Ile tygodni trwa ciąża? Od kiedy liczy się POCZĄTEK CIĄŻY?

Ciąża - tydzień 1.
Wybierz odpowiedni moment na poczęcie. To ważne. I tu ciekawostka! Jeżeli pragniecie mieć dziewczynkę, większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jeżeli do zbliżenia dojdzie przed owulacją. Jeśli chłopca, musicie wcelować w sam środek cyklu. Aby mieć pewność, warto skorzystać z testu owulacyjnego.

Początek ciąży - kiedy to? Ciąża trwa 9 miesięcy. Ale czy na pewno? Według reguły Naegelego ciąża trwa 40 tygodni, a początek ciąży to początek ostatniej miesiączki. A z kolei biologiczny czas trwania ciąży liczy się od poczęcia, ciąża trwa wtedy 38 tygodni.

Datę pojawienia się dziecka na świecie określi oczywiście każdej ciężarnej ginekolog. Zwykle robi to na pierwszej wizycie, po zebraniu wywiadu lekarskiego. Jednak najbardziej wiarygodny – sprawdza się w 90 proc.! – jest termin porodu wyliczony podczas badania USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Lekarz, widząc płód na ekranie komputera, mierzy tzw. CRL (odległość od czubka główki do pupy dziecka) i wprowadza dane do programu komputerowego, który wylicza wiek ciąży oraz termin porodu. Możesz też jednak sama pobawić się w przewidywanie przyszłości i zrobić to sama.

Skorzystaj z naszego kalendarza i oblicz termin porodu >>

Od kiedy liczymy początek ciąży?

Reguła Naegelego mówi, że termin porodu obliczamy, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, a następnie 9 miesięcy. Według tej reguły ciąża rozpoczyna się z początkiem ostatniej miesiączki i trwa 281 dni, czyli 40 tygodni lub 9 miesięcy księżycowych (po 28 dni). Reguła ma zastosowanie, gdy cykle przed ciążą trwały 28 dni i były regularne. Jeśli były dłuższe, należy jeszcze dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni (np. przy cyklach 32 dniowych trzeba jeszcze dodać 4 dni). Gdy cykle były krótsze, należy odjąć odpowiednią liczbę dni (np. gdy cykle trwały 25 dni, odejmij jeszcze 3 dni). Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia miesiączki, ponieważ to wtedy zachodzą procesy, które przygotowują organizm do zapłodnienia i ciąży. Podczas miesiączki dojrzewa bowiem komórka jajowa, która może zostać zapłodniona.

Według metody obliczania terminu porodu, która za początek ciąży bierze datę zapłodnienia, ciąża trwa 2 tygodnie krócej – 38 tygodni (czyli 267 dni).

Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży? >>

Nie przegap

Obliczanie daty porodu na podstawie daty zapłodnienia

Na podstawie daty zapłodnienia. Ciąża trwa 267 dni, 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca księżycowego od momentu zapłodnienia. Jeśli możesz wskazać dokładną jego datę, łatwo wyliczysz przewidywany czas porodu (przewidywany, czyli zakładający, że nie dojdzie do żadnych komplikacji i ciąża będzie trwała idealną, książkową długość). Jednak wiele kobiet nie zna dokładnego momentu zajścia w ciążę (lekarze twierdzą, że dotyczy to ponad 2/3 pacjentek), poza tym komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez blisko tydzień, dlatego do takich wyliczeń może wkraść się nieścisłość.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Data porodu na podstawie internetowych kalkulatorów

Na podstawie gotowych wzorów, kalkulatorów i tabel. Jeśli nie chce ci się bawić w arytmetykę, poszukaj w internecie gotowych kalkulatorów, które wyliczają termin rozwiązania .

Zdaniem eksperta
dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik, szpital przy ul. Inflanckiej w Warszawie

Warto pamiętać, że zaledwie 4 proc. ciężarnych rodzi dokładnie co do dnia w wyliczonym terminie. Kobiety, które miały długie cykle miesięczne, na ogół rodzą po wyznaczonym terminie, natomiast te, które miały cykle krótsze niż 28 dni – nieco wcześniej. Nie panikuj więc, gdy „wybije godzina zero”, a poród się nie zaczyna. Urodzenie dziecka nawet do 2 tygodni po wyliczonej dacie jest bezpieczne dla mamy i dziecka. Najważniejsze jest, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni. Taką ciążę traktuje się jako fizjologiczną, donoszoną. Planowe cesarskie cięcie nie jest wykonywane z wyprzedzeniem, zwykle operację przeprowadza się w okolicy terminu porodu.

Data porodu na podstawie ruchów płodu

Dawniej, przed erą USG, to była jedna z metod przewidywania daty narodzin dziecka. Pierwsze ruchy płodu pierwiastki odczuwają zwykle pod koniec 20. tygodnia ciąży, a wieloródki pod koniec 18. tygodnia. Wystarczy więc od tego momentu doliczyć 20 tygodni (gdy rodzisz po raz pierwszy) lub 22 (gdy spodziewasz się swojego kolejnego dziecka). Jednak wyliczanie na tej podstawie terminu porodu okazuje się na ogół bardzo niedokładne. Nierzadko bowiem wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16. tygodnia ciąży, a kobiety w pierwszej ciąży często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów. Dlatego ta metoda służy raczej do potwierdzenia wyliczonego terminu.

Sprawdź, jaką jesteś ciężarną!

Polecamy wideo: Jak przebiega poród?

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-11-08 Publikacja: 2013-04-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.