrasta o ok. 30 proc., a na mikroelementy nawet o 50 proc. Jednak nie znaczy to, że ciężarna na własną rękę może sięgać po dowolne preparaty witaminowe i przyjmować je „na wszelki wypadek”. Tak się bowiem składa, że w ciąży zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin oraz minerałów może być groźny. Na przykład witamina D, która jest konieczna dla prawidłowego rozwoju kośćca płodu, a także zabezpiecza kości mamy przed osteoporozą, przedawkowana w ciąży, może przyczynić się do powstania wad rozwojowych u dziecka. Z kolei przedawkowanie witaminy A może powodować u matki depresję, bóle głowy i wymioty, jak również negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
Najlepszym źródłem witamin jest pożywienie. Jeśli kobieta w ciąży racjonalnie się odżywia, jej dieta bogata jest w warzywa, owoce, ryby, nabiał, to poza kwasem foliowym, żelazem i witaminami z grupy B zwykle nie musi przyjmować suplementów witaminowych.

Kwas foliowy

Kwas foliowy - wiele się o nim mówi w kontekście przygotowań do ciąży. Ale czy wiesz, że kwas foliowy zalecany jest również nastolatkom nie planującym dziecka oraz że powinni go zażywać również mężczyźni? Zapytaliśmy eksperta o to, dlaczego kwas foliowy jest tak istotny, jak powinno się go dawkować, dlaczego nie jest możliwe zapewnienie organizmowi właściwej dawki kwasu foliowego za pomocą diety oraz jak długo przed planowaną ciążą należy zacząć przyjmować kwas foliowy.

Aktualizacja: 2016-09-18 Publikacja: 2013-04-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.