1 trymestr ciąży: pierwsze objawy ciąży

Objawy ciazy
Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są oczywiste, a każda kobieta doświadcza ich indywidualnie.

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są oczywiste i nie u wszystkich występują. Gdy jedne kobiety w 1 trymestrze ciąży cierpią na przykre dolegliwości, inne z powodu ich braku mogą wręcz zapomnieć o swoim odmiennym stanie. Czego możesz się spodziewać w 1 trymestrze? Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kalendarz ciąży: 1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

Przyczyna ciążowych objawów jest jedna – to ciążowe hormony (progesteron, HCG, estrogeny), które nagle pojawiają się w zwiększonej ilości i przygotowują kobiecy organizm na narodziny dziecka. Ciążowe objawy to indywidualna sprawa, bo nie każda przyszła mama je odczuwa w równym stopniu. Jednym, najbardziej oczywistym objawem ciążowym występującym u każdej ciężarnej, jest brak miesiączki. Cała reszta objawów może, choć nie musi wystąpić.

>> Jakie badania należy wykonać w 1 trymestrze ciąży?

Objawy ciąży: pierwszy trymestr

Jakie objawy ciąży mogą wystąpić w 1 trymestrze?

  • Mdłości, nudności – pojawiają się zwykle na początku ciąży i ustają z końcem pierwszego trymestru. Mogą mieć różne nasilenie – od porannych mdłości po całodniowe wymioty. Mogą dotyczyć wrażliwości na pojedyncze smaki czy zapachy lub występować bez żadnej reguły. Wszystko zależy od tego, jak organizm radzi sobie z gwałtownym przyrostem hormonu ciążowego HCG.

  • Bolesność piersi – ten objaw może skutecznie oddalić podejrzenia ciąży. Dlaczego? Piersi pobolewają zwykłe przed okresem, więc wiele kobiet uznaje to za zapowiedź miesiączki. Jeśli jednak ona nie przychodzi a piersi bolą, prawdopodobnie to ciąża. Ból piersi bierze się ze zmian, jakie dokonują się w biuście. Piersi są powiększone, nabrzmiałe i bolesne, bo rozrastają się w nich gruczoły mleczne, które umożliwią karmienie dziecka po narodzinach.

  • Bolesność brzucha – może wystąpić, ale w niewielkim nasileniu. Prawidłowym objawem jest ból delikatny, choć denerwujący – przypominający ból miesiączkowy. W pierwszym okresie, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, mogą wystąpić kłucia. Nie powinny być one silne i mocno uciążliwe. Objawem towarzyszącym bólowi brzucha mogą być wzdęcia, które wynikają z zaburzonego na skutek progesteronu - układu trawiennego.

  • Zmęczenie, senność – to efekt działania hormonów, zresztą dość indywidualny, bo nie każda przyszła mama ma z tym problem. Odczuwana senność to brak energii i motywacji do działania a także duży problem np. w pracy, gdy silne zmęczenie nie pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych.

  • Częstsze oddawanie moczu – choć dziecko nie jest jeszcze na tyle duże, by uciskać pęcherz mamy, potrzeba częstego chodzenia do łazienki może wynikać z czegoś zupełnie innego. Zwykle jest to efekt zwiększonego przepływ krwi w nerkach, który odpowiada za ich sprawne funkcjonowanie.

  • Pogorszone samopoczucie – zmiany hormonalne oprócz dokonywania przemian w organizmie kobiecym wpływają także na psychikę i umysł. Nadmiar ciążowych hormonów może w pierwszej kolejności odebrać radość z ciąży i wywoływać huśtawki nastrojów. Swoje robi również sama psychika, bo wiadomość o ciąży może być dla niektórych bardzo zaskakująca i wywoływać stres.

Od czego zależy nasilenie objawów ciąży w pierwszym trymestrze?

Ilość i intensywność odczuwania objawów ciążowych zależy od wielu czynników. Może to być spowodowane potrzebami organizmu. Zmęczenie to czasem wypadkowa przepracowania i sygnał dla przyszłej mamy, by zwolniła i pomyślała o odpoczynku. Mdłości mogą być efektem złego odżywiania się i czasem potrafią wymóc zmianę diety. Objawy ciążowe to również wynik wrażliwości ciała na zmiany hormonalne i kondycji organizmu.

>> Nastrój w ciąży. Jak sobie go poprawić?

Nie ma dowodów na to, że występowanie objawów ciążowych wiąże się z płcią dziecka. To zabobon, który nie ma niczego wspólnego z prawdziwą ciążą. Nie ma się więc co łudzić, że cudowne samopoczucie w ciąży prognozuje dziewczynkę.

Objawy niepokojące w 1 trymestrze ciąży

Ze względu na wysokie ryzyko ciąży w 1 trymestrze, gdy najłatwiej jest np. o poronienie ciąży lub spowodowanie wad rozwojowych u dziecka, należy słuchać uważnie swojego organizmu i zaspokajać jego potrzeby. Nie każde mdłości w ciąży są bezpieczne. Gdy występują niemal cały czas, po każdym posiłku, warto sprawdzić czy nie ma ryzyko odwodnienia lub czy nie doszło do jakiś komplikacji.

Dieta na mdłości w ciąży. Co jeść, by zwalczyć nudności?

Niepokojącymi objawami są silne bóle – brzucha, podbrzusza, które trudno uśmierzyć. Także niebezpieczne może być mocne kłucie w pochwie. Ból, który jest męczący – nie jest normalnym ciążowym objawem. Groźne są też takie objawy jak: krwawienie lub plamienie z narządów rodnych, gorączka, utrata wagi (jeśli nie jest to efekt mdłości). W przypadku wystąpienia powyższych objawów, przyszła mama powinna natychmiast zgłosić się do lekarza

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2016-08-18 Publikacja: 2016-08-18
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.