Akt urodzenia - co warto wiedzieć o metryce urodzenia dziecka

Jak zarejestrować noworodka
fot.: Jupiterimages

Akt urodzenia czyli metryka jest dokumentem stanu cywilnego. Podstawą do sporządzenia aktu urodzenia dziecka jest zgłoszenie narodzin w urzędzie stanu cywilnego i przedstawienie odpowiednich dokumentów.

Aby uzyskać akt urodzenia dziecka należy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego i przedstawić zaświadczenie lekarskie o urodzeniu dziecka. Mamy na to 21 dni. Zaświadczenie (kartę nurodzenia) przygotowuje szpital, w którym urodziło się dziecko i przekazuje do wlaściwego USC w ciągu 3 dni od sporządzenia dokumentu.

Gdzie odbiera się akt urodzenia

Dziecko rejestruje się w miejscowości, w której się urodziło, tam też odbiera się metrykę urodzenia. Jeżeli do porodu doszło poza miejscem zamieszkania rodziców, tam trzeba dokonać jego rejestracji. Jeśli nie rodziłaś w szpitalu, zaświadczenie o urodzeniu dziecka (dokument wydany przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej potwierdzający fakt urodzenia dziecka, datę jego urodzenia a także płeć) trzeba zanieść do USC w ciągu 21 dni. Przed zgłoszeniem się do USC trzeba wybrać maksymalnie dwa imiona dla dziecka (większej liczby urzędnik nie zarejestruje). Od momentu rejestracji dziecka masz pół roku na ewentualną zmianę jego imienia.

Akt urodzenia zostaje sporządzony w dniu zgłoszenia urodzenia dziecka. Rejestracja urodzenia dziecka jest bezpłatna, rodzic otrzymuje 1 odpis aktu urodzenia dziecka. Za każdy kolejny odpis należy uiścić opłatę skarbową, wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w kraju.

Warto wiedzieć

Nie zwlekaj

Termin zarejestrowania noworodka w urzędzie wynosi 21 dni od daty urodzenia. Gdy dziecko urodziło się martwe - 1 dzień (sporządza się wtedy akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe).

Kto może odebrać akt urodzenia

Jeśli jesteś mężatką, rejestracji dziecka możesz dokonać sama, ale też może to zrobić też ojciec dziecka, bez twojej obecności (zwykle tata traktuje to jako swój miły obowiązek). Konieczne jest przedstawienie do wglądu dowodu osobistego - najlepiej mieć ze sobą dowody obojga rodziców.

Jeżeli jesteś rozwiedziona (lub w separacji) a od rozwodu nie minęło 300 dni, dziecko będzie zarejestrowane jako dziecko małżeńskie. Wdowa powinna dostarczyć odpis aktu zgonu męża.

Jeśli nie jesteś mężatką, a ojciec dziecka chce je uznać musicie oboje udać się do kierownika USC, gdzie twój partner złoży odpowiednie oświadczenie o uznaniu dziecka (konieczna jest twoja zgoda). Oboje musicie przedłożyć ważne dowody osobiste.

Upoważnienie do odbioru aktu urodzenia

Akt urodzenia dziecka może także odebrać wyznaczony przez rodziców dziecka pełnomocnik na podstawie własciwego upoważnienia.

 

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-01-10 Publikacja: 2017-01-10
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.