Ustawa o przedszkolach: zobacz, jak zmienią się zasady rekrutacji do przedszkoli

2015-03-06 10:13

Wkrótce wejdzie w życie Ustawa o przedszkolach, co oznacza, że już niedługo rekrutacja do przedszkoli może wyglądać zupełnie inaczej. 13 czerwca 2013 uchwalono nowelizację tzw. ustawy o przedszkolach. Niektóre z jej postanowień wejdą w życie w roku 2015 i latach następnych. Poniżej przedstawiamy listę zmian i informujemy: powinno być łatwiej! 

Przedszkole przedszkolak
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rekrutacja do przedszkoli: Od 01.09.2017 r. każde dziecko w wieku 3-5 lat będzie miało w nich pewne miejsce.

Wprowadzenie zmian dotyczących rekrutacji do przedszkoli zostało poniekąd wymuszone przez postanowienia Unii Europejskiej. W 2002 roku ustanowiono tzw. cele barcelońskie. Według ich założeń do roku 2020 w każdym z krajów członkowskich 90 procent dzieci od lat 3 do osiągnięcia wieku szkolnego ma mieć zapewnioną opiekę w przedszkolach. Do 2013 roku te wymogi spełniło tylko 8 państw członkowskich i nie było wśród nich Polski. Zmiany w tzw. ustawie o przedszkolach mają ten proces przyspieszyć i jednocześnie ułatwić rekrutację do przedszkoli.

- Państwa członkowskie muszą intensywnie zabrać się do pracy, jeśli chcą osiągnąć wyznaczony sobie cel, jakim jest 75-procentowe zatrudnienie. Infrastruktura opieki nad dziećmi nie powinna być postrzegana jako koszt, ale jako inwestycja na przyszłość - wyjaśniała Viviane Reding, była już komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.  

>> Sprawdź, jak zmieniły się zasady rekrutacji do przedszkoli >>

Ustawa o przedszkolach: będą zagwarantowane miejsca w przedszkolach?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z punktu widzenia rodzica zmiany w kwestii rekrutacji do przedszkoli. Zostaną one wprowadzone na mocy tzw. ustawy o przedszkolach:

  • Od 1 września 2015 roku wszystkie 4-letnie dzieci będą miały prawo do edukacji przedszkolnej. Oznacza to, że gmina musi zapewnić liczbę miejsc w przedszkolach nie mniejszą, niż liczba dzieci chętnych z tej opieki skorzystać. Przedszkole prowadzi gmina lub organ niepubliczny, który spełni wymogi w kwestii organizacji działania przedszkola, identyczne z tymi, jakie są stawiane przed gminami. 
  • Od 1 września 2017 roku te same zasady będą obowiązywały również dzieci 3-letnie. Warto dodać, że od 2014 roku takie prawo zagwarantowano już 5-latkom. Mają one nawet obowiązek rocznej edukacji przedszkolnej. Tym samym od września 2017 roku wszystkie dzieci w wieku 3-5 lat będą miały zapewnione miejsce w przedszkolu, a obecnie występujące problemy z rekrutacją do przedszkoli powinny znacznie się zmniejszyć.
  • Na mocy noweli do ustawy o przedszkolach wprowadzona została również tzw. dotacja przedszkolna. Zorganizowanie odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach leży w gestii gmin, więc aby je było na to stać, wprowadzono ten właśnie rodzaj dotacji. Gminy otrzymują ją i będą otrzymywać z budżetu państwa. W 2014 roku, w przeliczeniu na jedno dziecko, kwota dotacji wynosiła 1214 zł.

>> Czytaj także: Jak wybrać najlepsze przedszkole? Zajrzyj do naszego poradnika!>>

  • W programie "przedszkole za złotówkę" będą mogły od 1 września 2015 roku uczestniczyć również przedszkola niepubliczne. Placówki otrzymają dotację na utrzymanie każdego dziecka. Do tej pory wynosiła ona 75 procent kwoty, jaką wynosiło utrzymanie dziecko w przedszkolu samorządowym. Po wprowadzeniu zmian będzie to 100 procent. Dotacja zostanie pomniejszona o opłaty za wyżywienie i te, które wnoszą rodzice. Przedszkola niepubliczne muszą jednak spełnić te same warunki, które stawia się przed instytucjami publicznymi. Muszą prowadzić takie same zasady rekrutacji do przedszkoli i nie żądać od rodziców więcej niż 1 zł opłaty za każdą dodatkową godzinę pobytu w przedszkolu. Warto dodać, że przedszkola publiczne działają według tej zasady już od 2013 roku, a bezpłatne jest 5 godzin pobytu malucha w placówce.
  • Jeśli dziecko mieszkające w jednej gminie będzie korzystało z prawa do wychowania przedszkolnego w innej gminie, gmina, w której mieszka jest zobowiązana do zwrotu 100 procent kosztów związanych z uczestniczeniem dziecka w wychowaniu przedszkolnym w innej placówce.
  • Jeśli dziecko mieszka w odległości nie większej niż 3 km od przedszkola, do którego będzie uczęszczać, gminy mają prawo zorganizować mu dojazd do placówki.
  • Od 1 września 2016 roku oddziały przedszkolne działające przy szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola. W ten sposób utworzone zostaną zespoły szkolno-przedszkolne.

>>Jak sprawić, by pierwszy dzień w przedszkolu był jak najmniej bolesny dla dziecka i jego rodziców? Przeczytaj!>>

- W kwestii rekrutacji do przedszkoli zmieni się więc wiele i są to na pewno zmiany przyjazne rodzicom - podsumowuje w rozmowie z "Dzień dobry TVN" Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza