Rośliny do pokoju dziecięcego - jakich roślin kategorycznie unikać?

2021-08-03 13:02

Rośliny w pokoju dziecięcym to świetny pomysł. Mogą dać dziecku wiele radości, a do tego nauczyć je odpowiedzialności. Rośliny mają też korzystny wpływ na zdrowie, ale trzeba wiedzieć, że nie wszystkie nadają się do pokoju malca. Które rośliny nie powinny trafić do pokoju dziecięcego, a które nadają się tam idealnie?

Rośliny do pokoju dziecięcego
Autor: Getty images

Rośliny w pokoju dziecięcym to nie tylko doskonały element dekoracyjny domu. Rośliny mają bardzo pozytywny wpływ na życie człowieka: korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne, a nawet na stan psychiczny.

Spis treści:

  1. Korzyści posiadania roślin w pokoju dziecka
  2. Jakie rośliny nie powinny znaleźć się w pokoju dziecka
  3. Jakie rośliny wybrać do pokoju dziecka
  4. Jak zainteresować dziecko roślinami
  5. Wspólna pielęgnacja kwiatów
Jak urządzić pokój dziecięcy - radzi projektantka zabawek

Korzyści posiadania roślin w pokoju dziecka

Jak się okazuje, rośliny poprawiają nastrój i koją nerwy. Już sam ich kolor ma zbawienny wpływ na samopoczucie. Patrzenie bowiem na zielone barwy działa relaksująco i odstresowująco.

Pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym wyciszyć się i odprężyć, a oprócz tego łagodzi wszelkie napięcia. To jednak nie wszystko, bo kolor zielony wzmacnia koncentrację i skupienie, więc zdecydowanie warto dodać trochę zieleni w pokoju, zwłaszcza dziecięcym.

Niektóre rośliny są także w stanie oczyszczać powietrze z toksyn, a wszystkie oczyszczają je z dwutlenku węgla i produkują tlen. Dzięki roślinom powietrze w mieszkaniu jest zdrowsze.

Jakby tego wszystkiego było mało, to warto dodać jeszcze, że dzięki roślinom w pomieszczeniu powstaje przyjazny mikroklimat - zwiększają one bowiem wilgotność powietrza przez parowanie, co jest bardzo korzystne dla człowieka, zwłaszcza w okresie zimowym.

Nie da się więc ukryć, że zdecydowanie warto mieć rośliny w domu i ustawić je również w pokoju dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie rośliny nadają się do pokoju najmłodszego członka rodziny.

Czytaj: Rośliny antysmogowe - sposób na czystsze powietrze w mieszkaniu

Jakie rośliny nie powinny znaleźć się w pokoju dziecka

Mimo że rośliny mają tak pozytywny wpływ na życie człowieka, to jednak nie wszystkie mogą znaleźć się w zasięgu ręki dziecka. Nie brakuje bowiem roślin trujących. Ciekawski mały człowiek może urwać listek i zejść go lub skaleczyć się kolcem i tragedia gotowa.

Wybierając rośliny do pokoju dziecka, należy kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem., a dopiero potem zwracać uwagę na właściwości rośliny.

W pokoju dziecka nie powinien na pewno znaleźć się:

  • skrzydłokwiat, którego soki są trujące
  • złym pomysłem jest ustawianie popularnej ostatnio monstery dziurawej. Jej spożycie może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną, która doprowadzi do obrzęku gardła i krtani
  • w pokoju dziecięcym na pewno nie powinny znaleźć się również rośliny z kolcami, jak kaktusy czy róże
  • rośliny z ozdobnymi owocami, jak np. psianka koralowa
  • absolutnie zakazane są również rośliny trujące, do których należą: bluszcz pospolity, kalia, difenbachia, aglaonema, gwiazda betlejemska, fikus, cyklamen perski, oleander, wilczomiecz, poinsecja, filodendron, trójskrzyn, syngonium czy zamiokulkas
  • warto również zwrócić uwagę na rośliny o silnych zapachach, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub uczulenia. Do tego grona należą np. anturium czy hiacynt.

Czytaj: Zatrucie pokarmowe u dziecka. Zatrucie roślinami - co robić, gdy dziecko zatruje się toksyczną rośliną

Barszcz Sosnowskiego: jak niebezpieczna jest ta roślina dla dzieci?

Jakie rośliny wybrać do pokoju dziecka

Lista roślin zakazanych w dziecięcym pokoju jest całkiem długa, ale na szczęście istnieją również takie gatunki, które bez żadnych problemów mogą się w nim znaleźć. Przede wszystkim warto pomyśleć o roślinach ziołowych, takich jak rozmaryn, bazylia, szczypiorek, tymianek czy pietruszka.

Takie rośliny są bezpieczne dla dziecka, a ich uprawianie może stać się ciekawą przygodą, która później zamieni się we wspólne gotowanie i wykorzystanie roślinek.

W pokoju dziecięcym mogą się znaleźć także paprotki, które nie tylko są bezpieczne, ale i oczyszczają powietrze, tym samym mając korzystny wpływ na zdrowie. Dobrym pomysłem są również grubosze, eszewerie, sansewierie gwinejskie, papirusy, fiołki afrykańskie.

Trujące rośliny leśne i łąkowe - są w całej Polsce

Warto też zwrócić uwagę na trzykrotkę, która przyciąga wzrok swoim wyglądem - ma bowiem zielono-fioletowe listki - a do tego jest łatwa w uprawie. Bez problemu dziecko będzie mogło się nią zajmować samodzielnie i do tego szybko zauważy, efekty swojej pracy. Trzykotka w krótkim czasie wypuszcza nowe pędy, które można przesadzać i rozmnażać.

Dziecko może również zajmować się zielistką. Jej pielęgnacja również jest prosta, a do tego roślina ta działa niemal jak filtr - pobiera szkodliwe związki z powietrza i wiąże je do postaci obojętnej dla człowieka. Do tego nawilża powietrze.

Co ciekawe, niektóre sklepy ogrodnicze oferują nawet zestawy roślin, które są przeznaczone do uprawy dla dzieci. Znajdują się w nich komplety nasion i zabawne pojemniki do sadzenia.

Takie zestawy są nie tylko bezpieczne dla najmłodszych, ale także edukacyjne. Dzięki temu dziecko uczy się odpowiedzialności i poznaje tajniki świata przyrody.

Czytaj: Zioła w diecie dziecka: jak i kiedy je stosować? [WYWIAD z dietetykiem]

Jak zainteresować dziecko roślinami

Wspomniane wyżej zestawy roślin mogą wzbudzić spore zainteresowanie w dziecku. Najmłodszy członek rodziny poczuje, że to od niego zależy, jak roślina będzie się rozwijać. Nauczy się nie tylko sadzić kwiatki, ale także dbać o nie.

Zrozumie, że jego działania wywołują określone skutki. Podobnie może być w przypadku ziół, ale i innych roślin doniczkowych.

Aby zwiększyć zainteresowanie dziecka domowymi roślinami, można wybrać kolorowe doniczki i konewki. Ciekawym pomysłem jest także pomalowanie doniczek farbą kredową i podpisanie każdej roślinki. Do tego można stworzyć również razem ozdobne osłonki, co będzie świetną rodzinną zabawą.

Razem z dzieckiem możesz również nadać imiona poszczególnym roślinom i traktować je niemal jak członka rodziny. W ten sposób dziecko nie będzie traktować kwiatów jak przedmiotów, a żywe istotny, o które trzeba zadbać.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? 5 skutecznych sposobów

Wspólna pielęgnacja kwiatów

Wspólne dbanie o domowe kwiaty to nie tylko nauka odpowiedzialności dla dziecka, ale także okazja do nauki przyrody. Dziecko poznaje dzięki temu rośliny, ich potrzeby, uczy się miłości i szacunku do natury.

W przypadku młodszych dzieci z pewnością warto wybrać łatwe w pielęgnacji kwiaty i takie, które będą w stanie wytrzymać nieco dłużej bez podlewania na wypadek, gdyby dziecko jednak zapomniało o codziennym podlewaniu rośliny.

Pielęgnacja kwiatów może zamienić się także w świetną zabawę w ogrodnika. Każde dziecko potrzebuje jednak nowych wyzwań i bodźców, żeby nie straciło zainteresowania tematem, więc warto wymyślać nowe zadania.

Jednego dnia niech podleje kwiaty, innego przetrze listki, a kolejnego np. spryska rośliny zraszaczem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza