Szkoły prywatne: na czym polega rekrutacja i jakie testy musi napisać dziecko?

2015-09-02 15:39

Rodzice zapisujący swoje dziecko do szkoły niepublicznej muszą liczyć się z tym, że dziecko będzie brało udział w procesie rekrutacyjnym. Jak on wygląda? Czy dziecko musi zdawać jakieś egzaminy? Testy do szkoły niepublicznej: przeczytaj, na czym polegają.

Siedmiolatek
Autor: thinkstockphotos.com 7-letnie dziecko bardzo przeżywa swój pierwszy dzień w szkole oraz dużo od siebie wymaga.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Lekcje na dwie, a nawet trzy zmiany dla pierwszoklasistów to już norma. Polskie szkoły nie radzą sobie z przyjmowaniem sześciolatków >>
  2. Szkoły prywatne: na czym polega rekrutacja?
  3. Czytaj także: >> Jak przygotować dziecko do szkoły? [WYWIAD z psychologiem] >>
  4. Szkoły prywatne: na czym polegają testy?
  5. Czytaj także: >> Co o szkołach językowych sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? >>

Każda szkoła prywatna, ciesząca się dobrą renomą, ma złożony proces rekrutracyjny. W zależności od placówki, wygląda on różnie, ale zazwyczaj składają się na niego podobne elementy. Badana jest dojrzałość szkolna. Dzieci są obserwowane podczas funkcjonowania w grupie i podczas pracy indywidualnej.

Czytaj także: >> Lekcje na dwie, a nawet trzy zmiany dla pierwszoklasistów to już norma. Polskie szkoły nie radzą sobie z przyjmowaniem sześciolatków >>

Szkoły prywatne: na czym polega rekrutacja?

Zajęcia w grupie mają na celu obserwację, jak dziecko zachowuje się pośród innych dzieci. Za pomocą prostych ćwiczeń nauczyciel sprawdza, czy dziecko dobrze orientuje sie w przestrzeni, może to być np. zabawa z maskotką, nauczyciel wydaje polecenia, by maskotka była posadzona po prawej, po lewej stronie, przed, za, obok dziecka. Sprawdzana jest też umiejętność syntezy sylabowej np. poprzez polecenie: "Niech Twój miś dotknie czegoś czer-wo-nego".

Nauczyciel sprawdza także umiejętność liczenia poprzez zabawy np. z klockami, z piłkami. Dzieci muszą je policzyć, podzielić na dwie grupy, powiedzieć, gdzie jest ich więcej, gdzie mniej itp. Nauczyciel może wyznaczyć także zadania z układania figur geometrycznych. Podczas zabaw w grupie badana jest także reakcja dziecka na przyjmowanie porażki i na zwycięstwo. Dzieci mają również do wykonania zadanie wspólnie. Obserwuje się wtedy umiejętność współpracy w grupie, zachowania wobec innych dzieci, zaangażowanie, pomysłowość.

Czytaj także: >> Jak przygotować dziecko do szkoły? [WYWIAD z psychologiem] >>

Szkoły prywatne: na czym polegają testy?

Podczas badania indywidualnego nauczyciel chce dowiedzieć się wielu informacji o dziecku, a także o otaczającej je rzeczywistości. Zazwyczaj do wykonania są zadania dotyczące wiadomości o sobie, rodzinie i środowisku, (pytania: "Jak się nazywasz, ile masz lat, gdzie mieszkasz, w jakim kraju, gdzie pracują twoi rodzice, czy masz rodzeństwo, ile mają lat, na czym polega praca lekarza, nauczyciela, policjanta, jak nazywa się stolica Polski, jak wygląda godło Polski, jakie barwy ma flaga Polski, wymień dni tygodnia po kolei, jaki dziś jest dzień, o jakiej porze dnia jesz obiad, wstajesz, idziesz spać, jakie znasz pory roku, jaka jest teraz?"). To wiedza ogólna, którą zazwyczaj dzieci mają po kilku latach uczęszczania do przedszkola.Dziecko powinno wykazać się także umiejętnością spójnej wypowiedzi. W tym celu ma do ułożenia historyjkę obrazkową. Układanie puzzli to zadanie na bystrość, spostrzegawczość, szybkość wykonywania zadania, umiejętność skupienia uwagi.

Pod koniec badania dziecko uzupełnia karty pracy. Są badane umiejętności językowe poprzez wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych – nauczyciel obserwuje trzymanie narzędzia do pisania i ułożenie kartki – szlaczki, odwzorowywanie w kratkach, cięcie nożyczkami. Dzieci muszą także zakreślać takie same znaki, odnaleźć je i wyodrębnić.

Czytaj także: >> Co o szkołach językowych sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? >>

Badane są również umiejętności matematyczne poprzez wykonywanie zadań typu:1.    Połącz cyfry z kropkami.2.    Narysuj o ileś mniej, ileś więcej.3.    Znajdź podobieństwa i różnice na obrazkach.4.    Pokoloruj wg kodu.Badanie umiejętności dziecka zazwyczaj odbywa się podczas tzw. dnia próbnego w szkole, dziecko przebywa wtedy w klasie przez kilka lekcji i jest tam obserwowane przez nauczyciela. Po badaniu nauczyciel indywidualnie omawia swoje obserwacje i kartę pracy dziecka z rodzicami kandydata do szkoły.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza