KALENDARZ MIESIĄCZKOWY: kiedy jest owulacja? Jak rozpoznać dni płodne?

kalendarz dni plodnych

Kalendarz miesiączkowy to zapis cyklu menstruacyjnego. Przyda się, jeżeli chcesz poznać termin owulacji i planujesz zajście w ciążę. Kalendarz miesiączkowy nie tak łatwo jednak prowadzić, bo u każdej kobiety sprawa wygląda inaczej. Na owulację wpływają również czynniki zewnętrzne, jak np. stres. Co jeszcze warto wiedzieć o kalendarzyku menstruacyjnym?

Teoretycznie kaledarz owulacji jest bardzo łatwo stworzyć. Teoretycznie, bo u każdej kobiety sprawa wygląda inaczej. Jeżeli masz książkowe cykle miesiączkowe i zawsze wynoszą one 28 dni, sprawa jest prosta. Gorzej, gdy twoje miesiączki są nieregularne, bo to właśnie dzięki menstruacji łatwo jest wyznaczyć cykl. Ale to nie jedyny problem.

Natura tak to już urządziła, że kiedy w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego, to znaczy, że nie jesteś gotowa do zapłodnienia, więc owulacja... przesuwa się na inny, bardziej dogodny termin. Tak naprawdę wystarczy awantura w pracy, zmęczenie wysiadywaniem po godzinach czy drobna infekcja, a jajeczkowanie opóźni ci się albo przyspieszy, a jego objawy mogą być niezauważalne lub nie wystąpią wcale.

Jakie są objawy owulacji?

Jednak jeśli założymy, że w idealnych warunkach wnikliwie siebie poobserwujesz, to powinnaś zauważyć, że w czasie owulacji: temperatura twojego ciała (mierzona w pochwie) rośnie o kilka kresek (do 37,2ºC), piersi są obrzmiałe, bardziej czułe na dotyk, w pochwie pojawia się więcej śluzu i jest on bardziej rozciągliwy – wygląda jak białko kurzego jajka. Oprócz tego niektóre kobiety twierdzą, że czują się wtedy bardziej ospałe albo lekko podenerwowane, niektóre odczuwają ból w dole brzucha, no i mają większą ochotę na seks. Oprócz tych wszystkich naturalnych symptomów kobiecy cykl menstruacyjny (jak wszystko, co trwa w czasie i jest powtarzalne) podlega pewnym prawidłowościom liczbowym.

Polecamy też

Jak prowadzić kalendarz miesiączkowy, aby obliczyć owulację?

Aby wykryć swoje płodne dni, na początek musisz zacząć zapisywać w kalendarzu, kiedy dokładnie zaczyna się twoja naturalna miesiączka (nie ta sztuczna, wywołana przerwą w łykaniu tabletek antykoncepcyjnych). Potrzebne ci są wyniki z co najmniej trzech miesięcy. Zawsze to robisz? Świetnie. W takim razie wiesz doskonale, jak długi jest twój cykl, czyli okres od miesiączki do miesiączki. Teraz narysuj wykres, na początku i końcu osi wstaw punkty symbolizujące twoje miesiączki, a w środku dni twojego cyklu (22, 28, a może 31?). Teraz odlicz od końca 14 dni, bo zwykle wtedy pojawia się owulacja – 14 dni przed kolejną menstruacją. Zaznacz na wykresie ten punkt.

Najwięcej szans na zajście w ciążę masz w okresie od dwóch dni przed owulacją do dwóch dni po owulacji, bo komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki od 3 do 5 dni. Zaznacz te dni na wykresie, a następnie dopasuj do tego konkretne daty z kalendarza i do dzieła!

Jeśli masz krótki cykl (ok. 22 dni), owulacja następuje właściwie tuż po zakończeniu miesiączki, a nawet końcowe plamienie miesiączkowe może nakładać się z owulacją (obserwacja śluzu z pochwy jest więc niemożliwa). Ból i obrzęk piersi, pojawiające się w czasie miesiączki, łączą się z obrzękiem owulacyjnym, dlatego trudniej ci zaobserwować zmiany w organizmie, które świadczą o jajeczkowaniu.

Jeśli masz 28-dniowy cykl, sprawa jest ułatwiona, bo owulacja pojawia się dokładnie w jego połowie. Około 14. dnia może pojawić się ból, powiększenie piersi i zmiana wydzieliny z pochwy. W wypadku długiego cyklu (ok. 31-dniowego lub dłuższego), faza między miesiączką a owulacją jest bardzo długa (18 dni) i objawy owulacji (obrzęk oraz ból piersi, zmiany w konsystencji śluzu) są łatwe do rozpoznania.

Jeśli masz regularną miesiączkę, możesz skorzystać z kalkulatora dni płodnych >>

Czy kalendarz miesiączkowy to dobra metoda antykoncepcji?

Na to pytanie odpowiedziała dr n. med. Ewa Kurowska Mroczek podczas udzielonego nam wywiadu.

„Raczej trudno powiedzieć, żeby obliczanie dni płodnych było w ogóle jakąkolwiek metodą antykoncepcji, zważywszy na jej zawodność. Dlatego ta metoda, zakładając, że jest to jakakolwiek metoda, jest najbardziej wykorzystywana i wydaje się, że najbardziej skuteczna u tych pacjentek, które mają stabilny, unormowany tryb życia, jednego partnera. Najczęściej są to mężatki, które już mają dzieci, które wiele lat obserwują swój organizm, mierzą temperaturę w pochwie, które obserwują swój cykl i wiedzą, jak ich organizm zachowuje się w tych dniach, kiedy mają owulację. Wtedy ta metoda jest najbardziej skuteczna. Natomiast u tych pacjentek, które nie są wystarczająco zdyscyplinowane, aby o określonej porze każdego dnia mierzyć temperaturę, obserwować swój śluz, które nie mają jednego partnera, są narażone na stres, na loty samolotem, uprawiają sporty – u nich zdecydowanie trudniej jest zastosować skutecznie kalendarzyk."

Polecamy WIDEO: jak rozpoznać dni płodne

Znajdziesz w nim cały wywiad z dr n. med. Ewą Kurowską-Mroczek i odpowiedzi na częste pytania związane z obliczaniem dni płodnych i metodą kalendarzykową.

POBIERZ: Kalendarz miesiączkowy do ściągnięcia

Aktualizacja: 2017-07-03 Publikacja: 2016-08-26
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.