Rozstępy na piersiach. Jak im zapobiegać i jak usunąć rozstępy na biuście?

planowanie
Rozstępy na piersiach mogą pojawić się już na początku ciąży, choć zwykle ma to miejsce wówczas, kiedy biust staje się wyraźnie większy.

Rozstępy na piersiach mogą – ale nie muszą – pojawić się podczas ciąży. Jak dbać o skórę, by nie dopuścić do ich pojawienia się  i jak usunąć rozstępy na piersiach?

Nie każda przyszła mama będzie miała rozstępy na piersiach. Duży wpływ na ich powstanie mają bowiem geny (skłonność do rozstępów się dziedziczy) i stan skóry przez ciążą. Ale ta część ciała jest na nie bardzo narażona, bo skóra na piersiach jest delikatniejsza, niż na udach czy brzuchu. Tymczasem pod wpływem hormonów piersi powiększają się bowiem nieraz o dwa, trzy rozmiary, przez co delikatna skóra nadmiernie się rozciąga, a włókna kolagenu nie wytrzymują napięcia i pękają. Cały proces rozpoczyna się już na początku ciąży i kończy dopiero po zakończeniu laktacji. Przez cały ten czas o biust trzeba dbać ze szczególną pieczołowitością.

>> Problemy z piersiami w ciąży: ból piersi, rozstępy, wyciek pokarmu, asymetria piersi

Jak wyglądają rozstępy na piersiach? 

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się już na początku ciąży, choć zwykle ma to miejsce wówczas, kiedy biust staje się wyraźnie większy (czyli na początku drugiego trymestru). Przez pierwsze miesiące mają postać czerwonych lub czerwonobrunatnych kresek o różnej grubości. Zazwyczaj lokują się z boku piersi i na skórze nad biustem, bo to ona najbardziej się rozciąga. Po pewnym czasie (nawet po dwóch latach) rozstępy bledną, przybierając postać białej, cienkiej kreski.

>> Biust po ciąży. Jak ujędrnić piersi?

Jak zapobiegać rozstępom na piersiach?

Rozstępom na biuście można próbować zapobiec na kilka sposobów, choć nie ma gwarancji, że mimo ich stosowania rozstępy faktycznie się nie pojawią. Nie ma jednak jednej skutecznej metody: należy łączyć różne metody profilaktyki, bo wtedy jest większa szansa powodzenia. Już od początku ciąży warto ujędrniać piersi specjalnym kremem do biustu dla kobiet w ciąży, dozwolonym od pierwszego trymestru. Nakładamy go, delikatnie masując skórę kremem okrężnymi ruchami od dołu ku górze. Zaczynamy od pachy w kierunku mostka, potem przesuwamy dłoń w kierunku szyi i dalej do obojczyka, omijając brodawki sutkowe.

>> Pielęgnacja piersi w ciąży. Sposoby na piękny biust

Podczas porannego i wieczornego prysznica warto natryskiwać piersi strumieniem na przemian chłodnej i ciepłej wody (taki masaż powinien trwać około pięciu minut). Uzupełnieniem pielęgnacji powinny być maseczki ujędrniające skórę biustu, domowe, jak i w gabinetach kosmetycznych – w tym przypadku dozwolone są zabiegi dla przyszłych mam, a jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna, kosmetyczce trzeba o niej powiedzieć.

>> Jak ujędrnić piersi, czyli dlaczego warto stosować kosmetyki do biustu? [14 kosmetyków, które powinnaś znać]

Skuteczne zabiegi na rozstępy na biuście

Rozstępów w gabinecie można się pozbyć dopiero po porodzie i zakończeniu okresu karmienia piersią. Zabiegi przynoszą najlepsze efekty wtedy, kiedy rozstępy są jeszcze młode (czerwone). Najskuteczniejszą metodą jest obecnie frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. W trakcie zabiegu skóra w miejscu rozstępu jest nakłuwana na głębokość 1-2 milimetrów, a następnie mocno rozgrzewana – to silnie pobudza komórki do regeneracji i wytwarzania nowych włókien kolagenu, które wypełniają rozstęp, dzięki czemu ten stopniowo się spłyca. Jeśli rozstępy są świeże, wystarczą dwa zabiegi, jeśli białe – leczenie jest dłuższe, a czas i ilość zabiegów zależy od wielkości oraz głębokości pręgi. Zabieg jest bolesny, dlatego lekarze wcześniej znieczulają skórę kremem Emla.

Polecamy wideo: Laserowe usuwanie rozstępów

Aktualizacja: 2016-10-05 Publikacja: 2016-10-04
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.