Urlop wychowawczy - komu przysługuje, ile trwa i jakie formalności są konieczne aby go dostać?

Urlop wychowawczy
fot.: Jupiterimages

Urlop wychowawczy - bezpłatna przerwa w pracy spowodowana wychowaniem dziecka.  Warto wiedzieć komu on przysługuje, jak długo trwa i jak wygląda ubieganie się o niego z formalnego punktu widzenia. Czy istnieje coś takiego jak zasiłek wychowawczy? Czym jest dodatek z tytułu opieki na dzieckiem?  Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Urlop wychowawczy - komu przysługuje?

Urlop wychowawczy przysługuje każdemu pracownikowi, który ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy – zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Oboje rodzice mają tu identyczne prawa. Z urlopu można skorzystać do ukończenia przez dziecko 4 lat. Uwaga: urlop nie przysługuje kobietom, które przestały być pracownikami w dniu porodu.

Urlop wychowawczy - jak długo trwa?

Maksymalny wymiar urlopu to 3 lata. Można go wziąć w całości lub w częściach (do 4). Urlop ten można skrócić w każdym momencie – za zgodą pracodawcy i zawiadamiając go o tym najpóźniej 30 dni przed zamierzanym powrotem do pracy.

Urlop wychowawczy - najważniejsze formalności

Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy na 2 tygodnie przed datą, od której zamierzamy go rozpocząć. We wniosku należy określić, na jak długo chcemy wziąć urlop. Można go wziąć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub później.

Urlop wychowawczy - co z zasiłkiem wychowawczym?

Urlop wychowawczy nie jest płatny – nie ma obecnie czegoś takiego jak zasiłek wychowawczy. Ale gdy w rodzinie miesięczny dochód na osobę nie przekracza 504 zł (w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy), można ubiegać się o tzw. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. Dodatek wynosi 400 zł i jest wypłacany przez 2 lata, gdy dziecko jest jedno, a przez 3 lata, gdy są to bliźniaki lub wieloraczki.
Nawet gdy na urlopie są jednocześnie oboje rodzice, przysługuje jeden dodatek w wysokości 400 zł.

Urlop wychowawczy - uprawnienia i przywileje

  • Rodzica przebywającego na urlopie wychowawczym nie można zwolnić z pracy.
  • Składki emerytalne opłaca budżet państwa – są one naliczane od wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej (obecnie jest to kwota 444 zł).
  • Można podjąć pracę dodatkową, naukę, inną działalność, jeśli nie przeszkadza to w osobistej opiece nad dzieckiem (np. 3 godziny wieczorami), ale wtedy traci się prawo do dodatku finansowego.
Konsultacje: Kamila Durka-Magolewska, adwokat źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-12-04 Publikacja: 2008-05-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.