Edukacja dziecka: zajęcia dodatkowe z muzyki

2010-06-02 19:21 Agnieszka Pirowska
Chopin czy Janko Muzykant?
Autor: photos.com

O dobroczynnym wpływie muzyki na rozwój młodego człowieka powiedziano już wiele. Badania zainicjowane przez amerykańskich naukowców w latach 70-tych potwierdziły pozytywne działanie muzyki zarówno na sferę intelektualną jak i emocjonalną dzieci. Dlatego właśnie wielu rodziców stawia na muzyczną edukację swoich dzieci. Niestety, szkoły nie oferują bogatej gamy zajęć muzycznych, stąd wielkie zainteresowanie zajęciami dodatkowymi z muzyki.

Obcowanie z muzyką wpływa na rozwój myślenia abstrakcyjnego, zdolności językowych, uczy wrażliwości, cierpliwości i systematyczności. Dlatego rodzice są wyczuleni na wszelkie przejawy uzdolnień muzycznych swoich dzieci i chętnie wpierają je w rozwoju tego talentu. Niestety, w państwowych szkołach edukacja muzyczna nie stoi na wysokimi poziomie, więc rodzice muzykalnych dzieci muszą inwestować w ich naukę na muzycznych zajęciach dodatkowych.

Edukacja muzyczna w Polsce

Wiadomym jest jednak fakt, że nie wszystkie dzieci mają jednakowy dostęp do edukacji muzycznej. Wiele zależy od statusu ekonomicznego rodziny, dostęp do zajęć muzycznych ogranicza też często miejsce zamieszkania. W Polsce miejscami pierwszego kontaktu z muzyką są zazwyczaj ogniska, kółka zainteresowań lub powstające z inicjatywy nauczycieli, którzy chcą rozpocząć własną działalność Szkoły Muzyczne Casio.
Tych ostatnich jest już w Polsce ponad 30 - większość działa w małych miejscowościach, dzięki uporowi i zaangażowaniu miejscowych nauczycieli. Prężnie działają m.in. placówki w Krynicach, Suścu i Tomaszowie Lubelskim, prowadząc zajęcia w oparciu o nowatorskie metody zbiorowego nauczania szkół japońskich. Naukę gry na instrumentach łączy z zabawą, bo jak twierdzą prowadzący, zniechęcić dziecko jest dużo łatwiej niż zmotywować do dalszej pracy. Podobnie wyglądają spotkania z muzyką prowadzone przez Arkadiusza Białka w Warce i Jasieńcu. Celem zajęć nie jest kształcenie profesjonalistów instrumentalistów,  ale ogólne uwrażliwienie dziecka na muzykę. W efekcie, tego typu szkoły i ogniska są najczęściej testem prawdziwych predyspozycji i dobrym wstępem do rozpoczęcia edukacji w państwowej szkole muzycznej. Pierwsze występy, których młodzi muzycy doświadczają w ramach międzyszkolnych przeglądów, oswajają z tremą i publicznością, a zdobyte uznanie sprawia, że muzyczna rozrywka zmienia się w prawdziwą pasję. Okazją do zapoznania się z efektami pracy poszczególnych placówek są coroczne Ogólnopolskie Festiwale Szkół Muzycznych Casio.
By dzieci mogły odkrywać swoje muzyczne pasje, nie wystarczy jednak zaangażowanie rodziców i wychowawców. Dostępność do edukacji muzycznej jest bardzo ważnym aspektem równouprawnienia wszystkich dzieci, dlatego wsparcia w rozwiązaniu tego problemu powinny udzielić zarówno władze lokalne, jak i państwowe.
O Festiwalu oraz działalności SMC mozna przeczytać na www.szkolacasio.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE