Zdrowie

Ból gardła w ciąży może być mocno dokuczliwy. Często wówczas sięgamy po leki dostępne w aptekach, ale co w sytuacji, gdy spodziewamy się dziecka i nie wiemy, czy kupiony bez recepty lek będzie dla niego bezpieczny? Kilka podpowiedzi w tym temacie przekazuje Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna.
Opryszczka w ciąży jest tak samo nieprzyjemna jak zwykle, ale dodatkowo niesie ze sobą zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Może ci się wydawać, że to nic ważnego: u wielu ludzi pojawiają się na ustach swędzące pęcherzyki, zwane potocznie „zimnem”. Ale  opryszczka w ciąży może grozić zarażeniem dziecka, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie opryszczki i rozpoczęcie leczenia.
Co na kaszel w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po jedno z cudownych lekarstw „trzy w jednym”, ale nie teraz. Kiedy oczekujesz dziecka, dbanie o zdrowie wymaga wyboru bezpiecznych sposobów na kaszel. Jak leczyć uciążliwy kaszel w ciąży?
Katar w ciąży może zwiastować infekcję, której w tym stanie lepiej unikać. Jak walczyć z pierwszymi objawami kataru w ciąży, kiedy nie możesz sięgać po wszystkie leki? Sprawdź, ile trwa katar w ciąży i jak można się go pozbyć. Poznaj sprawdzone sposoby na katar w ciąży.
Wysypka na plecach, udach czy na brzuchu w ciąży to coś, co może poważnie zaniepokoić przyszłą mamę. Nie zawsze wysypka w ciąży jest powodem do niepokoju (skóra w czasie ciąży poddawana jest rozciąganiu i działaniu hormonów), czasem jednak pojawiają się na niej patologiczne zmiany. Jakie są rodzaje wysypek w ciąży i jak je leczyć?
Zespół HELLP to rzadkie schorzenie ciążowe, związane ze stanem przedrzucawkowym oraz rzucawką i rzeczywiście może być ich powikłaniem. Ale zespół HELLP to również odrębna jednostka chorobowa, która wyprzedza stan przedrzucawkowy i stanowi zagrożenie ciąży. Co warto o nim wiedzieć?
To prawda, że podczas ciąży leki trzeba ograniczać do minimum. Ale nie wpadaj w panikę, gdy musisz przyjąć antybiotyk w ciąży: skoro lekarz ci go zalecił, to znaczy, że można go stosować. Sprawdź, jakie antybiotyki można brać w ciąży.
Zespół niespokojnych nóg brzmi śmiesznie, ale ta dolegliwość dla kobiet w ciąży wcale nie jest zabawna. Objawy syndromu niespokojnych nóg są nieprzyjemne, a czasem bolesne i mogą prowadzić do zaburzeń snu. Jakie są jej przyczyny, co leczeniem tej choroby u kobiety w ciąży?
Starzejące się łożysko - co to takiego? Niektóre przyszłe mamy słyszą o tym podczas wizyty u ginekologa . Choć starzejące się łożysko brzmi groźnie, zazwyczaj nic takiego nie oznacza. Na czym polega dojrzewanie łożyska i czy są sytuacje, kiedy starzejące się łożysko może niepokoić?
Łożysko przodujące jest jednym z powodów zagrożenia ciąży. Ciąża zagrożona to inaczej ciąża wysokiego ryzyka, czyli taka, która stanowi potencjalne zagrożenie dla życia matki i dziecka. Łożysko przodujące jest częstą przyczyną krwawienia z dróg rodnych w drugiej połowie ciąży.
Wiele kobiet w ciąży boi się chodzić na basen ze względu na infekcje. Waha się, czy wybrać się na basen. Jak bezpiecznie korzystać w ciąży z basenu, aby uniknąć zakażeń? Przeczytaj, jak korzystać z pływalni, aby zminimalizować ryzyko infekcji intymnych oraz inne zagrożenia.
Cytomegalia to groźna choroba, dlatego tak ważne jest wykonanie badań w jej kierunku. Na karcie z wynikami badań są one oznaczone jako IgG i IgM. Zobacz, co to jest IgG i IgM i jakie są normy. Jaki jest prawidłowy wynik badania w kierunku Cytomegalii? Co oznaczają IgG i IgM dodatnie, a co ujemne? 

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka