Ile tygodni TRWA CIĄŻA? Od kiedy liczy się POCZĄTEK CIĄŻY? Reguła Naegelego

Ciąża - tydzień 1.
Wybierz odpowiedni moment na poczęcie. To ważne. I tu ciekawostka! Jeżeli pragniecie mieć dziewczynkę, większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jeżeli do zbliżenia dojdzie przed owulacją. Jeśli chłopca, musicie wcelować w sam środek cyklu. Aby mieć pewność, warto skorzystać z testu owulacyjnego.

Początek ciąży - kiedy to? Ciąża trwa 9 miesięcy. Ale czy na pewno? Według reguły Naegelego ciąża trwa 40 tygodni, a początek ciąży to początek ostatniej miesiączki. A z kolei biologiczny czas trwania ciąży liczy się od poczęcia, ciąża trwa wtedy 38 tygodni.

Zobacz kiedy jest początek ciąży według reguły Naegelego.

Początek ciąży - od kiedy liczymy początek ciąży?

Reguła Naegelego mówi, że termin porodu obliczamy, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, a następnie 9 miesięcy. Według tej reguły ciąża rozpoczyna się z początkiem ostatniej miesiączki i trwa 281 dni, czyli 40 tygodni lub 9 miesięcy księżycowych (po 28 dni). Reguła ma zastosowanie, gdy cykle przed ciążą trwały 28 dni i były regularne. Jeśli były dłuższe, należy jeszcze dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni (np. przy cyklach 32 dniowych trzeba jeszcze dodać 4 dni). Gdy cykle były krótsze, należy odjąć odpowiednią liczbę dni (np. gdy cykle trwały 25 dni, odejmij jeszcze 3 dni). Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia miesiączki, ponieważ to wtedy zachodzą procesy, które przygotowują organizm do zapłodnienia i ciąży. Podczas miesiączki dojrzewa bowiem komórka jajowa, która może zostać zapłodniona.

Według metody obliczania terminu porodu, która za początek ciąży bierze datę zapłodnienia, ciąża trwa 2 tygodnie krócej – 38 tygodni (czyli 267 dni).

Sprawdź, jaką jesteś ciężąrną!
źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-07-08 Publikacja: 2013-04-16
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.